Tak ako vo svete vidíme zberateľov umenia, výnimkou nie je ani keramika. Nemusí to byť pritom váza z obdobia dynastie Ming, aby nás mohla zaujať. Modranská keramika sa objavuje v mnohých slovenských domácnostiach. Je pravdou, že pôvodne sme ju objavovali vo vzdialených mestách Slovenska od Modry najmä medzi tými, ktorí mali väzbu k Malým Karpatom, Modre, Záhoriu, alebo Svätému Juru, Pezinku, či Bratislave. Svojich nadšencov si však modranská keramika našla jednoducho preto, že je nezameniteľná, krásna, pritom stále prakticky použiteľná. Keďže majolika svoje diela ponúka aj v rámci internetového obchodu, je tak prístupná komukoľvek.
Na Slovensku sú známe aj pozdišovská, vajnorská, hontianska a ďalšie keramiky. Pri predstave tradičného krčahu s vínom (pokojne z malokarpatskej vínnej oblasti), alebo zdobených stien s dekoračnými taniermi to bez majoliky nejde. Práve majolika si tento rok pripomína 140 rokov od založenia slovenskej dielne na jej výrobu.
Nie len najstaršia generácia
Stretávame sa dlhodobo s javom výpredaja pozostalosti po starých rodičoch., Nie vždy má najmladšia generácia záujem o ľudovú keramiku. Nepoznajú jej pozadie, jej zaujímavosti a jedinečný príbeh. Naopak, tí, ktorí mali možnosť pochopiť, čo držia v rukách, si ju nechávajú. Stáva sa nezameniteľnou dekoráciou na chalupách, chatách, či v altánkoch. Mladí manažéri v cestovnom ruchu vedia, že majolika ako tradičná ľudová keramika, má čo do seba aj ako interiérová dekorácia. Aj preto ju vidíme v niektorých hoteloch, v reštauráciách, ako dekorácia v tematických kolibách a aj s tými rozbitými kúskami sa nehodlajú mnohí z nás rozlúčiť len tak a stále slúžia v rôznych improvizovaných úpravách.
Pre nadšencov a zberateľov
Ako zberateľ a nadšenec modranskej majoliky, možno poznáte aj iných ľudí, ktorí podľahli čaru a charakteristickým farbám jednotlivých dekorov. Súčasná majolika ponúka štyri základné dekory v ktorých možno nájsť aj pôvodný starý habánsky oživený vzor a spôsob zdobenia. Zaujímavý je len čisto modrý, ale aj medený – čisto zelený dekor. Zaujímavým faktom je, že výber farieb na keramike pritom nebol zvolený preto, že sa tak rozhodol samotný umelec.
Bolo to pre dostupnosť farieb, schopnosť majstrov získať kvalitné látky na farbenie. Farby a ďalšie látky nevyhnutné pre výrobu kvalitnej keramiky, jej glazúry, aj maľby, sú pritom stále záležitosťou vyhľadávania dodávateľov a ich nákupu, čo občas je tiež osobitným druhom umenia. Najmä pri zvyšujúcich sa cenách dodávateľov.
Modranská ľudová majolika nie je tvorený len bežnými produktami, aké poznáme zo stien a políc v slovenských domácnostiach. Z rúk miestnych majstrov pochádzajú aj mimoriadne vzácne vázy, ktorých namaľovanie a vypaľovanie je mimoriadne náročné a aj po dokončení maľby nemá majolika všetko vyhraté. Príprava keramiky a docielenie prvotriednej kvality je oveľa náročnejšia úloha ako sa môže zdať. Presvedčiť sa o tom dá na vlastné oči práve vo Výrobni slovenskej majoliky v Modre, ktorá ponúka v priebehu roka niekoľko príležitostí na vyskúšanie. Práve organizované wordkshopy a exkurzie sú zážitkom, ktorý môžete absolvovať. Stránky majolika.sk majú pre záujemcov uvedené podrobné informácie.
Keramika s hodnotou
Za modranskou majolikou v rôznom období stáli významné mená majstrov. Možno o tom ani netušíte, no váza v domácnosti vašej babičky nemusí byť jedným z tých novších kúskov. Môže byť pokojne z roku 1960, alebo z obdobia oveľa staršieho. Každý výrobok nesie značky majstra, alebo kód. Aj tým je keramika jedinečná. Mali sme v rukách vázy, ktoré boli navlas podobné. Pri pátraní po pôvode sme pritom našli odhad rozdielu takmer 50 rokov. Nejde o kúsky vytvárané formou a na bežiacom páse. Každý jeden výrobok si vyžaduje mnoho času a nasadenia. Svojho autora na hrnčiarskom kruhu a autora so štetcom v ruke.
Majolika pritom vytvára aj veľkolepé diela, veľké vázy, výrobky taktiež podľa želania a potreby. Sú spoločnosti, ktoré oceňujú dizajn a tradíciu majoliky. Chcú mať v tomto štýle niečo, čo zapadá do firemnej kultúry, symboliky, alebo prepája tradíciu s niečím vlastným. Mali sme možnosť vidieť modranskú keramiku s unikátnych veľkých prevedeniach v úlohe cenných darov. Tých, ktoré reprezentujú slovenskú kultúru v zahraničí. Videli sme majoliku, ktorá skončila v domácnosti zahraničných Slovákov v Chicagu. Také kúsky, ktoré boli odovzdané za hranice Slovenska, aby trochu toho Slovenska pripomínali.
Foto: čo si filmový nadšenec predstaví skôr? Žobráka z Kráľa drozdia brada, alebo Demi Moore s Patrickom Swayzeom za chrbtom?
Ide o formu umenia. Umenia, ktoré je zapísané na reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Jej rôzne dizajny a účely nie sú nijako uzavreté na šablónach veľkostí a exaktnej výzdobe. Sú to ľudské ruky, ktoré tvoria jedinečné kúsky a každý je originál. Drží sa svojej tradície a keďže dáva priestor aj mladým autorom a niektorým limitovaným edíciám, časť produkcie ide s dobou.