Že azbest predstavuje veľké riziko, vieme. Kedysi hojne používaný odolný materiál mal bohaté využitie a výbornú tvarovateľnosť pri výrobe rúr a panelov. Jediná rúra z azbestu pri prerábke starého domu predstavuje značný problém pre stavebníka. Celé eternitové strechy sú roztrúsené po dedinách celého Slovenska. Aká je pravdepodobnosť, že nájdete porozbíjané kusy azbestu na mieste ako je vysokohorské miesto, priamo Skalnaté pleso? Tento nález nás prekvapil.
Zväčša po priestore medzi lanovkou na Lomnický štít a lanovkou do Tatranskej Lomnice ľudia prejdú len tak bez povšimnutia.
Kocháme sa prírodou, scenériou, alebo je celý priestor pokrytý snehom. Nachádza sa tu terasa a predajňa nápojov. Mnoho ľudí sa tadiaľto prechádza. Ktokoľvek, kto strávil na stavbe celé týždne, či mesiace, ak nie roky, vie rozoznať materiál, ktorý nie je prírodný. O to viac, ak ide o drobné kusy porozbíjaného azbestu poroztrúseného po celej ploche. Niekde je kúskov viac, inde menej. Viditeľné zaoblené s pravidelným reliéfom a nezameniteľným štiepením azbestu na miestach, kde sa tento tvrdý materiál podarí rozlomiť. Rôzne veľkých kúskov a úlomkov sme na cca 6 m2 našli viac ako 50 kusov.
V minulosti sme ohľad na životné prostredie tak nebrali. Azbest sa hádzal na hromady, najmä ten strešný a kusy azbestových vlnených krytín sú dodnes nachádzané na niektorých miestach Slovenska, zarastené zeleňou. Takéto miesta sa riešia zdĺhavo, keďže likvidácia je cenovo náročná.
V minulosti sa azbest využíval v mnohých oblastiach stavebníctva, v bytových jadrách, v odtokových rúrach a ako odolná krytina, ktorá vydrží naozaj veľmi dlho. Azbest videný roztrúsený v priestore medzi lanovkami vyzerá na krytinový, tenší cca 1,5 centimetra hrubý. A ležať tu môže celé desaťročia po niektorej rekonštrukcii.
0 komentárov