ZN.SK
Mojtinska jaskyňa, mojtín, zdroj: obec

Mojtínska jaskyňa sv. Jozefa: Keď chýbal kostol, vysvätili jaskyňu

Dedinka Mojtín v Strážovských vrchoch vo svojej histórii nemala kostol a predsa mala významnú osobnosť, ktorá sa dokázala vynájsť. Kňaz Štefan Závodník…

Dedinka Mojtín v Strážovských vrchoch vo svojej histórii nemala kostol a predsa mala významnú osobnosť, ktorá sa dokázala vynájsť. Kňaz Štefan Závodník prišiel do susednej obce Pružina 8. decembra 1850. Všimol si, že v Mojtíne nemajú kostol a keďže dedinka spadala pod Pružinu v rámci farnosti, veľmi dobre vnímal aj to, ako náročné bolo pre Mojtínčanov dochádzať do Pružiny na náboženské obrady. V roku 1855 vysvätil jaskyňu v časti V Zraze a nahradil ňou kostol. Prírodný priestor v skale „Mojtínska jaskyňa“ dokáže aj dnes poňať aj štyristo veriacich. Vznikla tak rarita, vysvätená jaskyňa, ktorá niekoľko rokov naozaj nahrádzala kostol a plnila úlohu plnohodnotného kostola.

Mojtinska jaskyňa, mojtín, zdroj: obec

zdroj: http://www.obecmojtin.sk

Azda netreba pripomínať, že išlo o dobu, kedy boli ľudia krstení, oddávaní, aj pochovávaní v kostole alebo pri kostole. Nehovoriac o každej nedele a svätej omši. Význam kostola bol v týchto časoch aj spoločenskou záležitosťou viac ako dnes. Snahou kňaza Závodníka bolo v Mojtíne vybudovať nie len kostol, ale aj školu. Za účelom postavenia kostola bola uskutočnená verejná zbierka, na ktorej sa vyzbieralo 800 zlatých.

Z histórie mojtínskeho jaskynného kostola

V jaskynnom kostole kňat vysvätil kamenný oltár, sadrových anjelov aj sochu Sedembolestnej Panny Márie a 4 obrazy svätcov. Namiesto dvoch hodín cesty Mojtínčanov, ktoré by museli absolvovať kvli návšteve Pružiny, k nim naopak chodil sám kňaz Závodník. Nie však pešo, ale na koni. Keď sa v roku 1860 vysvätila cirkevná škola, jaskyňa už viac ako kostol pravidelných bohoslužieb nebola využívaná. II. svetová vojna opäť začala písať dejiny, keď sa v jaskyni ukrývalo viacero mojtínskych rodín. V súčasnosti sa dá hovoriť o obnove tohto miesta, vybudovali saturistické chodníky k nemu, rovnako ako je zvýšená aj medializácia. Jednoducho preto, že ide o raritu, aká u nás nemá obdoby.

Mojtínska jaskyňa a jej zaujímavosti

  • V súčasnosti sa stretávame na značeniach a tabuliach s označením Jaskyňa sv. Jozefa napriek tomu, že ide o nové označenie, ktoré nemá žiaden historický podklad.
  • Vstup jaskyne je premenlivý s maximálnou vškou 8 metrov, šírkou 6 metrov a dĺžkou vstupnej časti 23,5 metra.
  • V jaskyni žijú netopiere a v okolí ide o miesto výskytu salamandry škvrnitej
  • Hoci nejde o „papierovo“ verejnosti prístupnú jaskyňu a je v správe ŠOP SR – organizačná zložka Správa slovenských jaskýň, vstup nie je nijako zabezpečený a je tak voľne prístupná.
  • Fakt, že sa tu konali a konajú bohoslužby je porušením zákona. Na šťastie mimo prírodné vlastnosti tohto miesta sa elkom nezahodil aj význam historický a kultúrny, a teda na čo jaskyňa slúžila v minulosti.
  • Jaskyňa má podložie tvorené sutinou. Jej dno tak nie je preskúmané a pravdepodobne ukrýva nejaké známky osídlenia, kosti zvierat, ako býva v jaskyniach zvykom.
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu