ZN.SK
Pokémon história

Pokémon, jeho cesta od Gameboy, cez televíziu až k mobilom

Pokémon je neutíchajúci fenomén. Mnohí rodičia ho nenávideli a dnes ako starí rodičia si sami spomínajú na vášeň ich detí s ktorou bojovali…

Pokémon, ikonická značka, ktorá zasiahla svet hry, animácie a kultúry, má svoj pôvod v Japonsku. Mnohé postavy zo základnej skupiny 150+1 Pokémonov sa veľmi rýchlo stali slávne. Niekoľko rokov sa celý svet zoznamoval s prvými pokémonmi, vreckovými príšerkami (Pocket+Monster) začínajúcimi Bulbasaurom (001), Ivysaurom (002) a Venusaurom (003) a končiac dračím Dragonite (149) a mýtickým Mewtwo (150) a Mew (151).  Rýchlo prerástli svoje korene, aby sa stali fenoménom, ktorý zasahuje každý aspekt populárnej kultúry.

Pokémon história

Pokémoni vznikli v mysli japonského dizajnéra Kena Sugimoriho a herného návrhára Satoshi Tajiriho. V roku 1996 vydala spoločnosť Nintendo spolu s Game Freak a Creatures prvú hru Pokémon Red a Green pre Game Boy. Idea spočívala v chytení a trénovaní malých príšeriek, známych ako Pokémoni. Každý má iné vlastnosti, silu a vhodný útok voči rôznym typom iných útokov a schopností obrany. Trocha matematiky, ale aj stratégie a vynaliezavosti pomohla zaujať všetkých, pre ktorých bolo 151 rôzne vyskytujúcich sa Pokémonov dostatočne atraktívnych ako len jedno jediné elektronické zvieratko. Kto zvládol získať čo najviac bodov a Pokémonov, mohol sa pýšiť titulom „Majster Pokémonov“.

Kľúčové prvky hier s Pokémonmi:

Chytanie a Trénovanie: Hlavným konceptom hier je chytať divoké Pokémony a trénovať ich prostredníctvom súbojov s inými trénermi. Každý Pokémon má svoje jedinečné schopnosti a vývojový reťazec. Pokédex: Každý tréner má za úlohu vyplniť Pokédex, encyklopédiu Pokémonov, ktorá obsahuje informácie o každom jednotlivom druhu. Súbojový Systém: Súboje medzi Pokémonmi sú založené na typoch a schopnostiach, čo pridáva stratégický rozmer hre.

Herné platformy:

Game Boy: Prvými hrami boli Pokémon Red a Green, ktoré boli určené pre Game Boy, prenášajúc fenomén na prenosnú hernú platformu. Pokémon na Game Boy je populárny dokonca dodnes. Hry neklesali na cene nikdy vo svojej histórii na takú úroveň, aby šlo o výpredaj nepredajných kusov. Hra sa teší vysokej obľube aj medzi zberateľmi po celom svete.

Hra na konzolách Nintendo: S príchodom nových generácií a hier ako Pokémon Stadium a Pokémon Snap na konzolách Nintendo 64 sa Pokémoni stali neoddeliteľnou súčasťou konzolovej herní.

Pokémon Go

Pokémon GO: V roku 2016 vstúpil Pokémon GO na scénu mobilných hier, využívajúc rozšírenú realitu na chytanie Pokémonov v reálnom svete. Na hranie tejto bezplatnej hry je nevyhnutné, aby mal mobil GPS a pripojenie na internet. Ide o pomerne náročnú hru na dáta. Hráčov dokáže vtiahnuť, ale čo je zaujímavejšie, je jednou z mála hier, ktoré prinútia hráčov behať po vonku, navštevovať pamiatky, múzeá, ihriská, fontány, diela, pamätné tabule a rôzne podobné miesta. Je to preto, že práve na nich sa nachádzajú tzv. gymy a miesta, ktoré hráčovi odovzdajú ďalšie predmety. Hra dosiahla obrovský úspech a spôsobila masový návrat k tejto značke po celom svete. Podrobne sa im venuje viacero článkov aj na zn.sk

Pokémon Go mobilná hra 2020

Kultúrny vplyv:

Pokémoni sa stali celosvetovým fenoménom, neobmedzeným len na hry. Anime seriál, ktorý debutoval v roku 1997, spôsobil mimoriadny záujem o Pokemon tematiku aj v Čechách a na Slovensku. Český a neskôr aj slovenský dabing sa objavili v seriáli okolo roku 2000 a vysielanie u nás vytvorilo mimoriadne silnú vlnu záujmu o značku. Žuvačky Dunkin prišli so sériou nálepiek, ktoré sa stali zberateľským hitom.Na dračku šli darčekové predmety a mimoriadne boli žiadané, ale aj výrazne predražené plyšové hračky známej postavičky Pikachu, ale aj ďalších. Pikachu, kľúčový symbol značky, sa stal jedným z najuznávanejších a najmilovanejších fiktívnych postáv na svete.

Pokémon Pikachu detektív

Pokémon v súčasnosti:

Pokémoni pokračujú vo svojej ceste v súčasnosti s neustálym vývojom a novými generáciami hier. Sú stále populárni u mladých a starých fanúšikov, ktorí si užívajú kombináciu hrania hier, sledovania animácie a zbierania Pokémonov v reálnom svete cez Pokémon GO. Pokémon je však stále vďačným motívom pre nové seriály. Na streamovacej službe Netflix sa nachádza hneď niekoľko seriálov, ktoré sú priamo s českým dabingom a sú tak zrozumiteľné aj najmenším divákom. Dnes je svet Pokémonov rozšírený o ďalších niekoľko stoviek príšeriek z rôznych ďalších japonských (herných) regiónov. Vzniklo tak mimoriadne veľké Pokémon universum, výrazne rozšírenejšie a bohatšie. Taktiež sa Pokémon objavil aj v podobe rôznych hračiek a figúrok Funko Pop!.

Pozrite si aj:

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu