Tajomstvá kníh: Láska zvoní vždy dvakrát (Katarína Pivarčiová)

Tajomstvá kníh: Láska zvoní vždy dvakrát (Katarína Pivarčiová)

Román Kataríny Pivarčiovej Láska zvoní vždy dvakrát je ďalším, ktorý si predstavíme v našom seriáli Tajomstiev a zaujímavostí kníh z trochu inej stránky, než ten čitateľskej. Každá kniha má nejaké svoje tajomstvá, pozadie a zaujímavosti, ktoré sa spájajú s príbehom počas písania a spájania príbehových línií. Na to, aby Zaujímavé novinky vôbec mohli prinášať zaujímavé príbehy spojené so známymi knižnými dielami je nevyhnutná spolupráca s autorom. Sme tak radi, že aj tentoraz sme narazili na záujem spisovateľky poodhaliť rúško tajomstva z pozadia vzniku jej knihy.

Láska zvoní vždy dvakrát Katarína Pivarčiová

Ako zvyknú niektoré magazíny používať spojenie „toto ste určite nevedeli“, v tomto prípade to môžeme uviesť s väčšou istotou. Mnohé z toho, čo autorka prezradila, ste naozaj určite nevedeli.

Láska zvoní vždy dvakrát a jej zaujímavosti

  • Dej sa odohráva vo fiktívnej dedine Spišský Spáčov, ktorá leží neďaleko Popradu. Autorka sama pochádza z Popradu. Chcela, aby sa dej odohrával na mieste, ktoré je jej blízke. Spiš už má sám o sebe v názve spánok. Katarína tento význam zámerne zduplikovala ešte aj tým Spáčovom. Spišský Spáčov má evokovať miesto, ktoré drieme, v ktorom doslova skapal pes. Napokon sa však v Spáčove toho udeje celkom dosť.
  • Mená hlavných hrdiniek do svojich knižiek vyberá veľmi prefíkane. Vyberá totiž mená, ktoré sú krátke alebo sa dajú skrátiť. Najlepšie na tri písmenká. „Neviem si predstaviť, že by som v knižke napísala 300-krát napríklad meno Adriana. Preto ju zvyčajne v knižke nazývam jednoducho Aďa. To isté platí aj pre moju druhú knižku, tam je hlavnou hrdinkou Alžbeta, ktorú oslovujem Ali,“ uviedla autorka.
  • V knižke sa jej nedopatrením podarilo vykradnúť jednu z jej najlepších kamarátok. Uvedomila si to až potom, čo si táto kamarátka knižku prečítala a so smiechom ju na to upozornila. Hlavná hrdinka vlastní auto, ktoré láskyplne nazýva Dorotka. Presne rovnako pokrstila svoje auto aj spomínaná autorkina kamarátka. Niekedy inšpirácia prichádza potajomky, nenápadne a človek si ani neuvedomí odkiaľ vlastne prišla.
  • Knižku Láska zvoní vždy dvakrát sa autorke podarilo napísať počas materskej dovolenky. „Moje decká boli vždy veľkí spachtoši. Zvykli zaľahnúť okolo jednej poobede a spali často aj do piatej. Vtedy som vždy písala, až sa mi spod prstov parilo,“ dodala autorka.
  • V knižke venuje dosť veľký priestor aj téme rasizmu. Michal, hlavný hrdina je Róm a hlavná hrdinka s tým má tak trochu problém, aj keď si to nechce priznať. Mnohí čitatelia sa autorky pýtali, či je táto časť autobiografická, či niekedy milovala Róma. Priznáva, do Róma nikdy zamilovaná nebola. V prvom ročníku na základnej škole však mala dve najlepšie kamarátky, jednu Rómku a jednu „gadžicu“. „Pamätám si, že tej bielej rodičia zakázali hrať sa s tou Rómkou. Vtedy som to vôbec nechápala a úprimne, doteraz to nechápem. Odvtedy vo mne téma rasizmu dosť rezonuje a vo svojej tvorbe sa k nej často vraciam,“ zaspomínala.

Knihy v predaji:  nakupujte knihy Kataríny Pivarčiovej na martinus.sk, pantarhei.sk, alebo na bux.sk. Sledujte náš seriál Tajomstvá kníh a dozviete sa ďalšie zaujímavosti o úspešných knižných dielach, ktoré ste možno ani len netušili.

Zaujímavé odkazy k autorke a ku knihe:

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.