ZN.SK
Komín a čistenie husami

Chudobní Angličania svoje komíny čistili zhodením husi

V minulosti sa čistenie komína riešilo občas naozaj svojsky. Kým u nás za každých okolností pomohol kominár, oni si pomáhali husami. Husy čistili komíny.

V minulosti sa čistenie komína riešilo občas naozaj svojsky. Kým u nás za každých okolností pomohol kominár, alebo aspoň zmotaný drôt s vechťom, v Anglicku v snahe čo najviac ušetriť do komína vhadzoval celú hus. Prečistila komín od sadzí lepšie, než čokoľvek iné.

Komíny a čistenie husami

Hus ako kominár čistila komíny

Žiadna certifikácia, či profesionalita. Biela hus z dvora so zviazanými nohami hodená do komína urobila dokonalú službu. Zviera trepotajúce krídlami sa v snahe zachrániť a vyslobodiť spolieha na svoje krídla a snaží sa nimi zachytiť. Nohy však nemôže používať a pre svoju váhu aj tak nakoniec klesla až dole, kde ju už chytili a prípadne použili znova. Niekde husi okolo krku uviazali šnúrku, aby mohli hus vytiahnuť. Napríklad vtedy, ak si sporiví Angličania neboli istí, či vôbec hus prepadne až na dno a budú ju môcť vôbec vyslobodiť. Sú známe aj prípady hodenej mačky, no zrejme nedopadli dobre, keďže sa neujali ako typický prípad čistenia.

zdroj fotografie: http://sweepmate.net/blog-chimney-cleaning-supplies/

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu