Morzeovka je systém komunikácie pomocou dvoch druhov znakov, ktoré zastupujú alfanumerické znaky a špeciálne znaky, či spojenia. Využitie nachádza už od roku 1844 v telegrafii, armáde, v doprave, no má aj široké použitie v oblastiach, ktoré by bolo ťažké vymenovať. Práve svojou jednoduchosťou a zloženiu z krátkych a dlhých vĺn ju je možné používať pri zvukovom, rádiovom, alebo svetelnom signále. Neraz sa stala neoceniteľným nástrojom na komunikáciu, varovanie, či len posielanie správ na veľké vzdialenosti. Morzeovka dala základy všetkým ostatným spôsobom komunikácie a svojim spôsobom inšpirovala aj moderné technológie a binárnu sústavu, ktorá sa tiež skladá len z dvoch znakov – núl a jednotiek.
História morzeovky
Za morzeovkou stál americký vynálezca a umelec Samuel Morse, vďaka ktorého vynálezu sa už v roku 1844 uskutočnilo prvé telegrafické spojenie medzi mestami Washington a Baltimore. O necelých osemdesiat rokov bola abeceda ešte vylepšená. Šírila sa telegrafom po drôtoch alebo rádiotelegrafom po rádiových vlnách. Morzeovku sa učia už viac ako sto rokov vojaci azda všetkých armád sveta, prieskumné jednotky, aj zásahové oddiely. Umožnila im už oddávna komunikáciu s minimálnymi nárokmi na techniku. Oddávna bola nástrojom núdzového volania a ešte stále je používaná v námorníctve napríklad v čase rádiového pokoja, alebo zlyhaní techniky.
Na obrázku je telegraf využívajúci jeden pohyblivý diel vytvárajúci impulz krátky, alebo dlhý. Telegrafom sa posiela telegram. Rádiotelegrafom komunikoval napríklad Titanic, keď sa potápal. Ohlásil okolitým lodiam čo sa stalo a preto mohla doraziť loď Carpathia z pomedzi ostatných lodí najrýchlejšie, hoci neskoro.
Jednotlivé alfanumerické znaky morzeovky:
Poznámka: dĺžky sú hneď za sebou a rovnako dlhé. Krátke bodky sú zreteľné krátke dĺžky. Ak sa ich snažíte zapamätať, pamätajte si zvuk, nie to ako sa píšu.
A .-
B -…
C -.-.
D -..
E .
F ..-.
G – -.
H ….
I ..
J .- – –
K -.-
L .-..
M – –
N -.
O – – –
P .- -.
Q – -.-
R .-.
S …
T –
U ..-
V …-
W .- –
X -..-
Y -.- –
Z – -..
0 – – – – –
1 .- – – –
2 ..- – –
3 …- –
4 ….-
5 …..
6 -….
7 – -…
8 – – -..
9 – – – -.
Ä .-.-
Á .- -.-
Å .- -.-
Ch – – – –
É ..-..
Ñ – -.- –
Ö – – -.
Ü ..- –
Funkcie, alebo znamenia:
Zastavenie, zopakovanie .-.-.-
Čiarka – -..- –
Dvojbodka – – -…
Otáznik ..- -..
Apostrof .- – – -.
Pomlčka -….-
Lomítko -..-.
Úvodzovky .-..-.
Morzeovka v skratkách:
Uvádzajú sa, len ak je to nevyhnutné pre zobrazenie správy v konkrétnom tvare. Napríklad uvádzanie nového riadku je nutné len v prípade, že si to správa samotná žiada. Správa AS sa napríklad odosiela len v prípadoch, kedy sa pred ňou a za ňou neodosiela iné znenie. Abecedne.
AA, nový riadok .-.-
AR, koniec správy .-.-.
AS, čakanie .-…
BT, nový odstavec -…-
CL, opúšťam vysielanie -.-..-..
CT, počúvam – sledujem, začni -.-.-
KN, pozývanie konkrétnej stanice -.- -.
SK, koniec vysielania (tiež sa používa VA) …-.-
SN, rozumiem / pochopené (tiež sa používa VE) …-.
SOS, volanie o pomoc …- – -…