ZN.SK
Kozy na priehrade Cingino

Kozorožce horské turistickou senzáciou na stene priehrady Cingino

V alpskej oblasti severného Talianska majú raritu. Na stene priehrady Cingino sa pohybujú obratnejšie, než horolezci horské kozorožce (capra ibex).

V alpskej oblasti severného Talianska majú raritu. Na stene priehrady Cingino sa pohybujú obratnejšie, než horolezci horské kozorožce (capra ibex). Sú raritou, ktorá dokonca láka turistov. Zelenej potravy majú po okolí dosť, no keď kozorožce objavili slané usadeniny na stene miestnej priehrady, pustili sa v posledných desiatich rokoch do riskantného prieskumu a výjazdov za minerálnymi usadeninami.

Kozorožce na priehrade Cingino

Kozorožce na stene priehrady na videu

Pozrite si dokumentárny film BBC, ktorý je malým zážitkom.

Zopár zaujímavostí

  • Rezervoár napájajú tri potoky Antigine, Troncone a Banella. Nádrž leží vo výške 2222 metrov nad morom a hladina má plochu 10 m2. Využíva sa najmä na pohon vodnej elektrárne Campliccioli.
  • Nebyť týchto kôz, o priehrade by sa vôbec nevedelo medzi svetovými tuuristami. Kozy sa pritom na betónovú a kamenno betónovú stenu naučili chodiť sami.
  • Údajne ide len o samice, ktoré sú viac odvážnejšie, ako samci.

Foto: Video BBC

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu