ZN.SK
prach v domácnosti

Prach, neviditeľný rebel a nepriateľ každej jednej domácnosti

Prach, ten nenápadný nepriateľ čistoty, dokáže naše domovy a pracoviská obsadiť veľmi rýchlo a nenápadne. Často ho považujeme…

Prach, ten nenápadný nepriateľ čistoty, dokáže naše domovy a pracoviská obsadiť veľmi rýchlo a nenápadne. Často ho považujeme za nepohodlnú záležitosť našej existencie, no pritom si neuvedomujeme, že obsahuje komplexný mix látok, ktoré sú toxické a pre naše zdravie potenciálne škodlivé. O nič lepšie nie sú na tom ani okolité predmety, na ktoré prach sadá a po kontakte s telom putuje do nášho organizmu. Avšak, našťastie existuje niekoľko zaujímavých a účinných spôsobov, ako zvládnuť tento problém a udržať si priestor aj bez veľkého úsilia a starostí  čistý.

prach v domácnosti

Budete prekvapení, aké špeciálne kroky môžete v tomto smere využiť a ochrániť svoj domov a zdravie pred látkami, ktoré môžu byť karcinogénne.

Uzatvárateľné vrecká  Doypack

Hľadáte univerzálny spôsob balenia, ktorý šetrí priestorom aj financiami a zároveň dokáže chrániť vaše veci pred nebezpečným prachom? Široké využitie pri uchovávaní potravín či uskladňovaní drobných predmetov majú špeciálne rýchlo uzatváracie vrecká Doypack s plastovým „zipom“.

Ich univerzálnosť umožňuje použitie nielen v domácnosti, ale aj v sklade, obchode alebo kancelárii. Pretože vďaka precíznemu uzáveru vrecka nedochádza k prenikaniu prachu či vlhkosti, čo zabezpečuje zachovanie čistoty obsahu. Tieto špeciálne obaly sú tiež zdravotne neškodné, čo umožňuje ich využitie napríklad v kuchyni. Materiál vrecka tvoria tri vrstvy PET/AL/PE. Tie zaručujú, že jeho štruktúra je nepriepustná. Poskytuje výbornú ochranu pred svetlom, kyslíkom a vlhkosťou.

Špeciálny a pritom veľmi jednoduchý uzatvárací mechanizmus je určený pre opakované otváranie a zatváranie bez poškodenia balenia. Poskytuje široké využitie nielen v potravinárskom priemysle, ale aj pri preprave a skladovaní. Veľkou výhodou je aj jeho oválne dno, vďaka ktorému je možné vrecko aj s obsahom postaviť na rovný povrch, takže nezaberá tak veľký priestor.

Milované izbové kvety

O kvetoch a ich prínose pre náš interiér ste toho zrejme počuli viac než dosť. Zaujímavé však je, že niektoré izbové rastliny nie sú len ozdobou, ale aj univerzálnymi „čističkami“, pretože takmer všetky dokážu z atmosféry odstraňovať CO2. Sansevieria Trifasciata a Aspidistra Elatior sú však nielen krásne zelené kvety, ktoré dokážu oživiť každý interiér, ale majú tiež schopnosť vzduch čistiť a brániť v ňom hromadeniu prachu.

svokrine jazyky

Sansevieria Trifasciata, izbový kvet známy ako Svokrin jazyk. Je ideálny pre tých, ktorí nemajú na kvety v priestore veľa času. Na svoj rast nepotrebuje veľa starostlivosti ani náročné podmienky. Napriek minimálnej opatere majú jeho listy schopnosť filtrovať vzduch a odstraňovať z neho škodlivé látky. Látky ako je napríklad formaldehyd a benzén. To môže viesť k čistejšiemu a zdravšiemu ovzdušiu v interiéri. Okrem toho, majú listy tohto kvetu tendenciu zadržiavať prach, čím pomáhajú minimalizovať jeho šírenie v prostredí.

Aspidistra Elatior, ľudovo nazývaná „domáce šťastie“, je ďalšou výbornou rastlinou so schopnosťou ventilácie. Kvet má veľké a široké listy, ktoré dokážu účinne zadržiavať prach a nečistoty. Vďaka tomu sa považuje za jednu z najlepších rastlín na dezinfekciu vzduchu vo vnútorných priestoroch. Nemá problémy prežiť chladné podmienky a menšie zanedbanie. Nie je však vhodné ho dávať na slnečné miesto, pretože uprednostňuje tieň. Ocenia ho aj domáci miláčikovia, pretože listy (na rozdiel od Sanseviery) nie sú toxické.

Mikrovlákno: Moderný nepriateľ prachu

Ďalším veľmi jednoduchým spôsobom, ako uchrániť interiér a jeho vybavenie pred nebezpečným a toxickým prachom, je použitie mikrovlákna. Tieto špeciálne vlákna majú jedinečnú štruktúru, ktorá umožňuje efektívne zachytávanie prachu bez jeho rozptylu do vzduchu. Sú vyrábané z umelo vytvorených vlákien, ktoré sú až 100 – krát tenšie ako ľudský vlas, vďaka čomu sa môže nachádzať na 1 cm2 viac ako 200 000 jednotlivých vlákien.

Mikrovlákna tak dokážu preniknúť hlboko do povrchu, čím účinne zadržiavajú nečistoty a prach, a to bez toho, aby ho šírili do okolia. Vďaka tejto vlastnosti sú výbornou voľbou pri udržiavaní čistoty a minimalizácii prachu vo vašej domácnosti či kancelárii.

Prírodné aromaterapeutické čistiace prostriedky

Výroba vlastných čistiacich prostriedkov pomocou prírodných esenciálnych olejov a prírodných čistiacich zložiek je ďalší inovatívny prístup k čisteniu s mnohými výhodami. Príjemné vône esenciálnych olejov dokážu vytvoriť osviežujúcu atmosféru vo vašom domácom alebo pracovnom prostredí. Okrem toho môžu mať niektoré ich druhy aj antibakteriálne účinky. Tým prispievajú k dezinfekcii a odstráneniu škodlivých mikroorganizmov v atmosfére.

Oleje sa získavajú z rôznych častí rastlín, ako sú kvety, listy, kôra, korene alebo semená. To ovplyvňuje ich jedinečnú vôňu a vlastnosti. Majú antiseptické, protizápalové a upokojujúce účinky. Čiže to ich robí nielen príjemnými vôňami, ale aj užitočnými pomocníkmi v starostlivosti o zdravie a pohodu. Pokiaľ si teda chcete v interiéri vytvoriť zdravé a čisté prostredie a ochrániť jeho vybavenie, využiť na tieto účely môžete nielen nebezpečnú a zbytočne drahú chémiu. Ale aj prostriedky, ktoré sa postarajú o čisté, príjemné a esteticky krásne prostredie.

Zdroj obrázkov: 1.Ground Picture + 2. Shadow Inspiration/Shutterstock

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu