V ostravskej ZOO sa narodilo jediné mláďa damana pralesného v zajatí

V ostravskej ZOO sa narodilo jediné mláďa damana pralesného v zajatí

Ostravská zoologická záhrada je údajne jedinou na svete, v ktorej chovajú damana pralesného. Tento milý tvor zatiaľ nikdy nemal odchovaného jedinca v zajatí. Ostravská zoologická záhrada, ktorá sa teší návštevám aj mnohých slovenských turistov mesta ležiaceho na hranici Moravy a Slezska, pritom vlastní dva páry. Dvoch samcov a dve samičky tohto afrického zvieraťa majú od roku 2016. Jeden pár umiestnili do chovu a druhý do pavilónu evolúcie. Kuriózne je, že hoci sledovali párenie páru vystaveného v pavilóne, nakoniec mláďa porodila samica, u ktorej to nečakali. Tá, ktorú mali umiestnenú v chove.

Daman Pralesný, Ostrava

Mláďa zatiaľ nie je vidieť. Narodilo sa 18. Februára. Malý drobec sa ukrýva v búdke pri svojich rodičoch a podľa očakávania by mu mohol pribudnúť malý kamarát, možno partnerka. Keďže sa očakáva mláďa aj od sledovaného páru. Foto pochádza priamo zo ZOO Ostrava.

Daman pralesný, málo známy druh

V našich končinách je daman menej známy druh. Najmä preto, že jediné miesto, kde si ho môžete pozrieť je africká divočina z husto zalesnených pralesných oblastí. Alebo potom práve ostravská zoologická záhrada. Nočný živočích, aby bol vôbec vidieť, má obrátený režim dňa a noci v podmienkach ZOO.

Čierno, alebo tmavohnedo sfarbený živočích pochádza z lesov západnej Afriky.  Nad očami majú trochu bielych chĺpkov a na zadku majú bielych chĺpkov viac. Slúžia im na rozpoznávanie počas noci. Tehotenstvo samice trvá až 30 týždňov a po narodení je mláďa hneď osrstené a pomerne veľké vzhľadom na veľkosť dospelého jedinca. Je celkom samostatné, hoci na potravu je ešte odkázané od matky. Samostatne sa ale pohybuje a vidí. Ako druh zatiaľ nie je ohrozený, ale vzhľadom na ťažbu dreva v jeho životnom prostredí odborníci dvíhajú pomyselný varovný prst.

Ostravskí priekopníci

V ostravskej zoo sa musia popasovať s niekoľmými problémami. Keďže chov zvieraťa nikde vo svete nie je, je málo skúseností. Sú tak priekopníci v zisťovaní informácií o ňom, o spôsobe života, podmienkach. ZOO tak očakáva aj v budúcnosti ďalšie prekvapenia.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.