ZN.SK
Toison Likérka Trenčianske Teplice

Trenčianske Teplice rodiskom nového ginu Toison a likéru Dr.Kramer

Vnútorné miestnej Likérky dovoľuje návštevníkom nahliadnuť priamo do destilérky. V nej sa vyrábajú aj novinky Toison a Dr. Kramer…

Trenčianske Teplice sú pre mnohých Slovákov známe najmä kúpeľníctvom aj bez toho, že by mesto v živote navštívili. Ako významné kúpele zažili za posledný rok náročné obdobie, s ktorým bojujú všetky kúpeľné zariadenia a služby v cestovnom ruchu. Je však prekvapením, že napriek situácii vznikajú aj nové projekty, či zaujímavé produkty. Vznikli nové značky Toison a Dr.Kramer, ktoré sú nepriamou súčasťou miestneho turizmu. Vznikajú dokonca v čase, v ktorom by sme viac hovorili o zánikoch. V Trenčianskych Tepliciach sa pred viac ako rokom v starom meštiackom dome z 20. rokov otvoril aperitív bar Likérka. Jej technickú a svojim spôsobom dekoračnú časť tvorí vlastná destilérka.

Likérka Trenčianske Teplice

Pre laika totiž všetko to komplikované zariadenie slúžiace na výrobu liehovín môže pôsobiť ako neznámy svet. V technickej časti, viditeľnej aj pre verejnosť, je však majstrom liehovarníckeho remesla jasné všetko vybavenie, ale aj účel. Vznikajú tu obidve spomenuté unikátne remeselné liehoviny. Dizajn ich fliaš má dokonca svoj vlastný príbeh.

Prémiové, čiže nie len tak obyčajné

Vnútorné posedenie pri káve, či pohárikom s iným obsahom dovoľuje návštevníkom nahliadnuť priamo do destilérky. V nej sa vyrábajú aj novinky Toison a Dr. Kramer, ktoré si dovoľujeme zaradiť medzi prémiový alkohol slovenskej výroby. Za taký pritom môžeme považovať nápoje s neobyčajným dizajnom, etiketou, pôvodom, výrobou, aj vlastným príbehom. Ako ideálny dar, hodnotný produkt slovenského liehovarníctva, či investícia pre svoju vlastnú zbierku zaujímavých liehovín. Nie sme jediní, ktorí vnímajú podobné kúsky nie len z pohľadu konzumenta, ale aj z pohľadu akéhosi umeleckého diela.

Likérka Trenčianske Teplice

Spájajúceho v sebe umenie sklárskeho dizajnu, grafiky a liehovarníctva súčasne. Obe novinky pritom vznikajú počas najtvrdších obmedzení, kedy interiér Likérky verejnosť na vlastné oči nevidí. Za oboma novinkami stojí destilérka Spirit Company.

Gin Toison

Na Slovensku už poznáme príbeh niekoľkých zaujímavých nápojov, ako aj slovenského ginu. Ten najnovší, ktorý na Slovensku vznikol, je práve silný gin TOISON (47%) / handcrafter dry gin. Jeho názov pochádza z francúzskeho pojmu pre ovčie rúno. Nie je to pritom náhodou. Inšpiráciu pre názov získali z dávnej legendy o vzniku Trenčianskych Teplíc, ktorá hovorila o bačovi hľadajúcom zatúlanú chorú ovečku. Keď ju našiel, objavil pri nej zvláštne jazierko s vodou so sírovou arómou. Po niekoľkých kúpeľoch sa ovca začala uzdravovať. O účinkoch vody sa rozniesli chýry a niekde tu možno hľadať legendu o objavení liečivého prameňa. Veď sa ovečka z legendy stala aj súčasťou erbu mesta.

Toison Likérka Trenčianske Teplice

So symbolikou oviec ale názov ginu nekončí. Tvar fľaše má tvar veľkého plechového zvonca. Jej reliéf so vzorom špirál pripomínajpúcich ovčiu vlnu a vôbec celý dizajn z nej robia výstavný kúsok. Na toľko zaujímavý, že stihol získať vo svetovej súťaži dizajnu Pentawards 2020 bronzovú medailu. TOISON vyrábajú macerovaním borievok s kvetmi a bylinkami s obilným destilátom. Slúži im k tomu destilačné zariadenie Holstein. Následne gin „leží“ v kameninových nádobách, ktoré destilérka uvádza ako z čias bývalého Československa.

Bylinný likér Dr.Kramer

Návrat k starým dizajnom sa veľa krát osvedčil. S kúpeľníctvom sa nám osobne spája dosť zásadne práve chuť kolonádových oplátok a bylinných likérov. Ani Trenčianske Teplice nebudú výnimkou, ak viac ako len miestnu ponuku barov a kaviarní doplní likér Dr. Kramer (36%). Etiketa tohto bylinného likéru sa inšpirovala dobovými pohľadnicami z Trenčianskych Teplíc. Na farby skromná, avšak dizajnovo veľmi pekná etiketa uvádza celý názov nápoja nesúceho meno Dr Oscar Kramer s predvojnovým motívom v štýle lekárnických fliaš. Ostatne bylinný likér je stále pre mnohých z nás (aj staršie generácie) cenná medicína a už od dávna bola. Svoje meno získal nápoj podľa lekárnika, ktorý v Trenčianskych Tepliciach býval.

Dr. Oscar Kramer 35, Likérka Trenčianske Teplice

Jeho recept poslúžil ako inšpirácia o niekoľko desaťročí neskôr pri výrobe likéru, ktorý dnes nesie jeho názov – Bylinný likér Dr. Oscar Kramer (36%). Chuť tvoria vlastnosti materinej dúšky, medovky, anízu aj bazy ako aj ďalších bylín a korenín.

Význam pre turistický ruch nechýba

Vo svete vieme o mnohých produktoch, ktoré sa viažu na konkrétne miesto, propagujú ho a sú pre ne symbolické. Trenčianske Teplice môžu prítomnosťou značky, ktorá sa hrdí a spája s mestom, len získať. Slúžiť môžu ako suvenír, pripomienkový predmet, alebo akási tradícia z cesty. Ako prémiový alkohol môže patriť medzi drahšie, ale aj významnejšie dary, alebo vlastné pripomienky kúpeľov. Najmä kúpeľné mestá sú známe svojimi produktami. V niektorých prípadoch aj liehovinami, ktoré sú pre ne charakteristické. Kúpele Luhačovice sú napríklad ich bylinným likérom známe aj za hranicami. V prípade Trenčianskych Teplíc ide rovno o dva rôzne typy nápoja, čo je výhodou. Každý z nich môže osloviť iný typ zákazníka s inými preferenciami. Nechýbajú pritom ani kúpeľné oplátky, ktoré v Trenčianskych Tepliciach kúpite na pešej zóne a prichádzajú s novým dizajnom.

Sú mnohé miesta vo svete ktoré vyslovene ťažia, ak sú spájané s alkoholom. Svetoznámymi nápojmi, alebo len značkami, ktoré preslávili karibské ostrovy, konkrétne mestá, miesta, či receptúry. Ak sa stáva liehovina zároveň hodnotným umeleckým dielom, nie je primárnou a jedinou funkciou poslúžiť na požitie. Má potešiť obdarovaného, či len samotného zákazníka. Oba produkty sú príkladom nápoja, ktorý môže mať čestné miesto vo vitrínach. S väčším významom pre tých, ktorí sú spojené s Trenčianskymi Teplicami, sú ich návštevníkmi, alebo len majú vzťah k originálnym produktom liehovarníctva. Bez ohľadu na pôvod. Je prekvapením, že v náročnom období prichádza „lepší“ typ nápoja s príbehom a takto zaujímavým dizajnom.

Foto: Lousy Auber, ateliér Pergamen

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu