Podlahové kúrenie je vyhľadávaným riešením vykurovania pre jeho viacero výhod. Rovnomerne vyhrieva celú miestnosť, minimalizuje vírenie prachu a šetrí spotrebu energie. Ako ho správne nastaviť, aby ste dosiahli v miestnosti ideálnu teplotu?
Vhodná teplota v každej miestnosti
Pred tým, ako sa pustíte do nastavovania podlahového kúrenia, je dobré vedieť, aké teploty sú ideálne pre jednotlivé miestnosti. Dosiahnete tak teplotný komfort, ktorý bude vyhovovať všetkým členom domácnosti. Ideálne teploty, pri ktorých nebudete mať potrebu prikurovať, alebo naopak, ochladiť miestnosť, sú nasledovné:
- Teplota vzduchu v obývačke by mala byť 20 – 22 °C. Bude vám vyhovovať, keď budete relaxovať aj pri rozhovoroch s vašimi priateľmi a rodinou.
- V detskej izbe postačí na hry aj spánok teplota okolo 20 °C.
- Na komfortný spánok v spálni je odporúčaná teplota 18 – 20 °C.
- V chodbe, ktorou len prechádzate, stačí dosiahnuť teplotu 15 – 18 °C.
- Kúpeľňu je vhodné vykurovať na 22 – 24 °C nielen kvôli tepelnej pohode počas hygieny. Vyššia teplota v kombinácii s dostatočným vetraním minimalizuje tvorbu plesní.
- V kuchyni postačí teplota 19 – 20 °C. Denne sa bude zvyšovať varením aj činnosťou spotrebičov, ako sú chladnička alebo umývačka riadu.
A čo teplota podlahy?
Hovoriť môžeme aj po teplote podlahy. Platí pritom, že teplota až okolo 35 °C nie je vhodná. Vyššie teploty totiž môžu negatívne pôsobiť na obehový systém nôh. Negatívny vplyv by pocítili predovšetkým ľudia, ktorý majú problém s kŕčovými žilami, syndrómom nepokojných nôh aj kĺbmi. Ani v detskej izbe, kde deti často sedia na zemi, nie je takáto teplota vhodná. V miestnostiach, kde sedíte, by sa teplota podlahy mala pohybovať okolo 25 °C. V miestnostiach, kde prevažne chodíte, je to do 23 °C. Výnimkou môže byť kúpeľňa.
Optimálna teplota vykurovacej vody
Teplota vykurovacej vody je nižšia, ako je teplota vody v radiátoroch. V závislosti od počasia sa bude pohybovať od 20 – 30 °C. Pri teplotách hlboko pod bodom mrazu by to malo byť maximálne 35 °C. Presná teplota závisí aj od typu podlahy. Podlahy s nižším teplotným odporom, ako je keramická dlažba, budú vyžadovať pri tých istých podmienkach najnižšiu teplotu vody.
Vzhľadom na nižšiu teplotu vody je jednou z výhod podlahového kúrenia šetrenie nákladov. Aj keď je cena podlahového kúrenia v porovnaní s cenou za inštaláciu radiátorového kúrenia vyššia, táto investícia sa vám v nasledujúcich rokoch vráti v podobe úspory za energie. K šetreniu môžete prispieť aj tým, že počas dňa, kedy ste v práci, budete domácnosť len temperovať na 16 – 18 °C. Úplné vypnutie kúrenia sa však neodporúča. Po návrate domov by ste na opätovné dosiahnutie požadovanej teploty minuli viac energie, ako ste ušetrili.
Nastavenie podlahového kúrenia
Odpoveď na otázku, ako správne nastaviť podlahové kúrenie, začína pri type vykurovania, ktorý ste si zvolili.
Ako nastaviť teplovodné podlahové kúrenie
Teplovodné podlahové vykurovanie využíva na regulovanie teploty rozdeľovač. Rozdeľovač rozdeľuje prietok vody do jednotlivých okruhov a umožňuje tak nastaviť rôznu teplotu v každej miestnosti. Čím väčší je okruh, tým bude potrebný väčší prietok.
Zatiaľ čo v minulosti sa rozdeľovač na podlahovom kúrení dal nastaviť len ručne, dnes je to možné aj digitálne. Ovládanie je potom veľmi jednoduché — na ovládacom paneli si nastavíte teplotu v každej miestnosti, všetko ostatné za vás urobí rozdeľovač. Takýmto spôsobom môžete znížiť spotrebu energie, čo vám už za jednu vykurovaciu sezónu prinesie nemalú úsporu.
Nastavenie elektrického podlahového kúrenia
Elektrické podlahové kúrenie sa ovláda pomocou termostatu. Ten má za úlohu regulovať teplotu podlahy tým, že nahrieva vykurovacie káble alebo rohože. Čím viac energie do neho dodáte, tým budete mať v domácnosti teplejšie. Aj termostat dokáže regulovať nielen teplotu v domácnosti ako celku, ale aj v jednotlivých miestnostiach. Dokáže tiež rozpoznať, či došlo len ku krátkemu poklesu teploty (napríklad počas vetrania) alebo je pokles dlhodobý. To vám pri vhodnom nastavení teplôt umožní dosiahnuť šetrenie na vykurovaní.
(WhP)