ZN.SK
Figa borová, ruka autora článku

Figa borová, ako vznikla a existuje vôbec v prírode taký strom?

Figa borová je najrozšírenejšia odroda fíg, aké v našom jazyku poznáme. Lenže ako vyzerá? Po správnosti je však figa len plodom zo stromu figovníka. V takom prípade, existuje vôbec figovník borový?

Figa borová je najrozšírenejšia odroda fíg, aké v našom jazyku poznáme. Lenže ako vyzerá? Po správnosti je však figa len plodom zo stromu figovníka. V takom prípade, existuje vôbec figovník borový? Hoci figovník je úžasný strom z čeľade morušovitých, a jeho list sa kreslí na ilustráciách namiesto spodnej bielizne Adama a Evy, reálne existuje údajne až 800 druhov. Rozlišujú sa vzrastom, no najmä veľkosťou, farebnosťou a chuťou plodov. Figu borovú ale neochutnáte. Existuje totiž len v našom hovorovom jazyku.

Figový jogurt

foto: ilustračná fotografia s figovými plodmi

Figa borová, figa drevená, alebo „figa“ ako odpoveď

Spýtate sa na pero a oslovený vám odpovie „figu“? Prakticky vám odpovedal „nie“ (alebo pokojne ide o ekvivalent „vys*r si oko„). Alebo sa hubára pýtajú, či si nesie niečo v košíku. Keď odpovie „figu“ či „figu borovú“ je tým jednoducho myslené to „holé nič“ čo našiel. Slovom „figu“ zvykneme nazývať zamietavý postoj, jednoduché „nič“ s dávkou humoru aj hanlivej nálady zároveň, hoci stále pôjde o skráteninu pôvodného „figu borovú“ ale tiež zaužívaného „figu drevenú“. Ešte tak pred troma desaťročiami si toto slovné spojenie mnohí vybavili aj s predstavou sušených plodov s príchuťou Vianoc. Dnes si vieme figy dopriať aj počas roka, čerstvé, alebo si ich normálne utrhnúť vo vlastnej záhrade.

Figa borová, ruka autora článku

foto: ručné stručné gesto v podaní autora článku

Pri pátraní po dôvode slovného spojenia a jeho používania je možné naraziť na Jazykovú poradňu na stránkach SME.sk. Vychádza zo Stručného etymologického slovníka jazyka českého pre absenciu slovenského. Figovník, či figa má latinský názov druhu Ficus, čo má pritom znamenať posunok rukou. Ten veľmi dobre poznáme ako gesto zovretej päste, kedy palec vo vnútri päste v nechtovej časti vytŕča z päste von hneď pod ukazovákom. Veď aj práve toto gesto rukou ešte donedávna hojne používali Slováci namiesto slov. Prípadne aj gesto, aj slovo. Dnes je v užšom kruhu použiteľný pokojne aj prostredník.

Ako strom neexistuje ani borová a ani drevená. Za socíku hojne používané gesto a pomenovanie gesta existuje dodnes.

 

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu