ZN.SK
vrece na sedenie, tulivak

Sedací vak „tulivak“: dejiny, zaujímavosti a fakty o sedení na vreci

Sedací vak, vrece na sedenie alebo klasicky tulivak je trendové sedenie, ktoré pritom nie je novinkou poslednej doby. Kedy a kde vzniklo?

Sedací vak, alebo hovorovo „tulivak“, je pomerne známy pojem. Do našich slovenských končín sa za socializmu vôbec nedostával. Nepochybne šlo o príliš rebelské sedenie a interiérový doplnok. Pôsobiť tak môže aj dnes. Popiera totiž klasické pravidlá sedenia, princípy fungovania a práce za stolom. Sedací vak totiž ponúka sedenie, ktoré nie je určené k stolu, k jedálenskému, či pracovnému. Kým v dávnejšej minulosti mohol byť dizajnérskym kúskom a kúskom pre sedenie pre deti, ak sa chceli venovať knihe, čoraz viac to bolo sedenie aj pre tých, ktorý majú elektronické hry, neskôr konzolové. Dnes sú to mobily a tablety. Ba čo viac, už dávno to nie sú len deti, ale aj dospelí. Sedacie vaky sú v exteriéri na plážach, v parkoch, vo veľkých metropolách.

Sedacie vaky tulivaky

Majú ich kancelárie, hotely, recepcie v podnikoch, veľkých spoločnostiach, ba dokonca aj na niektorých kúpaliskách na Slovensku. Pre svoju popularitu však budú bezpochyby obsadené iným mokrým návštevníkom kúpaliska.

Sedacie vaky a vrecia, kým to ešte neboli tulivaky

Už veľmi dávno sme zachytili fotografiu vysťahovalcov na Elis Island, ktorí pri čakaní posedávali na kufroch, či na zemi. Zaujal nás mladý muž sediaci na v plátne zabalených šatách. Pôsobil pohodlným dojmom z príjemného sedenia. Pripomínal „tulivak„, pričom podobné sedenie si mohli bežne užívať aj skladníci v rôznych odvetviach priemyslu, či nakladači tovaru na lode. Napríklad ak šlo o použiteľné vrece, sypký materiál a odvahu riskovať stav plodiny, či tovaru po posadení sa. Nápad využívať takéto sedenie kvôli pohodliu a aby práve to bolo primárnou úlohou „sedačky“ sa však zrodil až pred pol storočím.

BEAN BAG – pracovníci v prístavných skladoch to poznali dlhé roky. Vrece nie úplne plné kávy, ak malo odsypanú rezervu, ponúkalo presne ten efekt, ktorý poznáme dnes. Je nepochybné, že si takéto sedenie dopriali ľudia aj v minulosti. Vtedy však riešili celkom iné starosti a pohodlie tohto typu sme si ako ľudia začali dopriavať až oveľa neskôr. BEAN je pojmom pre bôb, kávové zrná, ale aj fazuľu. AJ vrece plné fazule nám ponúkne podobný efekt, hoci vyššiu váhu.

Viac zdokumentovaná (ne)dávna história

Hovoríme im tulivaky predovšetkým preto, že ich v našich končinách preslávila značka Tuli. Inde vo svete im hovoria sedací vak, sedacie kreslo, či dokonca vákuové kreslo. pre dojem nafúknutia a pri sedení držania objemu. Najčastejšie sa však v anglicky hovoriacich krajinách hovorí o „Bean Bag“. Plnivom sú syntetické materiály. Také, ktoré priniesli ten potrebný efekt fazuliek vo vreci. Sypké vrecované polystyrénové guľôčky sa však stali populárne pre výrobcov vakov aj preto, že sa ľahko „porciujú“ a výsledný produkt je stále ľahký a prenášateľný, po sadnutí je pritom vak dobre tvarovateľný. Samozrejme, vaky a rôzne konštrukcie neraz obsahujú aj drevené konštrukcie, alebo sa ako výplň používajú textilné materiály, molitan, či lokálne výstuže pre držanie tvarov.

Existuje niekoľko názorov na to, kedy sa začali objavovať vaky naplnené molitanom alebo polystyrénovými guľôčkami, ktoré sa používajú ako sedenie. Niektoré zdroje uvádzajú, že prvý sedací vak vyrobila v roku 1969 v Taliansku firma Zanotta, zatiaľ čo iné zdroje hovoria o tom, že takéto sedenie sa objavilo už v 60. rokoch v Spojených štátoch a bolo populárne v subkultúre hippies. Najpresnejšie zdokumentované zmienky spomínajú v Taliansku model nazvaný Sacco (1969), ktorý pripomínal hrušku. S takýmto tvarom mohol byť ideálny. Najskôr pôsobil ako výstrelok dizajnérov a nešlo o žiaden zásadný boom. Objavenie sedenia samotnými používateľmi bolo postupné a už nezmizlo.

Sedacie vaky tulivaky

Sedacie vaky sa stali obľúbeným spôsobom oddychového sedenia v mnohých krajinách po celom svete v 70. a 80. rokoch. V USA bolo toto sedenie široko používané ako súčasť kultúry a bolo spojené s hippies, skateboardistami a mladými ľuďmi. V Európe sa tento typ sedenia stal populárnym v 80. rokoch, kedy boli vakuové sedenia vyrábané a predávané v rôznych farbách a veľkostiach. Mimo pôvodný hruškový dizajn sa v časoch boomu začali objavovať aj rôzne obmeny. Na Slovensku poznáme viaceré variácie aj originálne tvary.

Sedacie vaky v pop kultúre

Hoci sa nám zdajú sedacie vaky ako novodobý vynález, sú to skôr rodičia dnešnej mládeže, ktorí mohli postrehnúť tento trend počas vlastnej mladosti. Za ten čas sa sedacie vaky opakovane dostávali len ako zátišie, alebo sedenie pre mnohé modelky, snímky módneho priemyslu a neboli tak v popredí ako produkt. Skôr ako súčasť scény. Dnes ich používajú influenceri pre svoje prejavy, talkshow a štúdiá na usedenie mladého publika. Sedacie vaky sa priebežne objavujú vo filmoch, často len ako doplnok. Moderné filmy ich majú v detských izbách, no len výnimočne sa na nich odohráva aj kľúčová scéna. Že by pre vstávanie, ktoré nie vždy vyjde rovnako „podľa scenára“? Na svoju hlavnú alebo viditeľnú úlohu sedací vak akoby čakal.

Po celom svete sa stali tieto vaky trendom aj v zábavných zariadeniach. Kluby detí, detské družiny a ich obdoby v zahraničí, rovnako ako rôzne herne, čakárne u detských lekárov, zubárov, detské kútiky, či iné zariadenia. To sú všetko miesta, ktoré využívajú v rámci interiérového dizajnu, ako aj pre zaujatie detí sedenie vo vakoch. Aj na Slovensku máme populárne kiná, ktoré ponúkajú sedenie na vakoch. U nás teda tulivakoch. Sú v kinách, knižniciach v rámci detských oddelení, ba dokonca aj v niektorých stredných školách ako súčasť interiéru a spoločenských priestorov.

Sedacie vaky tulivaky

Prečo je populárny a čím je zaujímavý?

  • Sedací vak si ktokoľvek presunie kamkoľvek. Sú ľahké a za istých okolností aj opraviteľné. V predaji je aj samostatná náplň do tulivakov – sypký vrecovaný materiál.
  • Sú záležitosťou pohodlia pre rôzne boľavé chrbty aj pre dospelých. Ak je problémové sedenie na bežných stoličkách, môže byť iným levelom sedenie v sedacom vaku, pretože váha tela sa rozkladá súmerne na väčšej ploche a neexistuje priestor pre plnivo a jeho vlastnosti, že by niečo zavadzalo a tlačidlo. Na bolestivé miesto chrbta tak nemá čo vyvíjať väčší tlak, ako na miesto 5 centimetrov v pravo, keďže tlak je rovnomerný po celej prítlačnej ploche.
  • Prispôsobuje sa nášmu telu, nie my a náš chrbát jemu.
  • Sedacie vaky majú všetky možné farebné variácie, výrobcov, tvrdosť látky aj ďalšie vlastnosti.
  • Práve vlastnosti materiálu súvisia s niečím zásadným. Sedacie vaky totiž môžu slúžiť aj vonku na terase, na tráve a ponúkať sedenie aj na miestach, kde sa môže znečistiť. Umývateľný materiál (alebo odnímateľný obal) je v takomto prípade veľkou výhodou.
  • Kvalitné šitie má svoju dôležitosť. Do sedacieho vaku sa neskáče. Každý rodič to bude musieť pripomínať jeho deťom určite  mnohokrát, než sa objaví problém, pretrhnutie, alebo explózia polystyrénových guľôčok. Rodiny, ktoré tvrdia, že sa im to nestane, to len skrátka dosiaľ nezažili.
  • Sedacie vaky dnes majú aj celé kolekcie a doplnky. K sedaciemu vaku môže byť aj doplnok v podobe stolíka, ktorý je opierkou pre nohy, ale zároveň hracím priestorom, či úschovňou. Môže ísť o deky, vzory, úchytky na fľaše a nápoje.

 

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu