ZN.SK
Behanie

5 zaujímavostí, ktoré ste o behaní možno nevedeli

Beh, ktorý je pre mnohých obľúbenou formou cvičenia a relaxu, je však pre iných viac ako len jednoduchá fyzická aktivita. Je to šport…

Beh, ktorý je pre mnohých obľúbenou formou cvičenia a relaxu, je však pre iných viac ako len jednoduchá fyzická aktivita. Je to šport s bohatou históriou, vedou a fascinujúcimi zaujímavosťami. Tu je 5 zaujímavých faktov, ktoré ste o behu možno nevedeli.

Behanie

Po ich prečítaní sa možno vrhnete na behanie s novou motiváciou.

Beh posilňuje vaše kosti

Vedeli ste, že beh môže skutočne posilniť vaše kosti? Na rozdiel od všeobecného presvedčenia beh nepoškodzuje vaše kolená, ale v skutočnosti ich pomáha posilňovať. Štúdie zistili, že beh zvyšuje hustotu kostí a znižuje riziko osteoporózy. Ideálna prevencia pre každého. Stačí si len obuť odolné bežecké tenisky a vybehnúť za zdravím.

Najrýchlejší maratón

Rekordy spojené s behom sú ohromujúce. Najrýchlejší maratón, aký bol kedy zabehnutý, zvládol v roku 2019 Eliud Kipchoge z Kene s časom 1:59:40. Tento výkon spochybnil ľudské limity a dokázal, že maratón pod dve hodiny je možný. Jeho pánska bežecká obuv AlphaFly v čase pokorenia rekordu mala bielo-ružovú farbu.

Modernú bežeckú obuv navrhol spoluzakladateľ Nike

Úlohu tenisiek pri behu nemožno preceňovať. Správny pár bežeckých topánok môže výrazne zlepšiť váš výkon a znížiť riziko zranení. V skutočnosti bola moderná bežecká obuv vynájdená až v 70. rokoch 20. storočia. Bill Bowerman, spoluzakladateľ spoločnosti Nike, navrhol „vafľovú“ podrážku po tom, ako ho inšpirovala vaflovačka jeho manželky.

Beh vám pomáha ku šťastiu

Počas behu váš mozog uvoľňuje endorfíny – chemické látky, ktoré znižujú bolesť a vyvolávajú pocity potešenia alebo eufórie. To sa často označuje ako „bežecké opojenie“, vďaka čomu beh prospieva nielen vášmu telu, ale aj duševnej pohode. Nie je teda žiadnym prekvapením, keď sa po dobehnutí budete cítiť jednoducho šťastnejší.

Svetový rekord v behu na 100 metrov nebol dávno prekonaný

Vedeli ste, že svetový rekord v behu na 100 metrov s časom 10,49 sekúnd drží už od roku 1988 americká pretekárka Florence Griffith-Joyner? Zaujímavosťou však je, že nie všetci bežeckí športovci jej rekordy uznávajú, nakoľko sú pochybnosti o jej možnom dopingu. Každopádne, Florence zomrela v roku 1998. V mužskej kategórií bol dominantným Usain Bolt s najlepším časom 9,58 s. v roku 2009

(FUT)

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu