Piatok trinásteho – pre mnohých symbolizuje deň plný nešťastia, smoly a tajomných udalostí. Tento dátum sa už stáročia spája s poverami, ktoré v niektorých ľuďoch vyvolávajú úzkosť, a mnohí sa mu radšej vyhýbajú, odkladajúc dôležité rozhodnutia na iný deň. V súčasnosti ho často vnímame ako deň, kedy sa smola akoby lepila na päty, a to najmä vďaka jeho zakorenenosti v populárnej kultúre – od hororových filmov až po mýty, ktoré sa okolo neho točia. Prečo sa však tento dátum spája so strachom a nešťastím? Aby sme pochopili jeho negatívnu povesť, musíme sa ponoriť do histórie a pozrieť sa na viacero možných vysvetlení.
Piatok trinásteho: Pôvod povery
Kombinácia dvoch nešťastných prvkov
Piatok a číslo trinásť sú samy o sebe často považované za symboly nešťastia. Keď sa tieto dve “nešťastné” entity spoja, vzniká dátum, ktorý sa podľa mnohých spája s extrémnou smolou.
- Piatok ako nešťastný deň: V západnej kultúre sa piatok už tradične spája s negatívnymi udalosťami. V kresťanskej tradícii je považovaný za deň, kedy bol Ježiš Kristus ukrižovaný. To dalo tomuto dňu smutnú a temnú povesť. V histórii sa často označoval ako nevhodný deň na začatie akéhokoľvek dôležitého podnikania, či už šlo o cestovanie, stavbu alebo manželstvo. V námorníckych kruhoch bol piatok taktiež považovaný za zlý deň na plavbu.
- Trinásť ako smolné číslo: Číslo trinásť má dlhú históriu ako symbol nešťastia. V mnohých kultúrach sa považuje za nepriaznivé. V kresťanskom kontexte sa toto číslo spája s Poslednou večerou, kde sa pri stole nachádzalo 13 osôb, z čoho Judáš, zradca Krista, bol práve trinástym hosťom. Odvtedy sa rozšírila povera, že pozvať trinásť ľudí na večeru prináša smolu.
Kombinácia piatku a trinástky sa teda považuje za zdvojnásobenú smolu, čo len posilnilo tento zvláštny strach z piatka trinásteho.
Templári a Piatok trinásteho
Jednou z najznámejších historických udalostí, ktorá údajne prispela k negatívnemu vnímaniu tohto dňa, je zničenie rádu Templárov. Templári boli mocný a bohatý rytiersky rád, ktorý vznikol počas križiackych výprav. V piatok 13. októbra 1307 francúzsky kráľ Filip IV. nariadil zatknutie veľkého množstva templárov. Boli obvinení z kacírstva a zrady a mnohí z nich boli popravení. Tento dramatický a brutálny zvrat osudu, ktorý postihol jeden z najmocnejších rádov v stredoveku, pravdepodobne prispel k symbolike piatka trinásteho ako dňa plného nešťastia.
Psychologický vplyv povery
Strach z piatka trinásteho, známy aj ako paraskavedekatriafóbia, je založený na dlhodobo pestovaných poverách. Psychológovia často hovoria o tzv. samosplňujúcom proroctve, kde negatívne očakávania môžu viesť k tomu, že ľudia zažívajú nepríjemnosti alebo nešťastné situácie práve preto, že veria, že sa stanú. Keď očakávame smolu, sme citlivejší na negatívne udalosti a môžeme prehliadnuť pozitívne veci, ktoré by mohli kompenzovať negatívne skúsenosti.
Mnoho leteckých spoločností či hotelov sa vyhýba používaniu čísla 13, aby sa vyhli nepohodliu svojich zákazníkov. Niekde dokonca nemajú na palubách rad s číslom 13 a mnohé výškové budovy radšej úplne vynechávajú 13. poschodie. Mnoho hotelov, ale aj penziónov napríklad neponúka izbu číslo 13. Číslo pridelia kumbálu, alebo ho celkom vynechajú. Čelia tak menej zneisteným hosťom, ktorí sa vrátia na recepciu s prosbou o výmenu izby.
Alternatívne vysvetlenia a kultúrne odlišnosti
Aj keď piatok trinásteho má v západnej kultúre negatívne prepojenia a pocity, v iných častiach sveta tomu môže byť inak. Napríklad v španielsky hovoriacich krajinách je za nešťastný deň považovaný utorok trinásteho. Číslo trinásť nie je všade symbolom nešťastia – v mnohých ázijských krajinách je smolným číslom napríklad číslo štyri, pretože sa foneticky podobá na slovo “smrť”.
Piatok trinásteho v populárnej kultúre
Moderný fenomén okolo piatka trinásteho bol nepochybne umocnený aj filmovou sériou “Piatok trinásteho”, ktorá predstavila ikonickú postavu Jasona Voorheesa. Tieto hororové filmy, ktoré sa stali klasikou v žánri, len pridali na tajomnom a strašidelnom nádychu tohto dňa. Filmové spracovanie hrôzy a nešťastia spojené s týmto dátumom zafixovalo predstavu piatka trinásteho ako niečoho desivého v mysliach generácií divákov.
Podobný ošiaľ sa pritom viaže na čierne mačky a ich výskyt, či prejdenie pred vami na rovnakej ceste.