V Nórsku vytvorili prvú včeliu diaľnicu na svete - ZN.sk

V Nórsku vytvorili prvú včeliu diaľnicu na svete

Nóri predbehli svet a hoci majú menšie problémy s úbytkom včiel než zvyšok Európy, rozhodli sa ako prví zapojiť do projektu ich záchrany budovaním veľkej siete miest s dostatkom potravy počas ich preletu. Hoci prirodzených miest je taktiež dostatok, práve umelé sú výraznejšie a zároveň symbolikou, ktorá má motivovať verejnosť uvažovať nad záchranou tohto druhu živočícha, ale tiež záchrany mnohých ďalších, vrátane ľudí. Bez opeľovania by zlyhalo poľnohospodárstvo, rastlinstvo a v konečnom dôsledku aj všetko ostatné.

včelia diaľnica mapa nórsko

Projekt Polli.no nie iba pre včely
Každý záujemca, vládny projekt, alebo organizácia, ktorá vybuduje kvetinový, slnečnicový záhon, nechtíkové hriadky a kvetinové záhony, ho môže pripojiť do projektu na webovej adrese Polli.no. Tam sa postupne vytvára akási trasa ktorá sa postupne naprieč celým Nórskom stane cestnou sieťou pre putovanie včiel. Včely sú schopné sa naučiť a rozpoznávať jednotlivé miesta vo svojom okolí pomerne rýchlo. Vhodná by však bola ich stálosť, čiže zachovanie polohy na viac než len jeden rok. Hoci sa projektu s obľubou hovorí včeľou diaľnicou, slúžiť má aj motýľom, čmeliakom a ďalším príbuzným druhom hmyzu, ktorý sa rovnako tak podieľa na opeľovaní. Projekt je tak inšpiráciou a príkladom pre ostatné krajiny. Slovensko už mestskými včelami na niektorých miestach prejavilo záujem zachrániť ich pred rapídnym úbytkom.

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.