ZN.SK
Valerian film

Pravda o tom, kde čerpalo nápady STAR WARS. Z komixu Valerian

Poznáte ten pocit, keď milujete STAR WARS a niekto vám povie, že slávna vesmírna filmová séria v skutočnosti kopírovala v našich končinách menej známy komix?

Poznáte ten pocit, keď milujete STAR WARS a niekto vám povie, že slávna vesmírna filmová séria v skutočnosti kopírovala v našich končinách menej známy komix? Nie? Samozrejme, niečo také sa nestáva často. Žiaľ, je pravdou, že keď vzniklo Star Wars, samotný George Lucas musel patriť medzi veľkého milovníka komixu Valerian. Takmer upadol do zabudnutia, no už o niekoľko týždňov sa vráti v plnej paľbe v podobe filmu neuveriteľnej vizuálnej kvality. Ak nám teda bude pripomínať Hviezdne vojny alebo akýkoľvek iný film, nakoniec všetky ostatné filmy pripomínajú Valeriana. Veď stovky ďalších filmov a poviedok kopírovali Hviezdne vojny.

Valerian film

Jedinečný zážitok bude práve Valerian a Laureline

Do akej  miery ovplyvnil komiks Valerian a Laureline film Star Wars?

Len hŕstka filmov sa zapísala do histórie tak nezmazateľne ako Star Wars. Pri premiére prvého dielu neskoršej mega úspešnej ságy ani sám tvorca George Lucas netušil, aký fenomén stvoril. A rozhodne mu nenapadlo, že bude nasledujúcich štyridsať rokov vysvetľovať, kde našiel inšpiračné zdroje. V takomto prípade obvykle zaznelo meno jedného z najoceňovanejších filmárov histórie, Akira Kurosawu. Táto odpoveď potešila intelektuálov a filmových kritikov. Ďalej prišiel rad na komiksového Flasha Gordona, čo ocenili fanúšikovia science fiction. Jedno meno však Lucas nikdy nezmienil, a tým je Jean-Claude Mézières. Maliar, ktorý v roku 1967 podľa scenára Pierra Christina vytvoril komiks Valerian a Laureline.

Star Wars Valerian a Laureline

Slovenskému čitateľovi je i napriek geografickému odstupu stále bližší americký komiks než ten európsky. Superhrdinovia v kostýmoch obsadili plátna kín, televízne obrazovky i detské kreslené filmy. Mnohých tak možno prekvapí, že európsky a konkrétnejšie francúzsky komiks má veľmi bohatú históriu. Takú, ktorá rozhodne nezačína a nekončí tvorcami Asterixa a Obelixa. Enki Bilal (Teória rozpadu), Jean Giraud (Incal, Arzach), Régis Loisel (Výprava za vtákom času), Francois Boucq (Dobrodružstvá Jeronýma Moucherota) – všetci títo tvorcovia sa nebáli prenášať svoje (často naozaj šialené) predstavy na stránky komiksov.

Jean-Claude Mézières nie je výnimka. Ním stvorený vesmír obývajú stovky humanoidných a iných  foriem života v záplave žiarivých farieb. V prvej knihe série sa čitateľ zoznamuje s agentom Galaktického Impéria Valerianom, ktorý je poverený cestovať v čase do stredovekého Francúzska. Výsledok misie je uspokojivý: zloduch je zastavený a s hlavným protagonistom sa do 28. storočia vracia i miestne dievča Laureline. Tá sa zakrátko stáva tiež agentkou a Valerianovou parťáčkou.

Star Wars Valerian a Laureline

Dobrodružstvo v tisícoch svetoch tak mohlo začať. Komiks vychádzal 43 rokov a jeho kompletnú zostavu tvorí 21 zväzkov. Jean-Claude Mézières je vďaka nemu pre Francúzov ikonou. Nie je preto zvláštne, že ho k spolupráci na Piaty element prizval aj Luc  Besson. Už vtedy prišla reč na sfilmovanie Valeriana. Luc Besson však Mézièresovi odpovedal, že nemôže, pretože ešte neexistuje taká technológia, aby jeho svet dokázala preniesť na filmové plátno. Filmového prevedenia sa dočkal až po dvadsiatich rokoch.

Podobnosti v dizajne Star Wars a Valeriana idú len veľmi  ťažko prehliadnuť. Napriek tomu, že už sa dnes jedná o akúsi premlčanú tému. Čas od času na konkrétne príklady poukáže nejaký z fanúšikov, a nakoľko ide o neprehliadnuteľné príklady, nikto sa s ním ani neháda o opaku. Počet takýchto ukážok môžeme začať pri (ne)slávnych bikinách princeznej Leiy v úvode Návratu Jediho. Úbohá Laureline ich na stránkach komiksov nosila o desať rokov skôr. Zatiaľ čo bol Han Solo uväznený v karbonite, Valeriana zaliali do plastu podobnej hmoty.

Star Wars Valerian a Laureline

A tiež sa pri tom netváril nejako nadšene. Z celej kauzy nemôžeme vynechať ani legendárny Millenium Falcon. Táto vypočítavá pašerácka legenda si niektoré krivky vypožičala z Votrelca, Valerianovej vesmírnej lode. Spomenúť môžeme i klonovaných vojakov, zloduchov, ktorí skrývajú zjazvenú tvár pod hrôzou naháňajúcou maskou a vesmír bohatý na nehumanitné formy života komunikujúce stovkami jazykov, ktorým akoby zázrakom rozumie každý pocestný. StarWars sú Valerianom doslova pretkaní i v neskorších dieloch – napríklad v Epizóde I majiteľ AnakinaWatto vyzerá, ako by priamo vyletel z jednej z Mézièresových kresieb. Fakt, že medzi výtvarníkmi Star Wars preukázateľne kolovali komiksy s Valerianom, snáď už ani nikoho neprekvapí.

Star Wars Valerian a Laureline

Jean-Claude Mézières vraj Georgovi Lucasovi napísal niekoľko listov. Nikdy však nedostal odpoveď. Môžeme sa len domnievať, že Lucas sa najskôr obával toho, že by sa francúzsky autor dožadoval podielu na tučnom zisku. V Spojených štátoch sú totiž občianske žaloby akýmsi národným športom. A ten zisk je skutočne nemalý, ak prihliadneme k tomu, že značku Star Wars pred piatimi rokmi kúpila spoločnosť Disney. Za štyri miliardy dolárov a nejaké drobné. Mézières priznáva, že na začiatku mal veľkú zlosť, ale časom sa s celou záležitosťou vysporiadal inak. Pre francúzsky komiksový magazín Pilot vytvoril kresbu, na ktorej sa Valerian a Laureline stretnú s Lukom Skywalkerom a Princeznou Leiou v preplnenom galaktickom bare. Leia hovorí: „To je zábavné, že sa schádzame práve tu!“. Na to jej Laureline odpovie: „Hm, my sme tu už dávno!“

  • V spolupráci s MagixBox.
  • Premiéra filmu Valerian a mesto tisícich planét je naplánovaná do slovenských kín v júli. Viac informácii získate aj v článku o filme.
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu