Filmová Mária Terézia zaujala, v januári 2018 ako kniha v slovenčine

Filmová Mária Terézia zaujala, v januári 2018 ako kniha v slovenčine

Dvojdielny koprodukčný film Mária Terézia zaujal slovenských divákov krátko po Vianociach celkom oprávnene. Film, na ktorom sa podieľali Česi, Rakúšania, Slováci a Maďari, priniesol mnoho známych aj nových tvárí. Spojil filmárov štyroch krajín a priniesol nám mimoriadne úspešný príbeh, ktorý nám bol známy len z niektorých kníh a dokumentárnych filmov. (foto video RTVS)

Mária Terézia film

Mária Terézia, výnimočná historická osobnosť, ktorá dokázala mnohé veci a pripisujú sa jej mnohé múdre rozhodnutia, v mnohom nemala na výber. Bola však aj našou panovníčkou a tak je nám o niečo bližšia, než iné rakúske, či iné európske historické osobnosti.

Skutočná Mária Terézia bola menej známa

Vieme o nej, že si svoje súkromie strážila a čokoľvek, čo mohlo obsahovať informácie o tom, ako sa má v osobnom živote, bolo prísne strážené. Naozaj sa venovala tvrdo svojej práci a je známe, že niektorým deťom sa nevenovala tak, ako by sme u rodiča očakávali. Mala však neľahkú úlohu, náročné povolanie a všetko, čo o nej vieme, je skôr z politického pohľadu. Z toho osobného už toho veľa nezostalo. Preto sa aj autorka knižnej predlohy, podľa ktorej film nakrútili, musela popasovať s veľmi náročnou úlohou. Zostaviť z čriepok život Márie Terézie tak, aby vznikol celistvý pohľad na to, čo bola nútená robiť a s čím všetkým musela bojovať. Vzhľadom na film, ktorý mnohých zaujal obsadením aj príbehom, ale tiež svetlom a kamerou, možno hovoriť, že už kniha je zaujímavým dielom. O niečo pestrejším od filmu, ktorý má určité obmedzenia.

Mária Terézia Miluj a Panuj kniha 2017

Knižná predloha vyšla v českom znení len v novembri 2017. Začiatkom roka 2018 vychádza aj slovenský preklad knihy pod názvom Mária Terézia – miluj a panuj. Treba priznať, že slovenská obálka vyniká naozaj pekným dizajnom a hoci nevidieť tvár, čiže nepoužíva ani historickú a ani tú filmovú, je blízka dobe, móde, aj štýlu. Knižná novinka sa na pultoch predajní objaví počas januára 2018. (foto: obálka knihy, Mária Terézia – Miluj a panuj január 2018)

Kniha je v predpredaji za 10,06 EUR na BUX.SK. Autorkou je Mirka Zlatníková.Mirka Zlatníková (1965), vyštudovala na Katedre žurnalistiky UK v Prahe. Založila niekoľko lifestylových časopisov, z ktorých najznámejšie sú Marianne a Kondice. V súčasnosti pôsobí v redakciách magazínovej divízie vydavateľstva Vltava Labe Media. Okrem toho je tiež čoraz úspešnejšou scenáristkou. Jej televíznou prvotinou bol seriál Dokonalý svět (2009). O rok neskôr bol v rámci televíznej série Soukromé pasti realizovaný jej scenár Díra v plotě. Pre sériu Nevinné lži napísala časť Druhý dech (2012). Je spoluautorkou scenára seriálu Neviditelní (2014) a filmu Teorie tygra (2016). V koprodukcii piatich verejnoprávnych televízií vznikol podľa jej scenára dvojdielny televízny film Mária Terézia (2017). Kniha Mária Terézia – Miluj a panuj je jej literárny debut“ uvádza o autorke podrobnosti obchod BUX.sk


Avatar
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.
Viac:
Teakwondo
Bojové umenie: Taekwondo, cesta slušnosti a zdvorilosti

Kliešť paraziť
Ako vybrať kliešťa – správny postup ako ho z kože odstrániť

Brikety a automobilka Ford
Automobilka Ford kedysi začala s výrobou brikiet na grilovanie

Zavrieť