Chudobní Angličania svoje komíny čistili zhodením husi - ZN.SK

Chudobní Angličania svoje komíny čistili zhodením husi

V minulosti sa čistenie komína riešilo občas naozaj svojsky. Kým u nás za každých okolností pomohol kominár, alebo aspoň zmotaný drôt s vechťom, v Anglicku v snahe čo najviac ušetriť do komína vhadzoval celú hus. Prečistila komín od sadzí lepšie, než čokoľvek iné.

Komíny a čistenie husami

Hus ako kominár čistila komíny

Žiadna certifikácia, či profesionalita. Biela hus z dvora so zviazanými nohami hodená do komína urobila dokonalú službu. Zviera trepotajúce krídlami sa v snahe zachrániť a vyslobodiť spolieha na svoje krídla a snaží sa nimi zachytiť. Nohy však nemôže používať a pre svoju váhu aj tak nakoniec klesla až dole, kde ju už chytili a prípadne použili znova. Niekde husi okolo krku uviazali šnúrku, aby mohli hus vytiahnuť. Napríklad vtedy, ak si sporiví Angličania neboli istí, či vôbec hus prepadne až na dno a budú ju môcť vôbec vyslobodiť. Sú známe aj prípady hodenej mačky, no zrejme nedopadli dobre, keďže sa neujali ako typický prípad čistenia.

zdroj fotografie: http://sweepmate.net/blog-chimney-cleaning-supplies/

Chudobní Angličania svoje komíny čistili zhodením husi
Ohodnoť tento článok
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Semmering Stuhleck lyžovačka z Bratislavy 2018
Lyžiarska pravidelná linka do Semmeringu – Stuhleck od Slovak Lines

tanec
V apríli oslávime Medzinárodný deň tanca. Aké má tanec pozitíva?

Gumové medvedíky
Svetový deň gumených medvedíkov: medvedíky oslavujú 95 rokov!

Zavrieť