V brazílskom pralese zomrel muž v odhadovanom veku 60 rokov, ktorý bol posledným zástupcom neznámeho kmeňa. Odhaduje sa, že sa na svete nachádza ešte pár desiatok izolovaných kmeňov žijúcich vo svojich izolovaných kultúrach. Ten, ktorého telo objavili nedávno, zostal posledný a žil osamotene neuveriteľných 26 rokov v absolútnej izolácii. Pôvodne bol príslušníkom kmeňa, ktorý v 70. rokoch vyvraždili ľudia rozširujúci plantáže na úkor pôvodných pralesov v brazílskom štáte Rondonia. Nazvali ju „kmeň z dier“, keďže jeho príslušníci kopali hlboké diery ako úkryt, či sklady.
foto: Snímka domu, ktorý muž postavil, zdroj: BBC, ako zdroj je v mediálnom prostredí uvádzaný stále Funai
Šesť ďalších zostávajúcich členov jeho kmeňa sa podarilo zabiť ďalším ťažiarenským pracovníkom v roku 1995 a on ako jediný unikol a prežil. Po celé roky tak žil v absolútnej izolácií. O tom, že naďalej prežíva podľa svojich pravidiel a vyhýba sa kontaktu s civilizáciou, existovalo niekoľko poznatkov a svedectiev. Na šťastie v neskorších rokoch sa dočkal vyššej ochrany aj záujmu odborníkov z organizácie Funai, ktorá sa zaoberá práve domorodým obyvateľstvom. V roku 2018 ho dokonca zaznamenali na kameru, keď sa ho podarilo zastihnúť, ako rúbe strom nástrojom podobným sekere. Našli ho mŕtveho, bez cudzieho zavinenia v zavesenom lôžku. Zahraničné médiá uvádzajú, že o svojej smrti vedel a pripravoval sa na ňu. Svoje telo totiž pokryl pierkami papagája, čo mohlo byť náboženským zvykom.
Zomrieť ako posledný znamená, že zanikla osobitá kultúra
Každý kmeň má svoje osobitosti a tiež zvyklosti. Postupy, architektúru, postupy výroby nástrojov, liečiteľstvo, spôsoby prežitia aj obrábania pôdy, zveľaďovania svojho životného prostredia a mnoho iného. Vyklčovanie pralesa už od prvých prejavov kolonizácie malo na svedomí tisícky a tisícky životov a stovky rôznych kmeňov. Izolovaných kmeňov je dnes už len málo. Smrťou posledného zástupcu, ktorý dokázal prežiť sám bez akejkoľvek pomoci len s tým, čo ovládal sám vo svojej hlave a v rukách, zanikla celá kultúra a poznatky o nej.
Nikto nevie, akým jazykom hovoril, aká bola história kmeňa, ani ako sa kmeň volal. Meno mu odborníci dali podľa hlbokých dier, ktoré našli aj v jeho príbytku a chatrči. Tých počas života postavil niekoľko. Jeho spôsob života môže byť významným zdrojom poznatkov etnológov, antropológov, kulturológov.
Predstavuje výnimočnú príležitosť pre viacero humanitných vedeckých odborov. Do výraznej miery však poukazuje na to, čo sa deje celé desaťročia v brazílskom pralese, ak zanikajú celé kultúry, ktorým pritom prales patrí oveľa viac ako krajine, ktorá si ho privlastnila.
Zaujímavosť a spojenie s iným podobným prípadom
Podobná udalosť sa odohrala v marci v roku 2021. V Brazílii zomrel Aruká Juma, ktorý bol známy ako posledný predstaviteľ svojho kmeňa. Vlastný vek len odhadoval na niečo medzi 86 až 90 rokov, pretože život v pralese po čase opustil. Zomrel až na následky ochorenia Covid-19. Dôležitým faktom je, že organizmus ľudí vyvíjaných v pôvodnom prostredí, je zraniteľný voči vírusom a ochoreniam, ku ktorým nemá schopnosť obrany a imunitný systém nemá vedomosť o tom, ako proti ochoreniam bojovať. Pre mnohí domorodé kmene Ameriky boli smrteľné aj obyčajné varianty chrípky.