ZN.SK
Švédsko 1967 youtube

3. septembra v roku 1967 Švédsko zmenilo jazdné pruhy

Švédsko bolo ešte do roku 1967 jedinou krajinou kontinentálnej Európy, v ktorej používali nesprávnu stranu pre jazdu motorových vozidiel…

Švédsko bolo ešte do roku 1967 jedinou krajinou kontinentálnej Európy, v ktorej používali nesprávnu stranu pre jazdu motorových vozidiel. Nesprávnu z pohľadu bežného Európana, na ľavej strane vozovky. Medzníkom a novým začiatkom sa tak stalo vládne nariadenie, ktoré nadobudlo platnosť dňa 3. septembra skoro ráno. Predtým prebiehalo viacero skúmaní, ako veľmi sa ovplyvní situácia na švédskych cestách. V testovacej prevádzke bola na určitých úsekoch polícia aj vojaci.

Švédsko 1967 youtube

Obávaný Dagen-H, čiže Deň H

Najrušnejšie ulice boli 2. septembra zneprístupnené a prebiehala na nich zmena cestného značenia a tabúľ. Keď skoro ráno 3. septembra vstúpilo nové pravidlo do platnosti, stretávalo sa s rôznymi názormi. ľudia však vyšli už skoro ráno von, aby boli svedkami zásadnej zmeny v doprave. Udalosť lákala aj novinárov, kronikárov, fotografov. Desiatky tisíc vodičov, ktorí si vo Švédsku zvykli jazdiť vľavo napriek správnemu volantu na ich autách sa postupne muselo naučiť jazdiť na opačnej strane. Prechod na druhý pruh nebol jednoduchý, no aspoň bol plánovaný a urobený včas.

Bolo nutné v celej krajine vymeniť cestné značenie na každej ceste a naučiť všetkých vodičov na zásadnú novinku. Hneď v prvý deň zaznamenali viac ako stovku nehôd, a tie sa zo štatistík z nasledujúcich dní postupne strácali len veľmi pomaly. Najmenej disciplinovaní boli jazdci na motocykloch a cyklisti, ktorí naďalej používali v najvyššej miere cestu po starom a spôsobovali mnoho kolízií. Najväčší problém mali Švédi pri odbočovaní a dávaní prednosti v jazde.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu