Trstená si pripomína 650 rokov od založenia 0 eurovou bankovkou

Trstená si pripomína 650 rokov od založenia 0 eurovou bankovkou

Oravské mesto Trstená si pripomína 650. výročie od jeho založenia. Pri tejto príležitosti sa zapája medzi miesta, ktoré sa pýšia svojou 0 eurovou bankovkou. Mesto bolo v roku 1371 založené ako trhové mesto, ako pôvodne osada stredovekej kolonizácie. V zmysle zakladacej listiny bolo mesto osídľované nemeckými kolonistami

Trstená založenie 0 eurová bankovka, Orava

Trstená a jej suvenírová 0 eurová bankovka

Ústredným motívom bankovky je historické centrum mesta, najmä jeho symbol, nezameniteľný charakteristický kostol Sv. Martina. Je postavený na gotickom základe z 14. až 15. storočia. Kostol je zaujímavý svojou históriou, niekoľkými prestavbami, aj architektúrou veže, aká nie je bežnou podobou kostolnej zvonice.

S predajom 0 eurovej bankovky začína prekvapivo dnes. K dispozícii bude záujemcom vo výstavnej miestnosti Domu kultúry.

  • Začiatok predaja: 17. september 2021
  • Čas predaja: 8:30 hod. – 15:30 hod.
  • Miesto predaja: Výstavná miestnosť Domu kultúry v Trstenej
  • Cena: 3 €/1ks s DPH
  • PODMIENKY PREDAJA:
  • do 2 ks z čísel od 101 do 1000
  • 1 ks z dostupných ročníkových čísel
  • do 3 ks z čísel s prítlačou Anniversary
  • do 5 ks z ostatných čísel nad 110

Na čo slúžia 0 eurové suvenírové bankovky?

0 eurové suveníry nie sú žiadny platidlom. Hoci ich nominálna hodnota je 0 eur, reálne je skôr zberateľským artiklom. Zaujímavé miesta vo svete vyobrazené na 0 eurovej bankovke ponúkajú medzi suvenírmi aj jeden sériový. Totožný s inými vo svete a tým sú prepojené so záujmom zberateľov z celého sveta. Aj slovenské 0 eurové bankovky majú svojich nadšencov a lákajú prevažne záujem domácich zberateľov. Účelom bankoviek je podporiť cestovný ruch a to sa im do veľkej mieri darí. Keďže predaj bankovky je možný len na jedinom mieste, veľa krát v jedinom čase, efekt na cestovný ruch býva výrazný.

Najmä pri bankovkách, ktoré majú silný marketing, alebo sa týkajú významných miest. Bankovky venované slávnym osobnostiam môžu prilákať napríklad do priestorov, ktoré sú späté s ich životom, davy ľudí. Tak tomu bolo v prípade Karla Gotta, ale napríklad aj niektorých spisovateľov a ich rodných domov a pod. Trstená sa do projektu zapája ako ďalšie z viacerých slovenských miest.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.