Kniha, ktorej sa predalo cez milión výtlačkov a bola označená ako The Wall Street Journal a USA Today bestseller stojí za pozornosť. Okrem toho pri vyslovení mena autora sa nám automaticky vybaví Slovensko. Robert Bryndza je však britský autor žijúci časť života na Slovensku. Momenálne býva v Londýne so svojím manželom Jánom. Dievča v ľade je prvým dielom zo série s vyšetrovateľkou šéfinšpektorom Erikou Fosterovou, ktorá má nie náhodne slovenské korene, ale už roky žije v Anglicku.
Ilustračná fotografia: skutočná kniha je ešte o niečo hrubšia.
Potom, čo je v parku v južnom Londýne pod vrstvou ľadu nájdené telo mladej ženy, na miesto prichádza detektív šéfinšpektor Erika Fosterová so svojim tímom. Obeť Andrea Douglas – Brownova bola krásna dievčina z vplyvnej a bohatej rodiny, ktorá mala podľa všetkého dokonalý život. Keď Erika začne pátrať hlbšie, vynoria sa súvislosti medzi vraždou a smrťou troch prostitútok, ktoré niekto uškrtil, zviazal im ruky a hodil do vodných plôch po Londýne. Medzi podozrivých sa zapletú členovia jej najbližšej rodiny, snúbenec, či bývalý milenec Igor Kučerov. Čím viac sa Erika približuje k odhaleniu pravdy, tým viac sa vrah blíži k Erike. Posledný prípad detektíva šéfinšpektora Fosterovej sa skončil katastrofou a smrťou piatich policajtov vrátane jej manžela. Erikina kariéra visí na vlásku a pre úspešné vyriešenie prípadu musí o svojej pravde presvedčiť okolie.
Humorne ladený romantický thriller, ktorý je písaný štýlom ako väčšina klasických detektívok. Nájdu telo zväčša mladého človeka. Na prípad je nasadený vyšetrovateľ, ktorý má zvláštne metódy a nemá dobre vzťahy s kolegami, ale je dostatočne inteligentný a šikovný, takže nakoniec všetko vyrieši. Takto podobne je to aj v knihe Dievča v ľade. Do deja sú zapracované humorné scény, ktoré vhodne uvoľňujú napätú atmosféru. Jednotlivé kapitoly sú ukončené v napínavej časti a teda v dramatickom okamihu je časť príbehu useknutá. Čitateľa to preto láka, aby knižku neodkladal a v čítaní pokračoval. Počas čítania si však môžete sami v hlave vytvoriť príbeh a uvažovať na základe dôkazov, kto by tým vrahom mohol nakoniec byť. Dej knihy sa točí okolo vyšetrovania prípadu z pohľadu autora, ale medzi jednotlivými riadkami sú v závere knihy doplnené myšlienkové pochody vraha a to môže čitateľa najprv zmiasť. Podľa môjho názoru román neprináša výnimočné postavy. Záver nie je šokom, prekvapí skôr nečakaná zápletka uprostred románu a vtedy začína dostávať všetko jednoznačný zmysel. Negatívom je možno nie veľmi vydarený preklad z českého jazyka, ale neprekáža to.
Kniha je na dotyk príjemná. Chráni ju odnímateľná papierová obálka vyhotovená z naozaj neobvyklého papiera. Pôsobí matne, mäkko, hoci ide len tenký papier. Príjemná na dotyk pôsobí, ba priam láka na to, aby ste po knihe siahli. V porovnaní s inými knižkami je hrubšia a teda objemovo väčšia. Obálka je totožná so zahraničným originálom, čím sa medzi sebou čitatelia spoznajú aj v zahraničí. Španielská, nemecká a mnoho ďalších sa stále drží vizuálu, čo nie je, priznajme si, celkom bežné. Ale aspoň je každému jasné aj bez prekladu, o čo ide. Trochu sa líšia len obálky v Srbsku a Litve.
Ak máte radi napínavé detektívky kniha za prečítanie určite stojí. V predaji sú aj ďalšie diely zo série Eriky Fosterovej a to Nočný lov a Temné hlbiny.
2 komentáre