ZN.SK
pica stav jedenie nejedlého

Pica, stav nekontrolovateľného nutkania konzumovať nejedlé veci

Pica je zdravotný stav, pri ktorom dochádza k nekontrolovateľnému pojedaniu inak nejedlých vecí. Toaletný papier, klince, kamienky, piesok…

Pica sa v slovenčine veľmi podobá na slovo, ktorému sa však venovať nechceme. Lenže Pica bez mäkčeňa je zriedkavý zdravotný stav, ktorý charakterizuje neodolateľnú túžbu jesť nezvyčajné a nejedlé predmety. Fascinujú nás vo svete prípady ľudí, ktorí jedia toaletný papier, dokážu jesť klince, alebo prípady zo sveta, keď pri operáciách lekári v žalúdku chorých objavia neobyčajné predmety. Poznali sme osobne človeka na Slovensku, ktorý vo vysokej miere konzumoval piesok. Jeho prežúvaním si tiež poškodil zuby sklovinou počínajúc.

pica stav jedenie nejedlého

Tento neobvyklý fenomén vzbudzuje zvedavosť u laikov, aj u odborníkov. Ľudia trpiaci touto poruchou môžu jesť predmety, alebo materiály, ktoré by inak bežní ľudia považovali za nezdravé, nebezpečné alebo absolútne nepožívateľné. Pica je klasifikovaná ako jeden z prejavov porúch správania a často je spájaná s nedostatkom určitých živín, alebo duševnými a emocionálnymi problémami. Ak už sa ocitajú pripináčiky alebo klince v ústach, občas je to zázrak, že takíto ľudia dokážu prežiť a do nemocnice ich dostáva až hromadenie hrdze a chemické reakcie kovov. Neuvedomovať si riziko pohybu takých predmetov a neschopnosť vylúčiť takéto predmety je tak jasný psychologický problém.

Charakteristika stavu zvaného Pica (pika)

Osoby trpiace Picou zažívajú nekontrolovateľnú potrebu jesť predmety, ktoré neobsahujú výživné hodnoty a môžu byť dokonca nebezpečné. Tento stav sa môže prejaviť v rôznych formách, zahŕňajúc napríklad nasledovné časté prípady, ktoré majú aj svoj vlastný názov:

cestovanie biela pláž

  1. Geofágia: Nutkanie konzumovať zem, piesok, hlinu, štrk a iné materiály súvisiace so zemou. To môže viesť k zažívacím problémom a vážnym zdravotným komplikáciám.
  2. Trichofágia: chorobná potreba pojedať vlastné vlasy alebo vlasy iných ľudí, čo môže spôsobiť tvorbu tráviacich blokov.
  3. Pagofágia: Nutkanie jesť ľad alebo iné studené predmety. To môže poškodiť zuby a spôsobiť potenciálne závažné poranenia ľadom alebo studenými predmetmi.
  4. Litofágia: Konzumácia kameňov, kamienkov, tehál alebo iných tvrdých predmetov, čo môže spôsobiť vážne poranenia žalúdka alebo čriev.
  5. Kriofilágia: v tomto prípade bude Mária pred tabuľou písať príklad len chvíľu… než si pochutí na kriede. Pravdepodobne sa až do odhalenia jej ochorenia budú všetci čudovať, kam mizne krieda. Krieda je mäkká, dá sa hrýzť a hoci neskúsený si môže privodiť vážne horúčkové stavy kriofilágici môžu mať telo o trochu viac vytrénovanejšie a odolnejšie. Aj preto pokračujú v konzumácií, alebo zvyšujú počet skonzumovaných kried.
  6. Kauterofágia: Potreba žuť alebo jesť žiarovky, ceruzky, perá a niektoré druhy chemikálií.
  7. Xylofágia: pojedanie papiera v rôznych jeho podobách. Táto forma picy pôsobí nevinne. Papier sa však nedá hrýzť. Neraz si postihnutý veľmi dobre uvedomuje, že je postihnutý a vyvíja si systémy na stráviteľnosť papiera, primiešava si ho do jedál, necháva rozmočiť, alebo ho strihá. Populárny je medzi xylofágmi toaletný pre ľahšiu stráviteľnosť.

toaletný papier

Najčastejšie zaznamenané predmety, ktoré si ľudia s Picou snažia pochutnať, sú zem, piesok, ľad, vlasy, ceruzky, papier, farby, plastové predmety a viac. Tieto nejedlé predmety však nemajú žiadne výživné hodnoty a konzumácia môže mať vážne dôsledky pre zdravie.

Príčiny, prečo sa vlastne objavuje „pica“?

Presná príčina Picou nie je úplne jasná, ale existuje niekoľko možných faktorov, ktoré by mohli ovplyvniť vývoj tohto stavu. Na svedomí môže byť podobne, ako tomu je všeobecne vo zvieracej ríši, nedostatok živín. Vtedy zapôsobí túžba po získaní živín, alebo pocit, že práve v týchto predmetoch budú požadované látky. Môže to teda byť nutkanie, ktoré pritom nemusí byť správnym úsudkom. Predpokladá sa však, že časť z nich môže naozaj pociťovať nutkanie pojedať kovové predmety pre nedostatok niektorých látok v tele. Za viac uprednostňované názory platia problémy duševné a emocionálne. Pica je pri nich spájaná s úzkosťou, depresiou, stresom alebo inými duševnými poruchami.

Vlasy

Ide aj o vývojové poruchy. Deti môžu prejaviť Picu zvýšenou zvedavosťou a chuťou objavovať svet cez chuť a čuch, čo je často bežné vo veku, keď objavujú nové veci. Nezabúdajme pritom ani na kultúrne faktory, keďže čo je pre nás nejedlé a nepožívateľné môže byť inde záležitosť kultúry či zvykov. V niektorých kultúrach sa môže zjedanie nejedlých vecí považovať za akceptovateľné, čo môže prispieť k rozvoju tohto stavu aj do iných foriem.

Liečba a zbavenie sa tohto stavu

Ak ste na sebe spozorovali a plne si uvedomovali podobný stav, je vhodné vyhľadať odbornú pomoc. Nie o týždeň, alebo keď začnú žalúdočné problémy. Ideálne hneď pri uvedomení si problému. Výskyt pica stavu totiž môže signalizovať oveľa väčší rozsah problému, než si možno viete pripustiť.

Liečba Picou je individuálna a závisí od príčiny a závažnosti stavu. Odborníci môžu odporučiť rôzne terapie, vrátane psychoterapie, behaviorálnej terapie, farmakoterapie a liečby nedostatkov živín, ak je to potrebné. Nájdenie príčiny a poskytnutie takýmto ľuďom odbornej pomoci sú základné riešenia, od ktorých sa odvíjajú tie ďalšie.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu