ZN.SK
tetovač z osvienčimu, Auschwitzu

Seriál Tetovač z Auschwitzu: premiéra už 2. mája na SkyShowtime

Tetovač z Auschwitzu je príbeh, ktorý sa podarilo zaznamenať a pre zvyšok sveta nezabudnúť náhodou vďaka ošetrovateľke Heather Morris…

Na Slovensku počas roka 2023 vznikal mimoriadny filmový, respektíve seriálový projekt. Významom, témou aj spoločenským dopadom pritom môže ísť o ten najzásadnejší filmársky projekt, aký sa u nás za posledné roky objavil. Tetovač z Auschwitzu je totiž príbeh, ktorý sa podarilo zaznamenať a pre zvyšok sveta nezabudnúť len náhodou vďaka ošetrovateľke a spisovateľke Heather Morris. Dokonca na mieste, ktoré by sme očakávali najmenej. Na druhej strane planéty od miesta, kde sa pôvodne odohral. Je príbehom Lalého Sokolova a Gity, jeho lásky, ktorú stretol na najhoršom mieste na svete.

tetovač z osvienčimu, Auschwitzu
Tetovač z Auschwitzu, fotografia scény z filmu, SkyShowtime

 

Po deportovaní do koncentračného tábora práve jeho poverili zástupom po inom tetovačovi. Prevzal jeho prácu, keď v koncentračnom tábore rozhodli, že je lacnejšie, než fotografovanie a evidovanie, označovať väzňov číslom vytetovaným na predlaktie. Laleho rukami tak prešli tí, ktorí neboli poslaní priamo do plynových komôr. Podarilo sa mu prežiť, rovnako ako sa podarilo prežiť aj jeho láske Gite, ktorú spoznal práve vtedy, keď jej tetoval na zápästie jej číslo.

Neuveriteľný príbeh, ktorý sa dostal do knihy a následne do filmu

Neuveriteľne a predsa pravdivo znie celý jeho životný príbeh a hrôzy vojny. Lale sa s Gitou odsťahoval do Austrálie, kde prežil zvyšok svojho života. Tam na sklonku života spoznal ošetrovateľku, ktorej až na jej naliehanie rozpovedal príbeh, ktorý mohol pokojne zostať zabudnutý. Práve táto udalosť je súčasťou seriálu, ktorý od 2. mája prichádza na streamovaciu službu SkyShowtime. Spisovateľku Heather Morris a autorku predlohy pre seriál tu stvárňuje Melanie Lyskey, ktorú si seriálový svet pamätá ako Rose z Dva a pol chlapa a hladnú princeznú z rozprávky Večný príbeh (1998). Laleho stvárňuje známy americký herec židovského pôvodu Harvey Keitel. Jeho mladšiu verziu, ktorá priamo zažívala hrôzy koncentračného tábora zahral už v čase nakrúcania populárny princ z novej Malej morskej víly, britský herec Jonah Hauer-King. Gitu Formanovu stvárnila poľská herečka Anna Próchniak.

Pôvodná kniha sa stala bestsellerom v mnohých krajinách jej uvedenia. V slovenskom preklade má dokonca svoju dotlač pre vypredaný prvý náklad. Heather Morris v minulosti navštívila Slovensko počas knižného veľtrhu a dokonca bola súčasťou seriálového nakrúcania. Režisérka Tali Shalom Ezer nakrúcala seriál pre streamovaciu službu SkyShowtime, a dátum 2. máj 2024 poteší slovenské publikum hneď niekoľkokrát. Aj preto, že mnohí Slováci boli súčasťou seriálu.

Nakrúcalo sa na Slovensku

Tetovač z Auschwitzu (používaný je často aj tvar Tetovač z Osvienčimu) sa nakrúcal v obci neďaleko Nového mesta nad Váhom, čo prezradila jedna zo starostiek horlivým médiám. Taktiež v historickom centre Bratislavy, čo prezrádzali najmä horliví komparzisti na sociálnych sieťach vo vlastných videách a fotografiách. Menej verejne a s poslušnejšími komparzistami prebiehalo nakrúcanie neďaleko Senca, kde boli vybudované budovy a priestory, ktoré pri nakrúcaní a po zásahu filmových trikov tvorili takmer dokonalý pohľad na funkčný nástroj hromadného zabíjania, akým bol koncentračný tábor v poľskom názve dedinky, kde bol vybudovaný – Osvienčim, pričom zariadenie samotné nieslo nemecký názov Auschwitz.

Množstvo slovenských komparzistov sa podieľalo na výsledku toho, čo budeme môcť od 2. mája vidieť na SkyShowtime. Zástupy väzňov, tých, ktorí prichádzali na istú smrť, ako aj mnohých ušetrených od istej smrti tak stvárňujú Slováci a slovenské lokácie. Výnimočný projekt si však nezaslúži našu pozornosť len preto, že vznikal u nás. Je dôležitým dielikom do nekončiacej skladačky, ktorá v čase pokoja (ak si odmyslíme ruskú agresiu na Ukrajine) prináša pohľad, ako vyzerala realita z pred 80 rokov. Seriál pripomenie hrôzy, fungovanie moci, rasizmu a osudov ľudí, ktoré vychádzajú zo skutočných udalostí. Tých, na ktoré chceli mnohí zabudnúť a iní ich dokážu popierať a tvrdiť, že nič také sa odohrať nemohlo, pretože je to nemožné… alebo to len nedokáže jedna ľudská myseľ prijať a pochopiť.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu