Bhután je malou ázijskou krajinou nachádzajúcou sa pod Himalájami. Je plný tajomstiev a kuriozít, aké nenájde človek nikde inde vo svete. Kráľovstvo žije svojim vlastným tepom, podľa svojich vlastných pravidiel a predsa nejde o krajinu, ktorá by sa podobala na Severnú Kóreu. Ľudia v nej sú šťastní, krajina prosperuje a fascinuje azda celý svet. Spojili sme niekoľko zaujímavostí, ktoré sa Bhutánu týkajú. Čím môže drobné kráľovstvo prekvapiť?
Bhután a jeho história
- O histórii krajiny nie je veľa záznamov. Do 9. storočia je história Bhutánu skôr o dohadoch. Predpokladá sa, že krajinu tvoria kmene z Tibetu. Na Tibete bola aj historicky často závislá.
- V 17. storočí bol Bhután kniežatstvom a postupne čelil Číne, ktorá pohltila viacero malých štátov a doteraz si robí absurdné nároky na Tibet.
- Neskoršia história je bohatá na nepokoje, vojny a rozbroje kmeňov v krajine. Nepokoje roznietila aj Veľká Británia, Východoindická spoločnosť a pokračovali až do 19. storočia.
- V roku 1885 vyhral veľkú bitku Ugjan Wangčhug. Toho v roku 1907 najvyšší lámovia v krajine vymenovali za kráľa, hoci už o tri roky Británia v krajine vyhlásila protektorát. Stal sa prvým dračím kráľom a zakladateľom dynastie, ktorá je na čele štátu doteraz.
- Histórii sa venuje náš starší článok s desiatimi zaujímavosťami, ktoré stoja za pozornosť.
Politika a diplomacia
- V krajine je zakázaný predaj tabaku.
- Na čele krajiny stojí Dračí kráľ. Tak sa pomenúva vždy panovník, momentálne piaty dračí kráľ, ktorý na trón nastúpil v roku 2008, 40 ročný Džigme Khesar Namgjel Wangčhug.
- Diplomacia je pomerne náročná. Diplomatické styky má nadviazané len s troma desiatkami krajín
- Krajina má vo svete len dve veľvyslanectvá a to vo Švajčiarsku a v Belgicku. Nikde inde.
- Krajina bola dlhé roky neprístupná, bola celkom segregovaná v úzkych vzťahoch s Indiou. Práve to však umožnilo zachovať pôvodné prvky kultúr tejto budhistickej krajiny.
Geografia a populácia
- Krajina má len 38 394 km².
- Tým, že leží vo vysokohorskom regióne pod Himalájami, má tak ovplyvnenú kultúru, spôsob obživy, teplotná škála, fauna aj flóra.
- Najvyššie miesto v krajine je vrch Kula Kangri vo výške 7553 m.n.m.
- Viac ako polovica územia sa nachádza vo výške viac ako 3 000 metrov nad morom.
- V krajine žije viac ako 750 000 obyvateľov.
- V krajine je vysoký babyboom. Veď ľudia sa tam neboja mať deti a cítia sa spokojní a šťastní. Len tretina obyvateľov má menej ako 15 rokov.
Kuriozity Bhutánu
- Bhután znamená „krajina hromového draka“. Hromového preto, že búrky v tejto krajine sú mimoriadne prudké.
- Internet sa do krajiny dostal až v roku 1999 v rámci hlavného mesta Thimphu a až v roku 2000 do zvyšku krajiny. Koncovka domén je *.BT a len tak si ju nekúpite. V rovnakom čase bola zavedená aj televízia.
- Vo voľnej prírode tu žijú slony, turom podobné zvieratá známe ako takin, tigre, leopard indický a vysoká zver.
- Miestnou menou je bhutánsky ngultrum, avšak jej kurz je viazaný priamo na indickú rupiu. Indická rupia je tiež používaná ako platidlo v celej krajine, rovnocenne s domácou menou.
- Pred 50 rokmi v krajine začali vznikať továrne. Vyrába sa tu oceľ a stavebné materiály. Krajina vytvára hydroenergiu a v tomto odvetví sa mimoriadne rozrastá.
- V krajine sa hovorí špecifickým jazykom dzongkä. Ide o národný jazyk v určitých pohľadoch podobný na tibetštinu. Len lokálne sa týmto jazykom hovorí aj v blízkych regiónoch Indie.
- Pri príležitosti narodenia malého princa v krajine zasadili 108 000 stromov.
- Bhután je jednou z piatich krajín sveta, ktorá má priamo v ústave zakotvené prísne pravidlá ochrany životného prostredia. Má tak napríklad aj záruku, že zalesnená plocha musí byť minimálne 60 percent.
- V hlavnom meste Thimpu neexistuje žiaden semafor. Spolu s hlavným mestom Severnej Kórei sú to jediné dve metropoly sveta, kde nenájdete žiadnu svetelnú signalizáciu. Už ju tu skúšali osadiť, no okamžite to vyvolalo protesty verejnosti aj úradov.
- Zvykom v Bhutáne je odmietnuť ponúkané jedlo, kedy sa so slovami „mešu mešu“ zakrývajú ústa. Avšak ak hostiteľ skúša svoju otázku ešte dva krát, môžete prehodnotiť svoj názor.
Mohlo by zaujímať tiež: