Francúz kričí „gardyloo“. Čiže „pozor, letí špinavá voda, alebo ho...“

Francúz kričí „gardyloo“. Čiže „pozor, letí špinavá voda, alebo ho…“

Stredovek vo Francúzsku, ba dokonca v niektorých miestach krajiny ešte do minulého storočia, poznal pojem „gardyloo“. Podľa zahraničných zdrojov sa však skôr písal ako „gardez-l’eau“, prípadne „garde à l’eau!“ alebo „regardez l’eau“. V preklade tak znamená doslova „Pozor, letí (špinavá) voda!“ alebo „Pozor, letí odpad!“. Šlo o výkrik, ktorý vykrikovali ľudia bývajúci s oknami do ulice. V mnohých príbytkoch neexistovalo nič tak primitívne, ako rúra odvádzajúca odpadovú vodu niekam do kanalizácie, či na ulicu bez toho, aby bol na ulici bordel.

článok o garydloo, odpade z okien

Z tohto slova pochádza hovorové označenie toalety v Anglicku ako „loo“. Je vraj skrátením francúzskeho varovného výkriku.  (zdroj obrázka karikatúry: https://www.brianmeehl.com)

Gardyloo – nie len Francúzsko a nie len špinavá voda

Hoci nešlo len o záležitosť Francúzska, aspoň tu sa zachoval jednotný pokrik, ktorým sa ako tak snažili upozorniť ľudí tam dole, že niekto vylieva kýbeľ, šerbeľ, či hrniec s rannou stolicou celej famílie. Špinavá voda po zmývaní, voda z kuchyne, alebo voda z umývania dlážky, putovala z okna rovno na ulicu. Na ulici sa očakávala dažďová voda, ktorá zmije všetok odpad a znova tak budú ulice čisté. Niet sa čomu diviť, že mnoho ulíc príšerne zapáchalo. Veď ostatné, takto tomu bolo aj v blatistých uliciach Londýna, ale povedzme aj v Carihrade v dnešnom Turecku. Odtiaľ aj pochádza to označenie „smrad ako v Carihrade“.

Stredovek má viacero zvláštností

Stredovek je dobou temna. Vysoká negramotnosť bežného obyvateľstva, hygiena, morová epidémia, cena ľudského života, zákony, bezprávie, poddanstvo, chaos. Stredovek bol aj o vlastnom diktovaní histórie a práva cirkvou. Odmietala guľatú Zem, heliocentrickú teóriu, neštítila sa upaľovať ľudí s duševnými chorobami, pretože mala vysvetlenie v posadnutosti diabla. Stredovek bol plný zvyklostí, ktoré by sme si dnes ani len nedokázali predstaviť. Život bol oveľa ťažší a po stránke hygieny na dnešné pomery až neuveriteľný. Veď prečo inak vypukla morová epidémia do takých rozmerov, že?

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.