ZN.SK
Pula Koloseum Hrvatska lodu

Pula koloseum – klenot Chorvátska s bohatou históriou

V srdci chorvátskeho mesta Pula sa nachádza veľkolepé svedectvo starovekej rímskej architektúry – nádherné pulské Koloseum.

Zľavy na wellness pobyty

V srdci chorvátskej Puly sa nachádza veľkolepé svedectvo starovekej rímskej architektúry – nádherné pulské Koloseum. Tento ikonický amfiteáter bol svedkom histórie po stáročia, od gladiátorských zápasov až po novodobé kultúrne podujatia, a preto je povinnou zastávkou pre všetkých milovníkov dejín. Táto historická lokalita nie je len svedkom bohatých dejín, ale stáva sa aj inšpiráciou pre moderný luxus, najmä v podobe luxusných víl od spoločnosti Villsy.

Pula Koloseum Hrvatska lodu

Kúzlo storočnej histórie a moderného luxusu

V 1. storočí n. l. bol v Pule, v srdci regiónu Istrii, postavený Rímsky amfiteáter, dnes známy ako Pula Koloseum. V dobe, keď sa začala jeho výstavba, bola Balkánska oblasť pokladom v korune Rímskej ríše. Táto ríša stála za vznikom významných miest v dnešnom Chorvátsku, vrátane Puly, a bola hnacou silou začiatku tohto amfiteátra. Pôvodne bol amfiteáter postavený z dreva počas vlády cisára Augustusa, kedy Pula kvitla ako dôležité administratívne centrum.

Zmena prišla, keď sa do čela dostal cisár Vespasian, známy pre rôzne Vespasiánove fakty. Amfiteáter sa rozšíril vďaka miestnemu vápencu, vytvárajúc priestor pre napínavé gladiátorské hry. Luxusné víly Chorvátsko, umiestnené v tesnej blízkosti Pula Kolosea, ponúkajú hostiteľom neopakovateľnú príležitosť zažiť túto historickú atmosféru v súkromí a pohodlí.

Pula koloseum dnes – koncerty a festivaly

V súčasnej dobe slúži Pula koloseum ako ikonická kulisa pre koncerty a udalosti svetovej úrovne. Giganti hudobného priemyslu, od Luciana Pavarottiho po Davida Gilmoura, už vystúpili na tomto pódiu. Okrem koncertov sa sem môžete prísť pozrieť na každoročný filmový festival. Počas leta môžu diváci oživiť rímsku éru s Spectacvla Antiqva, pestrým znovuotvorenm gladiátorských súbojov.

Pula Koloseum Hrvatska lodu

Mýty o Pula koloseu

Koloseum v Pule bolo miestom, kde vzniklo množstvo mýtov a legiend. Široko prijímaným mýtom je, že výsledok gladiátorského súboja bol dikotvaný gestami palcov. Na rozdiel od populárnych filmových zobrazení niektorí historici tvrdia, že gesto palca nadol znamenalo ‚meče dole‘, čo ušetrilo padnutého gladiátora. Iný fascinujúci mýtus pripisuje Vespasiánovi výstavbu arény ako poctu jeho miestnej milovanej.

Čo robiť v blízkosti Pula kolosea?

V okolí Pula Kolosea sa nachádza rad aktivít, ktoré dopĺňajú váš pobyt o jedinečné zážitky. Poďme sa teda pozrieť na to, čo všetko môžete robiť v blízkosti tohto nesmrteľného symbolu chorvátskej histórie:

  • Prehliadka kolosea – Určite si nechajte čas na prehliadku tohto majestátneho amfiteátra zvnútra. Pozrite sa na jeho impozantné oblúky a predstavte si atmosféru starovekých gladiátorských zápasov.
  • História v múzeu amfiteátra – Navštívte miestne múzeum, kde sa dozviete viac o histó Exponáty a artefakty vám priblížia život v antickom Ríme.
  • Výhľad na koloseum z kopcov – Pre zážitok z inej perspektívy si vyjdite na kopcovitý terén v okolí, ktorý vám ponúkne úžasný pohľad na celé koloseum a okolité
  • Gastronomický výlet – Vychutnajte si tradičné chorvátske jedlá v jednej z miestnych reštaurácií. Okolie kolosea ponúka širokú škálu gastronomických zážitkov.
  • Plážový relax v zátoke Verudela – Ak hľadáte oddych pri mori, urobte si výlet na pláž v zátoke Verudela. Krásna pláž a tyrkysová voda sú len na skok.

Záver – Pula Koloseum ako živá história

Pula Koloseum nie je len množstvo kameňov, ale aj živým svedectvom minulosti, ktoré sa naplno zapája do súčasného života. Jeho unikátna architektúra a historická kontinuita ho radia medzi najvýznamnejšie rímske amfiteátre, ktoré sú stále v prevádzke. Keď vkročíte do kolosea, necestujete len do minulosti, ale zažívate spojenie minulosti a súčasnosti. Táto ikonická pamiatka v Chorvátsku je nielen turistickým lákadlom, ale aj aktívnym centrom kultúry a umenia. Je to miesto, kde sa históriu nesnažia len zachovať, ale ju aj žiť a prezentovať vo všetkej jej sláve.

Zdroj foto: Happy Moments,  xbrchx / Shutterstock

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu