ZN.SK
Case 60HP

Parný traktor Case 60hp z roku 1899 je aj na Slovensku

Jeden z mála zachovaných kúskov výrobcu parných traktorov CASE v Európe je známy model Case 60HP, ktorého názov už dáva najavo, že má výkon 60 koní.

1. Case Thresking Machines co. bol významným výrobcom pôvodne parných a neskôr traktorov so spaľovacími motormi. Známa americká spoločnosť z Winsconsinu sa podieľala na modernizácii nie iba amerického poľnohospodárstva. História značky je podrobne popísaná v tomto článku. Niektoré z legendárnych historických kúskov poháňaných parou, ako Case HP60 sú dodnes funkčné. Ak taký chcete vidieť, nemusíte merať cestu za oceán.

Case na Slovensku

Jeden z mála zachovaných Case 60HP v Európe, ktorého názov už dáva najavo, že má výkon 60 koní, je na fotografii. Na túto dobu výnimočná sila v jedinom stroji. Práve takýto traktor sa nachádza ako azda ten najvýraznejší kus v expozícii historických traktorov na salaši Krajinka pri Ružomberku.

Case 60 HP

Predĺžené mohutné železné telo má výrazný komín v úrovni štandardne širokej strechy na týchto modeloch. Traktor zachováva mnoho dielov pôvodných a vo výbornom stave. Zachované sú aj farebné odtiene na jednotlivých dieloch tak, ako boli riešené od výroby. Všimnite si kolesá, ktoré sú pri takto starých strojoch riešené ešte pre nás netradične – tvrdé bez pneumatík, určené na jazdu po nespevnených cestách.

Case 60hp

Niektoré modely tohto traktora sa objavili aj vo verzii valca, respektíve predná valcová náprava by sa dala pripojiť aj na inak vpredu kolesový traktor. Oproti iným zachovaným kúskom vo svete naozaj ojedinelý prvok je prídavné svetlo umiestnené pred komínom. Dodnes je plne funkčná parná siréna, akú poznáte z parných lokomotív. Zaujímavá je zadná strana traktora. Hranatá zadná karoséria je tvorená priestorom na palivo, ktorým bolo nutné prikurovať.

Model Case 60hp bol vyrobený v roku 1899 a celkovo aj s plnou vodnou nádržou vážil neuveriteľných 13 ton.

Emblém s orlicou

Traktory tohto výrobcu začali používať poznávací symbol, emblém s orlom, od roku 1865. Inšpirovali sa Starým Abeom, maskotom 8. Wisconsinského dobrovoľníckeho pešieho pluku z americkej občianskej vojny. Neskôr získal podobu orlice stojacej na zemeguli. Vpredu ho má aj Case 60HP s výraznou modrou guľou. Ešte pred rokom 1899 sa firme podarilo vstúpiť na juhoamerický trh, do Európy a aj do Ruska. V tej dobe sa venovali výrobe parných strojov a traktorov, ktoré majú dnes nesmiernu zberateľskú cenu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu