Zima už klope na dvere a s ňou zasnežené kopce, čerstvý vzduch a krásna príroda, ktoré priam volajú na zjazdovky. Okrem toho, že vďaka lyžovaniu sa človek dokáže zrelaxovať, užiť si nádherné výhľady a precvičiť celé telo, je zjazdové lyžovanie spojené s množstvom zaujímavých faktov.
Počuli ste už o nich? Ak nie, niektoré zaujímavé novinky vám predstavíme.
Morgedal je dedina v Nórsku, ktorá je považovaná za miesto vzniku lyžovania ako športu. Preto je tiež známa pod prezývkou „kolíska lyžiarskeho športu“. Takisto slovo lyžovať, v anglickom jazyku „ski“, pochádza zo starej Nórčiny zo slova „skíð“, ktoré označovalo kus dreva alebo drevenú palicu. Lyže pôvodne používali škandinávski farmári a lovci počas celého stredoveku a v 18. storočí ich švédska armáda používala na výcvik.
Spomínali sme, že moderné lyžovanie, ako ho dnes poznáme, sa vyvinulo v Škandinávii. Avšak 10 000 rokov staré nástenné maľby v regióne Xinjiang v Číne, zobrazujú používanie lyží aj tam.
Najstaršie dosiaľ objavené lyže na svete pochádzajú podľa správ z Ruska z miesta neďaleko jazera Sindor. Ich výroba sa datuje do roku 6000 pred Kristom.
Počas druhej časti 19. storočia bolo lyžovanie považované hlavne za mužský šport, zatiaľ čo ženám sa skôr odporúčalo korčuľovanie.
Milujete zjazdové lyžovanie? Vedeli ste, že prvé zaznamenané preteky v zjazdovom lyžovaní sa konali vo Švédsku v roku 1879? Alpské lyžovanie ako šport zasa debutoval na zimných olympijských hrách v roku 1936.
Lyžovanie patrí na prvé priečky v obľúbenosti športov, o čom svedčí aj fakt, že viac ako 80 rôznych krajín disponuje rôznymi strediskami, kde sa dá lyžovať a približne 400 miliónov ľudí ročne ich navštívi. Okrem toho samozrejme existujú aj freeride typy lyžovania, kde nie je možné presne určiť koľko ľudí sa venuje každú zimu tomuto športu.
Pokiaľ ide o lyžovanie ako také, je to jeden z najrýchlejších nemotorizovaných športov na svete. Vedeli ste, že pri rýchlostnom lyžovaní je možné dosiahnuť rýchlosť viac ako 200km za hodinu?
Svätý Bernard z Menthonu je patrónom horolezcov a lyžiarov. Patrónom a ochrancom horolezcov a lyžiarov sa stal vďaka tomu, že strávil štyri desaťročia v misijnej práci po celých Alpách.
Zjazdové lyžovanie nepredstavuje len spúšťanie sa z kopca pre zábavu či ako súťažiaci. Pri lyžovaní zapájate takmer všetky svaly svojho tela, a tak pri miernej záťaži dokážete spáliť až 350-400 kalórií za hodinu.
Moderné alpské súťažné lyžovanie je rozdelené do štyroch pretekov: slalom, obrovský slalom, superobrovský slalom (super-G) a zjazd. Slalom má najviac zákrut a zjazd je zo všetkých pretekov najrýchlejší.
Nick Willey je držiteľom svetového rekordu v dĺžke lyžovania sa bez prestávky. Dokázal sa bez prerušenia lyžovať v kuse 8 a pol dňa, pričom precestoval 1150 km.
Hoci je lyžovanie skutočne náročný šport, faktom je, že sa pri ňom ročne zraní oveľa menej ľudí ako pri futbale. Najčastejšie zranenia pri lyžovaní sú zranenia kolena, ktoré predstavujú až 35 % všetkých zranení pri lyžovaní.
Lyžiarska sezóna je za dverami. Ak sa preto chystáte zdolať zasnežené svahy aj vy, presvedčte sa, že k tomu máte potrebné vybavenie. Ak by vám predsa len niečo chýbalo, môžete si zásoby ešte do Vianoc ľahko doplniť, napríklad na SportRysy.sk.
Zdroj obrázkov:
0 komentárov