ZN.SK
Bielorusko Minsk

TOP 18 zaujímavostí o Bielorusku, ktoré ste možno nevedeli

O Bielorusku sa veľa na Slovensku nehovorí. Nedostupná krajina má pritom niekoľko zaujímavostí, ktoré by vás mohli zaujať, aj prekvapiť.

Bielorusko, pre bežného Slováka posledná krajina s diktatúrou v Európe, len málo Slovákmi objavená. Slovák potrebuje pre vstup do krajiny víza, ak už sa doň dostanete, čaká vás niekoľko prekvapení.

Bielorusko Minsk

1. Bez mincí

V Bielorusku sa v bežnom platobnom styku používajú len bankovky. Najnižšia má hodnotu 10 bieloruských rubľov.

2. V top 10, ale…

Bieloruský rubeľ patrí medzi TOP 10 najlacnejších mien na svete.

3. Trest smrti

Bielorusko je jedinou Európskou krajinou, kde platí trest smrti.

4. Prechod bez prechodu

Skúste v Bielorusku prechádzať v meste cez cestu mimo prechodu pred autom. Hrozia vám problémy a opletačky s políciou.

5. Zamestnanie

V Bielorusku sú nižšie platy než u nás. Výstavba domu vyjde na násobok ceny, naopak mnoho potravín je vo výborných cenách. Je tu však veľmi nízka nezamestnanosť a je tu len veľmi málo bezdomovcov.

6. Zdravotníctvo

V Bielorusku majú tak lacné lieky a kvalitnú zdravotnú starostlivosť, že sa stáva častým cieľom Rusov a aj iných ľudí zo zahraničia, ktorí si v Bielorusku dajú spraviť zuby, závažné operácie, výmeny kĺbov a podobne.

7. Zemiaky

Bielorusov spájajú s prezývkou zemiakárov. Spája sa s chudobou, ktorá pritom nie je až taká markantná.

8. Zachované názvy

Z čias Sovietskeho zväzu sa aj napriek jeho rozpadu v krajine zachovali názvy pre tajnú službu KGB, ale aj ďalšie inštitúcie a úrady.

9. Odpadky

Mentalita Bielorusov v mestách je závideniahodná. Odhadzovanie odpadkov len tak hocikam nemajú v krvi a nedokážu pochopiť, ako je možné, že sa odpadky nachádzajú aj v priamom historickom centre Bratislavy.

10. Knižnica

Národná bieloruskáý knižnica je jednou z najväčších na svete. Rozprestiera sa na ploche 112,6 tisíc metrov štvorcových a vysoká je 72,6 metrov. Krajina ju údajne postavila tak drahú, že nestačil rozpočet a preto majú byť Bielorusi zaťažení dodatočnou daňou, ktorá umožní knižnicu splatiť. Že by naozaj?

11. Zubri

V Bielorusku sa nachádza najviac voľne žijúcich zubrov v celej Euroázii. Menší počet je v Poľsku a na Slovensku.

12. Európska rada a súd v Štrasburgu

Bielorusko nie je v Európskej rade ako jediná európska krajina, takže sa na ňu nevzťahujú napríklad súdy v Štrasburgu, ktoré sa týkajú ľudských práv.

13. Dopraváci

Dopravní policajti sú neúplatní. Uplatiť ich neskúšajte. Je to celkom zbytočné. A mimochodom, nosia služobné odznaky aj s viacerými podrobnosťami, ako je napríklad meno, titul, čo je podobné ako u nás, no v iných krajinách je to nemysliteľné.

14. Prezident

Prezidentom krajiny je Alexander Lukašenko už viac ako 20 rokov. Je kritizovaný západom svojim tvrdým režimom. Na svoj prezidentský post nikoho nepustí. Už dnes ako svojho nástupcu pripravuje svojho najmladšieho z troch synov.

15. Leninova ulica

V každom meste sa nachádza Leninova ulica a v každom väčšom meste aj jeho socha.

16. Výbuch Černobyľu

Výbuch elektrárne v Černobyľu zasiahol z 23% územie Bieloruska až následne rádioaktívny mrak putoval ďalej. Zasiahol 2 milióny obyvateľov. Miera rakoviny u detí je pomerne vysoká aj dnes.

17. Národný park Pripyatski

Výnimočný je národný park Pripyatski . Zachováva totiž nížiny s drevinami v ešte pôvodnom biologickom stave. 30 jazier okolo seba ukrýva dubové a jaseňové lesy druhov z ešte prehistorických čias.

18. Najstarší prales v Európe

Park Belovežskaja Pušča je najväčším pralesom v Európe. Už v dávnej minulosti existovali zákony, ktoré prekvapivo zakazovali lov a akúkoľvek výstavbu v týchto končinách. Hoci si neustále myslíme, že v minulosti sa nebral na ochranu taký ohľad, toto je svetlá výnimka. Vekom sú niektoré stromy staré ešte z dôb objavenia Ameriky Krištofom Kolumbom. Práve v tomto parku žijú aj spomínané bizóny.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu