ZN.SK
nádcha

Ako liečiť jesenné prechladnutie, kašeľ a nádchu

S návratom detí do školy prichádza aj zvýšené riziko nákazy bežnými jesennými chorobami. V školských zariadeniach sa vírusy a baktérie naozaj rýchlo šíria…

Jeseň je už dávno tu a okrem chladného počasia prináša aj nepríjemné, ale v tomto období bežné choroby. Jesenné chrípky, prechladnutie a kašeľ tak znepríjemňujú život mnohým z nás. Nemusíte však zúfať, pretože, aj keď ste už náhodou ochoreli, existuje niekoľko spôsobov, ako ochorenie bez následkov zvládnuť alebo sa prípadným infekciám úplne vyhnúť.

nádcha

Zdroj obrázka: Suzi Media – stock.adobe.com

Späť do školy – pozor na školské choroby

S návratom detí do školy prichádza aj zvýšené riziko nákazy bežnými jesennými chorobami. V školských zariadeniach sa vírusy a baktérie naozaj rýchlo šíria, čo vedie k častému výskytu chrípky, nádchy, kašľa a iných ochorení. Aby sme minimalizovali túto hrozbu, je dôležité venovať pozornosť prevencii a posilňovaniu imunitného systému, ktorý by sa dal prirovnať k silnej armáde.

Prispieť k zachovaniu normálnych funkcií imunity detí aj dospelých môže multivitamín, vitamín C či iné doplnky, na ktoré vám poskytuje Pilulka zľavový kód. Aj v jednom citróne sa nachádza až 31 mg vitamínu C, čo predstavuje 51 % jeho odporúčanej dennej dávky.

Nádcha môže byť nepríjemná

Nádcha je bežná infekcia horných dýchacích ciest, ktorú sprevádzajú viaceré nepríjemné príznaky. Je nákazlivá najmä preto, že sa môže šíriť rýchlo a jednoducho prostredníctvom kvapôčok vydychovaných vzduchom a dotykom s kontaminovanými povrchmi.

Medzi typické príznaky patria upchatý nos, kýchanie, bolesť v krku, únava a niekedy aj zvýšená teplota. Rodičia by preto mali mať v domácej lekárničke vždy poruke aj lieky proti horúčke pre deti. Prejavy choroby sa zvyčajne zmiernia v priebehu niekoľkých dní až týždňov. Pokiaľ pretrvávajú alebo sa zhoršujú, je dôležité konzultovať situáciu s lekárom.

Kašeľ je častým jesenným ochorením

Kašeľ patrí medzi časté ochorenia, pričom súvisí aj s nástupom chladnejšieho počasia a sezónnymi zmenami. Mimochodom, vedeli ste, že pri jednom zakašľaní sa vylúči asi 3000 drobných kvapôčok slín, čo znamená pomerne veľké riziko nakazenia ostatných?

Rovnako zaujímavé je aj to, že rýchlosť vzduchu pri silnom kašli môže dosahovať u mužov 15,3 m/s a u žien 10,6 m/s, takže aby ste seba alebo blízke okolie rýchlo nenakazili, pri prvých príznakoch choroby je dôležité vyhýbať sa kolektívu, prípadne prekrývať ústa.

Kašeľ môže byť spôsobený vírusmi, baktériami alebo alergénmi a často sa spája s ochoreniami ako chrípka, nádcha a bronchitída. Otázka ale znie, čo na kašeľ v čase, keď už nás začal trápiť.

Lieky proti kašľu by sa mali vyberať podľa toho, či ide o suchý alebo vlhký kašeľ. Voľne predajné lieky bez predpisu sú najčastejšie používanými metódami na zvládnutie akútneho kašľa. Okrem liekov je však dôležitý i odpočinok a dostatočný pitný režim.

Zdroj obrázka: dragonstock – stock.adobe.com

Ako liečiť chrípku

Liečba chrípky je zvyčajne zameraná na zmiernenie príznakov a urýchlenie zotavenia. Dôležitý je odpočinok, ktorý dá telu čas a silu bojovať s vírusom. Tiež je potrebné dbať na dostatočný príjem tekutín, ideálna je voda, bylinkové čaje alebo džúsy.

Vhodné je aj užívanie vitamínov, najmä vitamínu C, vďaka ktorému môže byť imunita odolnejšia. Prispieva tak k rýchlejšiemu zotaveniu aj nižšiemu riziku ochorenia v budúcnosti. Užívať sa môžu aj voľne dostupné lieky proti príznakom chrípky. Aby ste zabránili šíreniu infekcie, zostaňte doma, kým nebudete úplne zotavení. Pri kašľaní a kýchaní si zakrývajte ústa a nos, aby ste minimalizovali prenos vírusu.

V prípade kýchania je rýchlosť vzduchu tiež veľmi veľká, obrovský je však rozsah plochy, ktorú je možné na jedno kýchnutie zasiahnuť infikovanými kvapôčkami. Podľa denníka The Sun mikróby v kvapkách z kýchnutia môžu doletieť až do vzdialenosti štyroch metrov a žiť v priestore ešte 45 minút, čo je pomerne dlhá doba na to, aby sa vírusy a baktérie zachytili na osobe, jeho oblečení a/alebo okolitých povrchoch. Ak si navyše predstavíme, že na jedno kýchnutie do prostredia vypustíme viac ako 40 000 kvapôčok, nie je to pre našu oslabenú imunitu žiadna dobrá správa.

Horúčka a prechladnutie

S horúčkou a prechladnutím sa už stretol zrejme každý z nás. Horúčka je stav, pri ktorom telesná teplota stúpne nad normálnu hodnotu, teda nad 37 °C. Okrem toho sa môže objaviť aj zimnica, únava a bolesť celého tela. Za prechladnutie sa považuje respiračné ochorenie spôsobené vírusmi, ktoré sa prenášajú prostredníctvom kvapôčok vydychovaných vzduchom alebo dotykom. Jeho príznaky zahŕňajú upchatý nos, kašeľ, kýchanie a bolesť v krku.

Zdroj obrázka: Studio Romantic – stock.adobe.com

Prechladnutie môže byť sprevádzané i horúčkou, ale nie je to pravidlo. V každom prípade prinášajú obe ochorenia nepríjemné príznaky, ktoré bránia v bežnom každodennom živote. V rámci prevencie je potrebné dôsledne dodržiavať hygienické návyky a podľa možností sa vyhýbať väčším kolektívom a nakazeným osobám. Liečba horúčky a prechladnutia zahŕňa oddych, minimalizovanie fyzickej námahy, užívanie liekov a zabezpečenie dostatočného príjmu tekutín.

Doplnky stravy na posilnenie imunity

Sú stále populárnejšie, a to najmä v jesennom období, keď na nás číha chrípka a prechladnutie takmer na každom rohu. Tieto doplnky obsahujú rôzne vitamíny, minerály a ďalšie látky, ktoré môžu prispieť k normálnym funkciám obranyschopnosti organizmu a pomôcť mu bojovať proti chorobám.

Vitamín C, vitamín D, zinok a echinacea sú len niektoré z často používaných zložiek výživových doplnkov. Treba však myslieť na to, že doplnky stravy nenahradia vyváženú a pestrú stravu, fyzickú aktivitu a zdravý životný štýl. Slúžia iba na podporu imunity.

Zdroje informácií:

  • https://www.lemsip.co.nz/about-coughs/did-you-know/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7112028/
  • https://www.thesun.co.uk/living/3852289/heres-how-far-germs-spread-when-you-sneeze-and-youll-never-guess-how-long-they-live/
Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.



Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu