ZN.SK
Čokoláda tmavá

6 vecí na ktoré pozor, pretože ich extrémne horúčavy menia

Horúčavy sa zdajú byť častejšie, než v minulosti. V extrémnom teple, aké zasiahlo Slovensko v tieto dni, je dobré dbať na pitný režim. To píše každý múdry, aj na rýchlo zbúchaný článok, odborník aj neodborník. Zostavili sme však stručný rebríček piatich vecí, na ktoré by sme mali pri takýchto horúčavách myslieť a týkajú sa aj bežného človeka. Nepochybne nájdete aspoň jeden bod, ktorý sa vás týka a veľmi ste mu nevenovali pozornosť.

Čo vám doma horúčavy menia, alebo ničia?

bicykel slnko a horúčavy

1. POTRAVINY

V obývačkových trezoroch a sekretároch máme bežne uskladnené čokolády, bomboniéry, likéry podliehajúce skaze pri vyšších teplotách, ale aj cukríky a kadečo iné. Podobne sú na tom aj šuflíky v práci so zásobami dobrôt, keksíky s čokoládou, čokoládky a opäť cukríky. Aj v našich bežných spálňach sa občas schováva v skrini nejaká maškrta. Kým ešte Milka má nepremokavý obal, sú aj také, ktoré sú schopné vytiecť a narobiť poriadne škody. Hlavne ak ich máte otvorené a odzobkávate postupne. Ups. Lenže do chladničky sa všetko nezmestí. Skúste komoru a chladnejšie miesto v domácnosti.

2. POZOR NA PARAPET A BALKÓN

Mnohí máme na parapete alebo na balkóne niečo z plastu, nebodaj na balkónovom stolíku zabudnete dekoračnú sviečku. Naše teploty narobia aj taký problém, ako roztečená sviečka na konzistenciu vody, ktorej vosk sa vpije do koberčeka, obrusu, alebo len do ratanového nábytku. Problém je na svete. Myslite na to, že v extrémnych horúčavách je mäkkší každý mäkký plast. Detské hračky, guma.

3. ZVIERATÁ

Nech už chováte čokoľvek, alebo len psa na dvore, myslite na ich potreby piť. Veľa druhov je odolných, no nedostatok vody sa prejavuje na ich zdraví. Naopak sú živočíchy znášajúce horúčavy ťažko. Tieň je nevyhnutný pre všetky druhy. Ťava si so slnkom poradí, no kto má na Slovensku ťavu? Ak váš pes používa malú misku s vodou, vymeňte ju pokojne za hrniec. Vyhnete sa odparenej vode a rizikám, že ak vypije alebo vyleje, nastane problém. S vodou do tieňa, teplú by ste ju nepili ani vy a nebude ju chcieť piť ani havkáč.

4. TRÁVA A PLODINY

Vaša záhrada je vždy zelená a nepotrebujete sa o ňu priveľmi starať? Sú mnohé nenáročné záhrady, kde si ovocné stromy poradia každý rok. Tento rok je trochu iný. Doprajte teda stromom o niečo viac vlahy. Obecnou vodou vec riešte až v krajnom prípade. Naozaj na svojej záhrade nezachytávate dažďovú vodu, bazénovú nechémiovú vodu, alebo aspoň studňovú? Spodná voda, ktorá za bežných okolností stromom dovolí prežívať bez vašej starostlivosti, klesá. Myslite na to, aby stromy mali práve teraz počas dozrievania najmä sliviek, broskýň, jabĺk a hrušiek, dostatok vody.

5. AUTO

Nasadnúť si do auta, na ktoré 9 hodín praží slnko, vie byť zážitkom. Mnohí máme čierny volant a čierne sedadlá. Jedno prekrytie predného skla neprekryje ostatných 5. Následky vedia byť rôzne. Opäť zabudnuté jedlo v kufri auta vie byť problém.

Minerálna voda je pomaly až vriaca. V aute vám pokojne exploduje plechovka s nápojom, keďže teplom sa rozpína najmä tekutý hustý materiál. Nuž a nechceli by ste zažiť zabudnuté maslo na dne batožinového priestoru. Zmenené na tekutinu opustí papier a roztečie sa tak, že olejové následky zábudlivosti pocítite ešte niekoľko mesiacov. Ak parkujete ráno do tieňa, no neskôr sa zem otočí tak, že najtvrdšia pálava je priamo na aute, skúste parkovať tam, kde máte po príchode podvečer tieň. Ranné slnko totiž netvorí taký problém, ako to, čo príde neskôr. Pohromou je aj stekajúca živica.

6. CHLÁDOK

Klimatizácia pre prípad horúčavy je dobrá. Vie zmierniť teplo, mieru prepotených tričiek, či nepríjemných situácií na pracovisku, alebo kúpele vo vlastnej šťave v obývačke na koženej sedačke. Lenže klimatizácie momentálne môžu aj za nárast ľudí s nachladnutím. Nezabudnite, že klimatizácia tvorí poriadny problém pre reumatikov. To, že má niekto 25 rokov a je reumatik je pomerne bežnou situáciou v rôznych kolektívoch. Tak mladý človek predsa nemôže mať problém s kĺbami a preto námietky proti klimatizácii nemajú svoje miesto. Skúste nájsť kompromis. Počas horúčavy sa môže zmeniť zdravotný stav, no nezabúdajme ani na ten psychický.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu