Zámok Schönbrunn je jedna z najznámejších stavieb a kultúrnych pamiatok Viedne. Bývalé sídlo rodu Habsurgovcov prechádzalo búrlivou históriou a viacerými majiteľmi. Po prvý krát spomína v roku 1642, a v roku 1749 prešiel výraznou barokovou prestavbou.
Miesto, odkiaľ sa písala história (aj naša)
Azda najznámejšími obyvateľmi zámku boli Mária Terézia, alebo František Jozef I. s manželkou Alžbetou, známou ako Sisi. Z tohto miesta sa písala história Rakúsko-Uhorska a teda aj naša história. V roku 1830 sa tu narodil, neskôr žil a zomrel František Jozef I. a o dva roky neskôr tu bol nútený rezignovať Karol I.. Stalo sa tak v miestnom Modrom čínskom salóne, ktorý je možné navštíviť.
Zámok má celkovo až 1440 miestností a 200 miestností na prípravu jedál. Vnútorný interiér je v štýle rokoko, často zdobené zlatom. Obdivovať návštevníci môžu aj miestnosť, v ktorej pôsobil Napoleon, alebo Čínsku oválnu pracovňu využívanú najmä Máriou Teréziou, no najviac zaujme Miliónová izba, takzvaný Millionenzimmer, s jej ružovým dreveným obkladom a precíznymi miniatúrami v orientálnom štýle. Súčasťou areálu je jedna z najstarších zoologických záhrad v Európe. Keď sa v roku 1906 narodilo prvé sloníča, bola to veľká udalosť. Zaujímavá uje aj miestna kaviareň Gloriette s vlastným pečivom a z terasy lákavým výhľadom na mesto. Kaviareň postavili za vlády Márie Terézie a Jozefa II..
Fotografia skleníka s exotickými rastlinami
Veľmi starostlivo udržiavaný zámocký park sa pýši vlastným labyrintom a ukrytými symbolmi zverokruhu, najmä však kvetovou výzdobou a zeleňou. Wüstenhaus, alebo Púštny dom, je budova s charakteristickými slnečnými hodinami z roku 1904. Dlhodobo bola neprístupná, no dnes je prístupnou súčasťou zámockého parku. Mimoriadne rozľahlý a pestrý je Zaujímavosťou je, že od roku 1996 je zámok s areálom súčasťou svetového kultúrneho dedičstva a je na zozname UNESCO.