ZN.SK
Prasiatka tmavé

V Česku pokuta za tradičnú zabíjačku, moslimské halal nevadí

V Českej republike aj u nás vám za zabíjačku hrozí pokuta. Moslimskí prisťahovalci však majú povolené obzvlášť kruté zabíjanie zvierat podrezaním hrdla.

Do tradícií Čiech aj Slovenska patrí neodmysliteľne domáca zabíjačka. Stretnutie rodiny, na ktoré každý možno spomíname len v dobrom a šlo o veľkú príležitosť, kedy sa všetci chopili práce a všetci si tiež podelili časť a mraziak bol plný na niekoľko mesiacov. Hladné krky mali čo jesť a rodina poriadne ušetrila. Vláda obmedzila domáce zabíjačky u nás, v Čechách za ne schytáte mastnú pokutu.

Prasiatka tmavé

Pozor, ak ste moslim a zabíjate zviera v štýle halal, žiaden zákon vás neobmedzí a dokonca podľa zákona Ministerstva hospodárstva z roku 2010 má mať halal výnimku. Zabíjanie zvieraťa podrezaním krku počas recitácie modlidby a vykrvácaním počas niekoľkých minút poriadneho trápenia je tak pre zákonodarcov u našich susedov menší problém, ako klasická zabíjačka, ktorá aj napriek rozhodnutia politikov bude patriť do tradícií mnohých regiónov. Na problém upozornil Tomio Okamura.

Tomio Okamura na Facebooku
Český Japonec Tomio Okamura, na Facebooku mimoriadne populárny pre správne a až niekedy priveľmi trefné názory na problematiku prisťahovalcov, poukázal na absurdnosť, pri ktorej česká vláda prísne trestá a zakazuje tradičné zabíjačky, bez ktorých si niektoré tradície ani u nás nevieme predstaviť. Rovnako ako v Čechách, aj u nás platia obmedzenia klasických zabíjačiek, čo je nemysliteľné a absurdné. Tiež sa údajne už v dvoch českých mestách objavili aj ich nároky, aby zmizli z ulíc psi ako domáci maznáčikovia. Islamská kultúra odmieta bravčové mäso, prasatá ako zvieratá a tiež psov ako súčasť domácnosti. Pes by nemal prekročiť prah domu.

Neodpustiteľná myšlienka, či otázka na záver
Je veľmi zvláštne, že ak cestujete do Egypta, Iraku, či Tuniska, vyžadujú si, aby ste rešpektovali miestnu kultúru a neprovokovali svojou. V Dubaji sedí už niekoľko rokov v base Rakúšan za to, že chytil vlastnú manželku za zadok. Objal ju pri prechádzke len trochu nižšie, než je pás. Prisťahovalci však rešpektovať našu kultúru nemusia. Nemusia ju rešpektovať ani v Británii, vo Francúzsku, či Nemecku. Prisťahovalci inej kultúry nemusia ctiť ani naše tradície, ba dokonca sa ich snažia po príchode zmeniť, alebo rušiť. Je priam až nemysliteľné, že ide o štátom priklepnuté zmeny, a to sme len na začiatku.

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu