Michal Bosák, filantrop a bankár z amerických bankoviek zo Šariša

Michal Bosák, filantrop a bankár z amerických bankoviek zo Šariša

Zdá sa až neuveriteľné, že Slovák zo Slovenska sa vôbec niekedy dostal na americké bankovky a je to tak. Michal Bosák v roku 1886 opustil Rakúsko-Uhorsko a odišiel do Ameriky. Priplával na lodi rovnako chudobný s nádejami, podobne ako mnoho iných. Práve však svojou usilovnosťou a vynaliezavosťou dokázal z ničoho vytvoriť všetko. Je príkladom toho, že snívať svoj americký sen nebolo len rozprávkou. Bez driny sa to však neobišlo.

Z nikoho vybudoval vplyvnú osobnosť

Michal Bosák, rodák z obce Okrúhle, pracoval v Amerike na mnohých pozíciách, ako mladí pre druhých. No postupne sa venoval aj svojmu drobnému podnikaniu a čoraz viac väčším nákupom. Stal sa postupne na toľko významný, že už v roku 1918 stál pri zrode Československa. Bol dokonca signatárom Pittsburgskej dohody s T. G. Masarykom. Bol to práve on, čo pre vojnami zdevastovanú ekonomiku Slovenska zorganizoval mimoriadnu peňažnú zbierku na posilnenie ambícií osamostatnenia a postavenia na nohy.

MIchal Bosak

Stal sa spolumajiteľom 30 bánk v rôznych mestách a vďaka pozícií prezidenta First National Bank of Olyphant sa 25. júna 1907 dostal jeho podpis na emisie 5, 10 a 20 dolárových bankoviek. Signatárov týchto bankoviek bolo v rôznych rokoch viac, no v tomto roku na nich podpis patril Bosákovi. V roku 1920 sa vďaka zlepšení situácie v Československu pustil do ambiciózneho plánu, vybudovania siete Americko-slovenských bánk, ktoré mali svoje pobočky v niekoľkých mestách na Slovensku. Najznámejšia pobočka je známa aj dnes ako Bosákova banka, v secesnej budove v historickom centre Prešova.

Zakladal školy, podporoval mládež, vzdelanie, pomáhal rekonštruovať kostoly. Nezabúdal na to, odkiaľ pochádzal a aj rodnej obci Okrúhle dal postaviť školu a venoval ju Československému štátu.

  • Od roku 1999 funguje združenie Spoločnosť Michala Bosáka, ktoré si pripomína jeho odkaz, a tiež udeľuje cenu za zaujímavé finančné projekty a podnikateľské plány.
  • Bankovka s jeho podpisom má pre slovenských zberateľov o jednu hodnotovú vlastnosť navyše. Zachovaných kúskov je však veľmi málo.

foto: http://www.shsnepa.org


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.