ZN.SK
Psia škola v Rusku

Vojnové psy cvičené na ničenie tankov mali Sovieti proti Nemcom

Škody na životoch psov sú menej nákladné a závažné, ako škody na ľudských životoch. To vedeli vo vojnách už od nepamäti.

Škody na životoch psov sú menej nákladné a závažné, ako škody na ľudských životoch. To vedeli vždy všetci vojenskí stratégovia. Inteligencia zvierat nás od nepamäti fascinuje a je zneužívaná nie len vo vojnách. Používanie psov vo vojnových konfliktoch sa objavuje vo viacerých krajinách a dobách. Podobu cielenej a podporovanej stratégie, pri ktorej boli vyčlenené prostriedky a ľudia na tréning vojnových psov, však naposledy mali vojnoví psi v Rusku počas II. svetovej vojny. Používanie vyšľachteného plemena československý ovčiak u nás sa nepočíta, keďže nešlo o vojnový konflikt.

Sovietska armáda a sovietske psy

Vojnové psy cvičené v špecializovanom zariadení, škole vybudovanej v moskovskej oblasti, boli motivované pomocou. Mali za úlohu odniesť výbušniny pod nepriateľské tanky. Cvičenie prebiehalo pomerne jednoducho. Nalákané na šancu, že pod tankom sa nachádza odmena, prenášali výbušniny s kabelážou, alebo iné typy náloží.

Psia škola v Rusku

V roku 1942 nimi boli vyzbrojené tri sovietske brigády. Primárne ich používali na prenos výbušnín, no keď sa zviera nákladu nezbavilo, zahynulo pod nemeckým tankom. S takýmito obetami sa počítalo. Nálože mali páku, ktorá po zohnutí aktivovala bombu. Túto páku pritom aktivovalo zviera pri pokuse podliezť pod tank a nájsť svoju odmenu. Po zohnutí však nastala detonácia. Po psíkovi nezostalo ani stopy a tank sa tak neraz podarilo vážne poškodiť. Úspešné však boli v niekoľkých bojoch a v Bitke o Kursk v roku 1943 sa im podarilo zničiť až 12 ríšskych tankov.

Najväčšia irónia celého projektu bola, že nemecké tanky zneškodňovali veľmi často psy plemena nemecký ovčiak. Nie každý pes poslúchal. Pomerne časté boli prípady, kedy aj cvičený pes vytušil zmenu a bombu sa snažil odhrýzť a odstrániť.

foto: wikimedia

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu