ZN.SK
medovníky

Recept: Babičkine medovníčky a uskladnenie pečených medovníkov

Na stránkach Zaujímavých noviniek sme si predstavili históriou medovníkov…. Dnes si predstavíme recept a postup ako pripraviť medovníčky…

Vianoce a medovníčky – to ide k sebe. Na stránkach Zaujímavých noviniek sme si predstavili históriou medovníkov, ako aj to, čím boli pre našich predkov a starých rodičov v ich mladosti. Postupne sme si prešli tému ich prípravy, pečenia, dôležitého odležania cesta a prípravy polevy v tomto článku. Nižšie môžete nájsť osvedčený recept na medovníky tak, ako ho poznali niektoré z našich starých mám.

medovníky

Na prípravu cesta na medovníčky potrebujeme:

  • 3 celé vajcia
  • 30dkg práškového cukru
  • 30 dkg medu
  • 1/2 tuku (Smetol)
  • 3 lyžičky sódy bicarbony
  • 1 dcl mlieka
  • perníkové korenie (podľa chuti)
  • 1 kg hladkej múky špeciál

Postup prípravy

Všetky suroviny okrem múky zmiešame a vymiešame nad parou. Odstavíme z plameňa. Pridáme múku. Vymiesime cesto. Cesto zabalíme do potravinovej fólie a necháme ho pár hodín odpočívať v miske v nie veľmi chladnej miestnosti, alebo ak teplota na inom mieste nedovolí, aj chladničke. Pokojne môže ísť o odležanie aj celý jeden deň. Po vybratí z chladničky cesto rozohrejeme v menších častiach v rukách, aby sa dalo lepšie vyvaľkať valčekom. Vyvaľkáme  na doske s valčekom. Pomocou formičiek tvarujeme rôzne tvary.

Cesto vykrojenie

Dáme piecť na 175 stupňov do teplovzdušnej rúry cca 5 minút.  Po vybratí ich necháme vychladnúť. Na druhý deň medovníčky zabalíme do uzatvárateľných misiek alebo mikroténových sáčkov. Medovníčky upečené podľa tohto receptu sú hneď mäkké.

Ako uskladniť medovníčky

Výhodou medovníkov je, že pri správnom uskladnení vydržia dlho, pričom nestratia ani na kvalite a ani na chuti. Pri správnom skladovaní vydržia aj 3 mesiace. Na dlhšie skladovanie je ideálna špajza, vhodné je mať v nej otvorené okno. Medovník totiž zmäkne, keď absorbuje vlhkosť zo vzduchu. Je vhodné ich uskladniť v mikroténových sáčkoch alebo v rôznych nádobách. Zvykom starých mám bolo medzi medovníky pri uskladnení dávať aj nakrájané jablko, z ktorého tiež absorbovali potrebnú vlhkosť.

Mohlo by zaujímať tiež:


Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu