ZN.SK
profiterol

Recept na jahodové profiterolky, slávny dezert „Profitterol“

Máte radi sladké a v cukrárni sa vám nad všetkými tými zákuskami od profesionálnych cukrárov zbiehajú slinky? Čo profiterolky?

Máte radi sladké a v cukrárni sa vám nad všetkými tými zákuskami od profesionálnych cukrárov zbiehajú slinky? Skúste si ich pripraviť aj doma. Čo napríklad také profiterolky? O pôvod receptu na tieto ľahučké malé bochníčky z odpaľovaného cesta plnené jemným krémom sa dodnes sporia Taliani a Francúzi. Či už však za nimi stoja jedni alebo druhí, sú jednoducho lahodné a ich prípravy sa rozhodne nemusíte báť.

profiterol

Hovorí sa, že za dezertom zvaným Profitterol (tiež ako Profitérole) stojí jeden z najlepších talianskych kuchárov, ktorého na francúzsky dvor svojho manžela pozvala samotná Katarína Medicejská. A možno preto si naň Francúzi dodnes „robia nárok“. Je však pravda, že recept zdomácnel po celom sveta a ľudia ho milujú.

Skúste si pripraviť jahodové profiterolky podľa receptu Martina Beránka z cukrárenskej výrobne Dolce Passione, ktorý ho neváhal ozdobiť ani obľúbenými cukríkmi. Určite to zvládnete. Na pomoc si navyše môžete zavolať aj malého pomocníka a užiť si počas pečenia veľa zábavy. Ak v receptúre použijete aj svoje obľúbené cukríky Haribo, nezabudnite výsledok svojho snaženia odfotiť a zdieľať na www.haribomalycukrar.cz/sk/. Tak sa totiž prihlásite do súťaže Haribo Malý cukrár, ktorá je určená všetkým rodinným tímom v zložení jeden dospelý a jedno dieťa vo veku od päť do trinásť rokov. Tak hurá do toho, hrá sa o sladké aj hodnotné ceny a kulinársky víkend pre celú rodinu v Prahe.

Jahodové profiterolky s PRIMAVERA

Odpaľované cesto:

 • 185 ml vody
 • 25 ml mlieka
 • 165 g masla
 • 175 g múky
 • 300 g vajec
 • štipka soli

Do vody dáme maslo, štipku soli a spoločne privedieme do varu. Potom pridáme múku a začneme odpaľovať cesto tak, že ho miešame dovtedy, kým sa lepí na hrniec. Akonáhle sa prestane lepiť, preložíme ho z vody do misy, pridáme mlieko a zamiešane. Potom postupne primiešame vajcia. V tejto chvíli by cesto malo byť lesklé. Vložíme ho do cukrárskeho vrecka, s pomocou ktorého tvoríme profiterolky na pripravený plech vyložený papierom na pečenie. Pečieme v predhriatej rúre na 185 °C dozlata.

Smotanový krém

 • 250 ml plnotučného mlieka
 • 250 ml smotany (31–33 %)
 • 50 g krupicového cukru
 • 20 g kukuričného škrobu
 • štipka soli
 • 1/4 obsahu vanilkového struku

Mlieko so smotanou privedieme v hrnci do varu. V miske zmiešame cukor a škrob. Túto zmes nalejeme na cukor a rozmiešame. Vrátime do hrnca, pridáme soľ, vanilkové semienka a všetko spolu privedieme do varu. Potom zmes vlejeme do nízkej misky, prikryjeme fóliou a necháme vychladnúť (najlepšie do ďalšieho dňa).

Krém vyšľaháme a plníme ním rozpolené profiterolky. Nakoniec všetko dozdobíme jahodovými cukríkmi Haribo Primavera.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu