ZN.SK
Pracovný pohovor a hľadanie práce

TOP 5 vecí, pre ktoré vás nepozvú na pracovný pohovor

Poslali ste životopis, no stále vám neprišla odpoveď či pozvánka na pracovný pohovor? V tom nie ste sami. Náš folklór je neodpovedať a nechávať v neistote.

Hlásite sa do zamestnania na miesto svojich snov, očakávate po zaslaní svojho životopisu odozvu, pozvánku na pohovor a vôbec neprichádza ani štek, či automatická odpoveď. Trápite sa v neistote, či email dorazil, či vôbec list našiel správnu schránku a bol otvorený. Ak zahodíme tieto neistoty hraničiace s paranojou a majú nám zostať reálne dôvody, prečo nemáte odozvu, tu je zhrnutie siedmych najčastejších dôvodov. Čakanie na vyjadrenie totiž často vie veľmi brzdiť. Mnohé firmy si ani len neuvedomujú, že čakaním s odpoveďou uchádzačom môžu predlžovať obdobie ich neistoty a nezamestnanosti, ťažkej situácie a problémov pri hľadaní práce.

Pracovný pohovor a hľadanie práce

1. Priveľa uchádzačov

Zamestnávateľ prijal priveľa ponúk a personalisti zlyhávajú pri odpovediach. Boj o túto pozíciu môže byť ťažký.

2. Flákajúci personalisti

Veľmi častý prípad je flákanie práce zamestnancami samotnými. Nedať odpoveď je pomerne bežné. Správny zamestnávateľ kontaktuje aj nevybraných účastníkov. Vytvára si tak imidž, mienku u ľudí, ktorí neraz neistotu zdieľajú s ostatnými. Skrátka na mnohých miestach necítia potrebu komunikovať s ľuďmi, ktorí stále čakajú, no sami nevedia presne na čo.

3. Nezaujímavý životopis

Pokiaľ ste odoslali svoj životopis v priveľmi osekanej podobe a nepôsobil nijako zaujímavo, ťažko získate zamestnanie človeka, ktorý bude musieť používať kreativitu a hlavu. Životopis píšte tak, aby mal jeho čitateľ dojem, že ste ten ideálny a máte skúsenosti aj vzdelanie. Ak ale nepreháňate a životopis píšete ako reálny prehľad skúseností, žiaľ aj málo akčný život a málo skúseností vie byť na škodu. Skrátka sa nemusíte hodiť, ak sa porovnávajú aj iní s oveľa zaujímavejšími riadkami v Curiculum Vitae.

4. Chýba motivačný list

Sú firmy, ktoré si potrpia na motivačný list. Ten hárok, kde úprimne popíšete dôvody, pre ktoré ste sa rozhodli uchádzať o zamestnanie, kde popisujete dôvody, prečo vnímate práve túto firmu za ideálneho zamestnávateľa a vyjadrujete sa o tom, že chcete byť súčasťou firmy. Aj keby malo ísť o pár viet s odôvodnením, prečo chcete túto prácu, v prvom rade ide o informáciu zamestnávateľovi, že vy ako uchádzač viete, kam sa hlásite do práce a nestrieľate na slepo. Nejedna firma váš motivačný list zmaže okamžite aj s celým životopisom, stačí si nedať pozor a osloviť ju v ňom inou firmou. To ak ich posielate viac.

5. Nemýľte sa

Veľmi častý dôvod, prečo nedostáva uchádzač šancu byť pozvaný na pohovor, alebo aspoň získať odpoveď, sú bludy. Chyby a nezrovnalosti v dátumoch, v školách, preháňanie. Občas na niektorých personalistov pôsobí odpudzujúco email „Dobrí deň, vydel som inzerat a posielam životops“ a prepadá rovno do koša. Nikto to s vami nebude riskovať, ak sa nehlásite na montáže a všade mimo klávesnicu a papier. Ak sme pri nemýlení, skontrolujte si dobre životopis, či máte správne kontakty.

6. Vy na internete

Hlásite sa do zamestnania, no personalistky si vás našli na Facebooku. Čo myslíte, má zmysel sa vám ozývať, keď na každej fotografii stojíte s cigaretou a pohárikom? Špúlite tlamu ako kačka, alebo sa vyjadrujete v komentároch hanlivo? Máloktorá firma bude mať záujem o niečo také. Nie je to celkom vzácne, že si uchádzača firma preklepne cez Google a potom majú nerozhodní vyberači oveľa jasnejšie preferencie.

7. Čakanie

Azda celkom najhlúpejší a najmenej premyslený dôvod je veľmi častý v našich končinách. Zamestnávateľ hľadá zamestnancov, no sám netuší nakedy. S upresnením nástupu a aj toho, koho vlastne na čo prijímajú, sa môže čakať niekoľko týždňov a nikto nič netuší. Jedným z dôvodov, prečo sa vám neozývajú žiaľ naozaj môže byť chaos v samotnej spoločnosti, neistota kedy a za koľko a či vôbec niekoho prijať. Nebojte sa preto informovať, no nie príliš často.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu