ZN.SK
SMS a mobil, vianočné smsky

SMS oslávi už 25 rokov: aká je história SMS a čo skratka znamená?

Historicky prvá SMS, ktorá bola prijatá na mobilný telefón, bola správa „Veselé Vianoce“, ktorú odoslal 3. decembra Neil Papworth. Zaujímavosti o SMS

Historicky prvá SMS, ktorá bola prijatá na mobilný telefón, bola správa „Veselé Vianoce“, ktorú odoslal 3. decembra Neil Papworth. Podarilo sa mu ju odoslal z počítača na mobil. 3. decembra (zajtra) tak táto udalosť oslavuje štvrťstoročie. Nešlo pritom o garážového startupistu a vývoj jeho vlastnej technológie, ale o projekt viacerých nemeckých a francúzskych technikov, ktorí pracovali na spôsobe prenosu, na technológii odoslania a aj technológii prijatia.

SMS a mobil, vianočné smsky

Vývoj SMS – Short Message Services, čiže Služby krátkych správ, však nebol tak jednoduchý, aké je jednoduché jej používanie. Trval takmer desaťročie.

História SMS technológie

Ešte pred 25 rokmi svet veľmi neriešil SMS správy a ich využívanie. Jednoducho neriešil ani len mobily tak ako dnes. Historicky prvá SMS slávila úspech v kruhoch odborníkov, no verejnosť si ešte nemohla uvedomiť, ako zásadná dokáže SMS neskôr byť. Prvý operátor, ktorý začal službu ponúkať zákazníkom, sa objavil v roku 1993 vo Švédsku. Služba bola spustená a správy sa len postupne začali zobrazovať na niektorých telefónoch ako správy od operátora. Prvý telefón, ktorý dokázal správy odosielať medzi používateľmi bol Nokia 2010. Ak si ale myslíte, že sa spustila éra horlivého SMSkovania, na počudovanie bola táto novinka prijatá chladne. SMS ako niečo nové, obmedzené na počet znakov, ľudia z počiatku naozaj nepoužívali tak, ako by sa mohlo čakať.

Zhruba 10 rokov potreboval svet, aby sa po ňom rozšírili mobilní operátori, typy a výrobcovia telefónov, najmä cenovo dostupné mobilné paušály či služby a chápanie SMS ako prostriedku komunikácie sa zmenilo. Ľudia začali posielať SMS v oveľa väčšej miere. K narodeninám, k sviatkom, k veľkým udalostiam, ako úspora komunikácie hlasovej pri krátkych oznámeniach. Tak trochu sa ľudia v niektorých prípadoch vzdialili, ak nahradili krátky telefonát krátkou SMS. V roku 2010 sa údajne odoslalo vo svete až 6 biliónov textových správ od 3,5 miliardy ľudí a 5 rokov bolo správ o dva bilióny viac. SMS za novodobú históriu stál život a zdravie tisícky ľudí, ktorí pre ich písanie nevenovali pozornosť situácii pred nimi, alebo sa im venovali za volantom. Roky miléniové priniesli a výraznú mieru závislosti ľudí, prevažne mladých, od SMSkovania.

mobilný telefón

Z hľadiska vývoja sa operátori pokúšali aj s technológiami o presadenie EMS – správ s krátkym zvukom, či obrázkom, no pre dátové prenosy a cenu týchto správ nemohli čakať, že sa stanú populárne. MMS, ktoré prišli neskôr ako multimediálne správy, umožnili posielať taktiež dáta, ale aj väčší obsah, prípadne krátke video, či fotografiu. Aj úspech MMS sa rodil veľmi ťažko a podarilo sa ho posilniť len tým, že ich cena bola občas znížená. Najhoršie na prijímaní MMS ešte pred niekoľkými rokmi cez klasické mobilné telefóny bolo to, že bolo nutné prijímať súbor s nastavením a podľa typu mobilu ho inštalovať do telefónu, prípadne tento úkon bolo nutné robiť v predajni operátora. V opačnom prípade ste si po MMS boli nútení chodiť na internetovú stránku… v dobe, keď nie každý mal doma internet. Úspechu SMS a významu použiteľnosti krátkych správ sa však EMS a ani MMS nikdy nevyrovnal.

Dnešok a význam SMS pre ľudí

Význam krátkych správ zostal. Už toľko neposielame SMSky ako v minulosti. Môže za to internet v mobile a možnosť komunikovať s niektorými ľuďmi jednoducho cez aplikácie, Viber, neuveriteľne chybový Facebook Messenger, či ďalšie „Talk“ a „message“ aplikácie. SMS sa už nejaký čas dajú posielať aj s plnou diakritikou, čo však mení kapacitu správy na 70 znakov. Môže za to v takom prípade zmena kódovania, ktorá si vyžaduje viac bitov a teda vyplní dátovú kapacitu SMS už pri 70.tom znaku.

Vo veľkom však SMS využívajú banky, online služby, notifikačné služby pri rôznych predplatených službách. Tým stačí použiteľnosť pre krátke informácie, napríklad o stave účtu, alebo cez správy prichádzajú overovacie kódy. Od roku 2017 sa vo zvýšenej miere objavuje dostupnosť možností odosielania SMS a notifikácie aj v rámci celoeurópskych služieb, v ktorých je možné vyberať aj zo slovenských predvolieb a nechať si pokojne aj zo španielskej stránky poslať overovaciu správu na slovenské číslo. Cez SMS sme si zvykli platiť za cestovné, či hlasovať v rôznych anketách a reláciách za svojho favorita. Krátke správy však aj tento rok budú posielať sviatoční používatelia SMSiek. Sú to všetci tí, ktorí oprášia písanie správ, aby napísali kolegom a priateľom prianie k Vianociam a vinšom k Novému roku.

Originálne vinše, básne a vtipné texty k Vianociam a Novému roku sú občas na nezaplatenie. Len pozor, aby ste neposielali váš obľúbený späť samotnému autorovi.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu