ZN.SK
Behanie

Beh: V minulosti ním trestali väzňov, dnes nás robí šťastnejšími

Vybrali ste si beh za najlepšiu fyzickú aktivitu, ktorá zároveň prospieva vašej psychike? Je to veľmi dobré riešenie, pretože pohyb ľuďom skutočne chýba. A celosvetové údaje o obezite

Vybrali ste si beh za najlepšiu fyzickú aktivitu, ktorá zároveň prospieva vašej psychike? Je to veľmi dobré riešenie, pretože pohyb ľuďom skutočne chýba. A celosvetové údaje o obezite to len potvrdzujú. Len na Slovensku trpí obezitou každý štvrtý muž, pričom rovnaké percento obezity (25, 4 %) postihuje aj ženy. Dôvodov na zmenu životného štýlu je preto viac než dosť a práve beh je dobrý v tom, že nám túto zmenu uľahčuje prirodzeným a jednoduchým spôsobom.

Možno ste ale nevedeli, že beh ako príjemná a nenáročná fyzická aktivita sa môže pochváliť aj inými ďalšími výhodami, ktoré si zaslúžia byť v našom ďalšom zaujímavom článku vyzdvihnuté.

Beh môže opraviť poškodenie mozgu

Zo štúdie Global Burden of Diseases z roku 2016 vieme, že neurodegeneratívne ochorenia boli v tomto období druhou najčastejšou príčinou úmrtí. A určite sa táto nelichotivá štatistika aj napriek pokroku vedy a medicíny ani po rokoch veľmi nezlepšila. Našťastie tu máme niekoľko spôsobov, ako sa dá rôznym poruchám mozgu predísť.

A jedným z nich je práve spomínaný beh, ktorý dokáže podľa štúdie vykonanej Univerzitou v Ottawe poškodenie mozgu opraviť. Zistilo sa ním, že dobrovoľné behanie môže vyvolať endogénny mechanizmus opravy mozgu, ktorý vedie k výraznému zvýšeniu myelinizácie (tvorbe myelínových pošiev okolo nervových vlákien) zadného mozgu.

Z uvedeného teda vyplýva, že napriek tomu, že bol tento výskum realizovaný na hlodavcoch, nie je nič jednoduchšie, ako sa o spomínaných tvrdeniach presvedčiť v praxi a dať svoje telo do poriadku pravidelným behaním, ktoré vám prospeje z viacerých dôvodov.

Trest alebo prostriedok na zlepšenie kognitívnych funkcií?

Jednou z ďalších výhod behu je, že k nemu nepotrebujete žiadne špeciálne doplnky a dá sa praktizovať takmer kdekoľvek aj na čerstvom vzduchu. Dokonca sa maratón, špecifický typ behu na dlhé trate, praktizoval aj na púšti či Mount Evereste.

Vy však pre svoj lepší pocit a kondičku utekať na púšť alebo najvyšší vrch sveta nemusíte. Stačí mať doma kvalitný bežecký pás.

Napriek tomu, že je ponuka týchto zariadení obrovská, vedieť, ako si vybrať najlepší bežecký pás, nie je so správnymi odporúčaniami žiadne veľké umenie. Stačí sa zamerať na podstatné detaily ako je pohon pásu, veľkosť, nosnosť, odpruženie a možnosť využitia ďalších doplnkových služieb. Behanie bude potom pre vás príjemným potešením a zábavou.

Možno vás ale prekvapí, že práve pás a samotný beh, či akýsi predchodca bežeckého pásu, boli v minulosti využívané ako forma trestu väzňov, samozrejme, za konkrétnym účelom. Naopak, inou zaujímavosťou z väzenského prostredia v Brazílii je, že ako forma zníženia trestu sa dodnes používa čítanie kníh a písanie správ. Za jednu prečítanú knihu si tak môže väzeň v Brazílii skrátiť svoj trest až o 4 dni.

Aby sme sa ale vrátili k behu a jeho súvislosti medzi neustálym fyzickým cvičením a zlepšením kognitívnych funkcií, zistilo sa, že už dokonca deti aj dospelí ľudia, ktorí pravidelne behajú – majú v  porovnaní so svojimi rovesníkmi so sedavým zamestnaním a štýlom života lepšie kognitívne (rozumové) schopnosti.

Vďaka pravidelnému behu môžeme byť šťastnejší

Magnetická rezonancia mozgov bežcov potvrdila aj väčšie spojenia v oblastiach potrebných na rozvoj myšlienok, najmä s ohľadom na pamäť, pozornosť, rozhodovanie, teda schopnosť robiť niekoľko vecí súčasne a na spracovanie vizuálnych a zmyslových informácií.

Behom sa zlepšuje aj neurálna plasticita a cerebrálna vaskularita mozgu, vďaka čomu funguje  lepšie a zostáva mladý. Šťastnejšie sa zasa cítime vďaka uvoľneným endorfínom a produkcii serotonínu.

Omladzuje mozog a pomáha bojovať s viacerými ochoreniami

Samozrejme, aby ste si mohli výsledky štúdie z Univerzity v Kentucky overiť aj v praxi, je nutné behu venovať niekoľko minút trikrát týždenne. Práve táto intenzita behu sa uvádza ako dôvodná v súvislosti s mladnutím mozgu u skúmaných ľudí vo veku 50 až 69 rokov.

Ako je to možné? Človek, ktorý behá aspoň trikrát týždenne niekoľko minút, si stimuluje produkciu nových mozgových buniek. Testy uskutočnené výskumníkmi na účastníkoch tiež ukázali, že krv prúdi do mozgu vo väčšom množstve, čo mu umožňuje efektívnejšie vykonávať svoje funkcie.

Dokonca sa ďalším výskumom potvrdilo, že už rýchla chôdza, nie priamo beh, niekoľko minút denne má hmatateľný prínos pre zväčšenie hipokampu až o dve percentá. Výsledkom je opäť mladší a vybrúsenejší mozog, ktorý vám môže zaistiť lepšiu budúcnosť.

Vďaka behu si môžete tiež užívať pokojnejší a lepší spánok, pomáha telu bojovať so zlým LDL cholesterolom, vírusmi, depresiou, cukrovkou a osteoporózou.

Dôležité upozornenie na záver preto znie, aby vám to pri behu v prírode, parku alebo na dobrom bežeckom páse „bežalo“, poistite sa do slúchadiel príjemnou hudbou. Aj tu mnohé štúdie potvrdili, že hudba môže bežecký výkon zvýšiť až o 15 %.

Zdroj obrázka: lzf/Shutterstock.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu