ZN.SK
Mazda 6

Zaujímavosti o histórii automobilky Mazda

Mazda, jeden z najznámejších japonských konštruktérov automobilov sa na Slovensku teší popularite. V súčasnosti je automobilka známa…

Mazda, jeden z najznámejších japonských konštruktérov automobilov sa na Slovensku teší popularite. V súčasnosti je automobilka známa pre jej stále úspešné modely Mazda 2, Mazda 3, Mazda 5, 6, rodinný MPV, drobný dvojmiestny MX-5, alebo taktiež úspešné SUV modely CV-5 a CX-9. Prierez históriou spoločnosti prináša niekoľko zaujímavostí.

Mazda 6

Počiatky automobilky

Dvadsiate až tridsiate roky 20. Storočia

V roku 1920 vybudoval v Hirošime Japonec Džudžiro Matsuda firmu Toyo Cork Kogyo. Najprv firma vyrábala korok ( podľa názvu firmy), neskôr však Matsuda rozšíril spoločnosť aj o výrobu automobilov.

V roku 1931 dal spoločnosti názov Mazda. Názov vznikol z jeho mena a z mena boha múdrosti, Ahuru Mazdu.

Skoré tridsiate až štyridsiate roky 20. Storočia

Prvý automobil, ktorý vyrobila spoločnosť Mazda bolo trojkolesové ˶Goʺ. Putovalo ako exportný tovar do na export do Číny a Indie a tam sa stalo veľmi populárne.

Mazda Go

Po výbuchu Hirošimy v roku 1945 bola výrobňa Mazdy miestom, kde sa uskutočňovali podporné práce a rekonštrukcie, keďže továreň bomba nezasiahla.

Rotačný motor

V šesťdesiatych rokoch 20. Storočia

Naozaj prevratný motor je iný – točí sa. Táto idea je evolúcia otočného motora, ktorý vynašiel FelixWankel. Mazda začala tento motor používať na konci 50.rokov 20. Storočia. Dodnes je jediným výrobcom, ktorý používa tento druh motora. Rotačný motor sa používa najmä do športových automobilov, ale použili ho aj do luxusných modelov, ako napr. slávne RX-7 a RX-8.

Mazda RX8

Mazda MX-5

Model vyrobený v osemdesiatych rokoch 20. storočia

V 80. rokoch už nikto roadstery nevyrábal. Ich najväčší rozvoj bol v 50. – 60. rokoch a vtedy aj skončila ich etapa. Až dovtedy, pokiaľ sa na trhu neobjavila Mazda. Úlohou Mazdy bolo vyrobiť športový roadster pre súčasnú dobu, ktorý by bol hodnoverný a bezpečný, ale zároveň aj zábavný. Prvotný model mal hmotnosť iba 955 kilogramov a bol výnimočný svojou ľahkosťou. Motor bol uložený vpredu, pohon zadnými kolesami a výnimočná bola svojou dynamickosťou. Mazda oživila znovu roadster. Mazda MX-5 bola veľmi obľúbenou a stala sa najlepším roadsterom všetkých dôb.

Generácia ZOOM-ZOOM

Vynovený vzhľad a nové heslo ZOOM-ZOOM je zhrnutím radosti z pohybu. Mazda6 je tým príkladom. Po prvý krát ju predstavili v roku 2002. V nasledujúcom roku bola predstavená revolučná Mazda RX-8.

Pripravila Katarína

Mohlo by zaujímať tiež:


Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu