ZN.SK
Devín Bratislava

Významný hrad Devín a výhľad na sútok Dunaja a Moravy

Jeden z historicky najvýznamnejších je u nás hrad Devín. Dôležitý ako strážnik obchodných trás, sa spája aj s národnými dejinami.

Jeden z historicky najvýznamnejších hradov Devín nebol postavený na tomto mieste len tak náhodou. Strategická poloha jeho hradieb a strážnych veží mala kontrolovať rieky a zahraničie. Sútok dvoch významných riek nemôže zostať len tak bez povšimnutia. Vyvýšenina s výborným výhľadom je jedným veľkým archeologickým náleziskom. Stavieb sa tu už v časoch Veľkej Moravy nachádzalo niekoľko.

Devín Bratislava

Jantárová obchodná cesta
Najdôležitejším dôvodom však bola prítomnosť jednej z najdôležitejších obchodných ciest, ktorá viedla od Stredozemného mora k Baltickému moru. Známa je aj ako Jantárová cesta. Málokto z dnešných Slovákov si dokáže uvedomiť význam tejto obchodnej cesty. Môžeme ju prirovnať k mohutnej diaľnici v úplnej pustatine po ktorej putujú obchodníci s tovarom. Obchodné cesty boli vždy veľkou príležitosťou, umožňovali zárobok na miestach, kde trasy potrebovali odpočinok, ubytovanie, aj prepriahnutie povozov. Občas sa ich trasa zmení, no sú miesta, kde sa opäť stretávali a udržiavali. Hrad Devín na tejto trase ležal. Spája sa však aj s Veľkou Moravou a dejinami až do príchodu napoleonských vojsk, ktoré nám hrad Devín zničili.

Štúrovci na Devíne
Devínsky hrad je v histórií spájaný aj so Štúrovcami. Konalo sa tu významné stretnutie Štúrovcov a mládeže 24. apríla 1836, ktoré malo za úlohu pozdvihnúť národné uvedomenie v čase silného uhorského nátlaku a pokusy zničiť slovenské uvedomenie. Stretnutie bolo prísne tajné a v malých skupinkách, aby nevzbudilo podozrenia uhorských úradov. Národné uvedomie sa zničiť nepodarilo, Slováci pretrvali a neskôr si, hoci s ukrojeným územím, opäť vytvorili svoj vlastný štát. Devín bol už vtedy vnímaný ako symbol slovanskej vzájomnosti, sily histórie miestnych Slovanov a tak ani ich výber nebol náhodný. Autorom cedule, ktorú na hrad umiestnili pri 100. výročí od stretnutia, je zaslúžilý umelec Jozef Pospíšil.

Štúr a ceduľa na Devíne

Mnoho ľudí mylne predpokladá a prezentuje toto miesto ako miesto z ktorého vidieť do Čiech, Rakúska aj na Slovensko. V skutočnosti to sú len rakúske brehy, ktoré vidieť, no významné česká rieka tak veľmi spojená s našou históriou, Morava.
V skutočnosti je najbližšia pevnina patriaca do Českej republiky vzdialená až 75 kilometrov, čo je autom jazda na hodinku a pol. Šlo by o prírodné rezervácie plné vodných plôch a života južnej od Lanžhotu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu