V ostravskej ZOO sa narodilo jediné mláďa damana pralesného v zajatí

V ostravskej ZOO sa narodilo jediné mláďa damana pralesného v zajatí

Ostravská zoologická záhrada je údajne jedinou na svete, v ktorej chovajú damana pralesného. Tento milý tvor zatiaľ nikdy nemal odchovaného jedinca v zajatí. Ostravská zoologická záhrada, ktorá sa teší návštevám aj mnohých slovenských turistov mesta ležiaceho na hranici Moravy a Slezska, pritom vlastní dva páry. Dvoch samcov a dve samičky tohto afrického zvieraťa majú od roku 2016. Jeden pár umiestnili do chovu a druhý do pavilónu evolúcie. Kuriózne je, že hoci sledovali párenie páru vystaveného v pavilóne, nakoniec mláďa porodila samica, u ktorej to nečakali. Tá, ktorú mali umiestnenú v chove.

Daman Pralesný, Ostrava

Mláďa zatiaľ nie je vidieť. Narodilo sa 18. Februára. Malý drobec sa ukrýva v búdke pri svojich rodičoch a podľa očakávania by mu mohol pribudnúť malý kamarát, možno partnerka. Keďže sa očakáva mláďa aj od sledovaného páru. Foto pochádza priamo zo ZOO Ostrava.

Daman pralesný, málo známy druh

V našich končinách je daman menej známy druh. Najmä preto, že jediné miesto, kde si ho môžete pozrieť je africká divočina z husto zalesnených pralesných oblastí. Alebo potom práve ostravská zoologická záhrada. Nočný živočích, aby bol vôbec vidieť, má obrátený režim dňa a noci v podmienkach ZOO.

Čierno, alebo tmavohnedo sfarbený živočích pochádza z lesov západnej Afriky.  Nad očami majú trochu bielych chĺpkov a na zadku majú bielych chĺpkov viac. Slúžia im na rozpoznávanie počas noci. Tehotenstvo samice trvá až 30 týždňov a po narodení je mláďa hneď osrstené a pomerne veľké vzhľadom na veľkosť dospelého jedinca. Je celkom samostatné, hoci na potravu je ešte odkázané od matky. Samostatne sa ale pohybuje a vidí. Ako druh zatiaľ nie je ohrozený, ale vzhľadom na ťažbu dreva v jeho životnom prostredí odborníci dvíhajú pomyselný varovný prst.

Ostravskí priekopníci

V ostravskej zoo sa musia popasovať s niekoľmými problémami. Keďže chov zvieraťa nikde vo svete nie je, je málo skúseností. Sú tak priekopníci v zisťovaní informácií o ňom, o spôsobe života, podmienkach. ZOO tak očakáva aj v budúcnosti ďalšie prekvapenia.

Ohodnoť tento článok
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Office kancelária
Strašiak GDPR: Cookies na stránkach má fungovať inak, marketing zošalie

dryas iulia motýľ pije slzy
Motýľ dlháň jedovatý (dryas iulia) pije slzy iných zvierat

modul toalety na ISS, ruský Zvezda
Toaleta na vesmírnej stanici funguje inak. Keď sa pokazí, je to v aj pri pr…

Zavrieť