ZN.SK
McDonald's reštaurácia Fast food

Ako vzniklo Drive-In v McDonalds? Mohli za to vojaci a základňa

Ako vzniklo také drive-in (presnejšie Drive-through) v McDonald´s? Dôvodom sú neďaleká základňa a vojaci, ktorí mali svoje rozkazy…

Ak by ste sa niekedy zaoberali otázkou, ako vlastne vzniklo DRIVE-IN nakupovanie rýchleho občerstvenia, aké je známe z USA a udomácnilo sa ja u nás, zrejme by sme sa uberali smerom úspory a pohodlia. Ako ušetriť čas mladým ľuďom, ktorí sú stále v pohybe a hlavne im dopriať pohodlie, ak nesmú vystupovať. Lenže pravda je nakoniec niekde inde. Za prvým DRIVE-IN predajom by sme museli ísť časovo ešte hlbšie, do počiatkov, keď McDonald´s ešte len rástli a naberali na sile. Práve táto značka prišla s mnohými prvkami ako prvá na svete. Je tak trvalou súčasťou dejín gastronómie, jej skúmania, aj vyučovacích predmetov venovaných obchodu a podnikaniu. Určite by sa však nemalo zabúdať ani na fakt, že Drive-in vytvorili pre skupinu ľudí, ktorú tak oslovili a vďaka nej si toto nákupné správanie osvojilo aj bežné obyvateľstvo.

Za drive-in môže armáda

Drive-in, hoci správnejšie je americké drive-through, je koncept pri ktorom si objednáte jedlo, zaplatíte a aj ho dostanete bez potreby vystupovať z vozidla. Prvá takáto reštaurácia sa objavila v roku 1975 v Sierra Vista v štáte Arizona. Prišla s týmto nápadom nie pre potrebu bežných zákazníkov, ale ako riešenie pre vojakov, ktorí slúžili na neďalekej známej vojenskej základni. Týkalo sa ich totiž niekoľko nariadení, ktoré im obmedzovali vystupovanie z vozidla, ak boli v službe. Vojaci si tak nemohli dopriať burgre, ak nemali práve voľno. Občerstviť im nikto nezakázal, no aby neporušili predpisy, jedlo by muselo prísť priamo za nimi.

Nie vždy bol pritom niekto po ruke, kto bol ochotný mladým vojakom vyriešiť za všimné ich rýchlu objednávku. Vyriešilo to okienko a ochotný personál. Trend sa veľmi rýchlo rozšíril po ďalších pobočkách, kde to architektúra dovoľovala. Prípadne sa viacero ďalších pobočiek už prispôsobovalo príjazdovým cestám a parkoviskám tak, aby boli obslúžení aj zákazníci, ktorí nechcú, alebo nemôžu opustiť svoje vozidlá, prípadne nemajú záujem parkovať, ale musia zostať v pohybe. Koniec koncov, sú tisícky filmov, kde je drive-through súčasťou scenára. V jednej takto upravenej pracoval aj Homer Simpson… Ide o neoddeliteľnú súčasť kultúry posledných desaťročí.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu