Žiadna iná choroba nie je predmetom toľkých mýtov ako rakovina. Pred niekoľkými rokmi si American cancer society (cancer.org) nechala vypracovať prieskum o niektorých falošných názoroch na rakovinu, aby sa zistilo, v akej miere sú tieto názory rozšírené. Nesprávne presvedčenia môžu viesť k negatívnemu správaniu jednotlivcov k zdraviu: napríklad viera v to, že rakovina môže viesť k šíreniu malígnych buniek. Alebo tvrdenie, že rádioterapia je nebezpečnejšia ako samotná choroba, môže viesť k odmietnutiu liečby ktorá je častokrát jedinou reálnou nádejou.
American cancer society tiež uvádza, že 28% respondentov je presvedčených, že liek na rakovinu už dávno existuje, ale že táto skutočnosť je z nejakého dôvodu utajovaná. To je pomerne časté tvrdenie aj na Slovensku. Konšpirátori používajú tvrdenie o tom, že farmaceutické firmy utajujú existenciu lieku, aby mohli ďalej zarábať. Hoci zabúda sa na to, že rakovina má viacero druhov a univerzálny spôsob liečby by bol aj v budúcnosti sci-fi.
Predstavte si, že v minimálne jednej tretine najbežnejších foriem rakoviny by sa dalo predísť.A to správnym životným štýlom, zvýšeným investovaním do prevencie, včastnou diagnózou a včastnou liečbou.Týmto spôsobom by sa mohlo každý rok zachrániť 3,7 milióna životov.
Najrozšírenejsie fakty a mýty
1.VÄČŠINA ONKOLOGICKYCH PACIENTOV UŽ MÁ V RODINNEJ ANAMNÉZE RAKOVINU – MÝTUS
Väčšina druhov rakoviny nie je dedičných. Zmätok vyplýva zo skutočnosti, že o rakovine sa často hovorí, že je „genetickou chorobou“. Choroba génov však nie je dedičnou chorobou: gény môžu v dospelosti skutočne mutovať a v určitej podobe sa môžu dediť po rodičoch. A je dôležité mať na pamäti, že zdedenie zmutovaného génu, ktoré zvyšuje riziko rakoviny, nemusí nutne znamenať vznik rakoviny počas vášho života.
2. GRILOVANIE MÄSA VYLUČUJE KARCINOGÉNNE LÁTKY – PRAVDA
Hlavným vinníkom sú chemikálie, ktoré pochádzajú z transformácie mäsových bielkovín vystavených vysokým teplotám. Nesmieme však zabúdať, že ani iné spôsoby varenia nie sú bez rizika: napríklad vyprážané jedlá všeobecne obsahujú viac tuku, a preto sú škodlivé pre zdravie srdca a ciev.
Najlepšie je vyhnúť sa konzumácii spálených tukových častí, ktoré sú najnebezpečnejšie, a zvoliť menej tučné mäso, akým je napríklad kuracie mäso, pričom však treba odstrániť kožu.
3. PO ROKOCH FAJČENIA JE UŽ ZBYTOČNÉ PRESTAŤ – MÝTUS
Štúdie dokazujú, že aj keď riziko nie je úplne vylúčené, pravdepodobnosť rakoviny pľúc sa zníži, keď prestanete fajčiť. Po 10 rokoch od poslednej cigarety je riziko zhruba polovičné v porovnaní s rizikom fajčenia. A riziko ochorenia na ďalšie druhy rakoviny súvisiace s fajčením (mnoho druhov rakoviny hlavy a krku, močového mechúra, pečene, obličiek, pankreasu, vaječníkov, žalúdka atď.) sa postupne znižuje bez fajčenia. Každá ďalšia cigareta zvyšuje riziko, takže kedykoľvek sa človek rozhodne prestať fajčiť, bude mať z toho benefity.
4. CVIČENIE ZABRAŇUJE RAKOVINE – PRAVDA
Niektoré druhy rakoviny sú citlivé na účinky pohybu, čo znižuje ich výskyt: priamy vzťah sa preukázal pri rakovine hrubého čreva, a prsníka, zatiaľ čo pri iných, napríklad pri rakovine prostaty, nie sú údaje stále dostatočné na vyvodenie pevných záverov. Športovci ochorejú menej ako tí, ktorí vedú sedavý životný štýl, pretože pohyb spôsobuje, že telo produkuje ochranné látky, znižuje hladinu zápalu v tele a zvyšuje koncentráciu protirakovinotvorných látok (napríklad niektorých ženských hormónov a inzulínu).
Cvičenie je užitočné aj pri prevencii kardiovaskulárnych chorôb a pri predchádzaní osteoporózy. Preto platí, že čím skôr začnete, tým lepšie.
5. ČINNOSŤ V MLADOSTI NEOVPLYVŇUJE NÁSLEDKY V STAROBE – MÝTUS
Veľa návykov životného štýlu získaných v detstve alebo dospievaní má silný vplyv na riziko rakoviny aj v starobe. Stačí sa zamyslieť nad dôležitosťou správnej výživy alebo nad fajčením (návyk často získavaný v dospievaní).
Zlé návyky môžete vždy napraviť, ale neosvojiť si ich je stále najlepšou prevenciou.
V tejto oblasti majú rodičia a učitelia dôležitú úlohu a mali by byť príkladom: je zbytočné trvať na tom, aby tínedžer nefajčil, ak rodičia „vyfajčia“ balíček cigariet denne. Prípadne keď fajčia v prítomnosti detí a cigaretový dym vnímajú ako bežnú súčasť života.
6. VYSOKONAPÄŤOVÉ VEDENIE SPÔSOBUJE RAKOVINU U DETÍ – PRAVDA
Laboratórne pokusy potvrdili dôležitú úlohu extrémne nízkofrekvenčných elektromagnetických polí pri vzniku a šírení rakovinotvorných nádorov. (hlavne leukémie u detí). Počas výskumu sa tiež zistilo že päťdestiat hertzové elektromagnetické polia oslabujú imunitnú sústavu, a zmierňujú vylučovanie melatonínu, čo sa považuje za razantný objav vo vzťahu elektromagnetických impulzov a mechanizmov vyvolajúcich rakovinotvorné nádory.
Na základe analýzy údajov medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) dospela k záveru, že elektromagnetické polia generované stožiarmi vysokého napätia by sa mali považovať za „možný karcinogén pre človeka“. Ostatne podobným štúdiám sa venujú odborníci už dlho. (https://academic.oup.com alebo https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov )
7. POUŽÍVANIE MIKROVLNKY SPÔSOBUJE RAKOVINU – MÝTUS
Mikrovlnné rúry, podobne ako rádiá, vyžarujú vysokofrekvenčné elektromagnetické žiarenie. Bolo vykonaných niekoľko štúdií a zistilo sa, že neexistujú žiadne zdravotné riziká. Mikrovlnné rúry sú navyše tienené: potenciálne nebezpečné môžu byť iba veľmi staré a znehodnotené spotrebiče a aj to iba vtedy, ak sú v prevádzke dlhší čas. Aj preto je mnoho varovaní na prístrojoch. Škodlivé môže byť také zariadenie, v ktorom sa niekto hral a upravoval na spôsob „domáceho kutila“. Nikdy však neriskujte trestný čin všeobecného ohrozenia čo i len snahou o úpravu konštrukcie mikrovlnky.
8. NEHODY A TRAUMY MÔŽU SPÔSOBIŤ RAKOVINU – MÝTUS
V minulom storočí kolovali hoaxy o tom, že zásadné traumy v živote môžu viesť k tvorbe rakovinových buniek. Ale pravdou je opak: nádor môže spôsobiť, že postihnutá časť tela bude zraniteľnejšia voči nehodám (napríklad nádor na kostiach). Nehoda nespôsobí príchod nádoru ale odhalí nádor, ktorý už existuje.
9. RAKOVINA JE DNES ČASTEJŠIA AKO KEDYSI – PRAVDA AJ MÝTUS
Kým niektoré typy rakoviny, ako napríklad rakovina pľúc u žien, sa vyskytujú častejšie, iné ako napríklad rakovina krčka maternice alebo žalúdka, sú menej časté. Prípadov rakoviny je viac, ale je to spôsobené tým, že sa zvýšil priemerný vek populácie. Ľudia ochoria najmä v starobe. Okrem toho diagnostika sa zlepšila. To umožnilo objaviť viac nádorov, ktoré sú tým pádom častejšie ako v minulosti, ale na druhej strane ľudia zomierajú menej.
10. SMOG SPÔSOBUJE RAKOVINU ČASTEJŠIE AKO FAJČENIE – MÝTUS
Znečistenie ovzdušia spôsobuje mnoho pľúcnych chorôb (astma, chronická bronchitída), vrátane rakoviny pľúc, ale rakovina spôsobená fajčením sa vyskytuje oveľa častejšie ako rakovina spôsobená znečisteným ovzduším.
11. RADIOTERAPIA MÔŽE SPÔSOBIŤ RAKOVINU – PRAVDA
Pravdepodobnosť, že sa tak stane, je však oveľa nižšia ako riziko úmrtia na už existujúci nádor, ktorý nie je dostatočne liečený. Radioterapia môže tiež podporiť genetické mutácie v zdravých bunkách.
Väčšina z týchto poškodení buniek sa sama zregeneruje v krátkom čase. (viac o rizikách x-ray lúčov na organizmus a podporu vývoja rakoviny na www.cancer.org)
12. ODSTRÁNENÍM NÁDORU SA ROZŠÍRIA RAKOVINOTVORNÉ BUNKY DO TELA – MÝTUS
Toto je mylná informácia pochádzajúca zo začiatku minulého storočia, keď sa odstraňovalo veľa nádorov v čase, keď už pacient mal metastázy. Skutočnosť, že sa krátko po operácii objavil nový nádor v inom orgáne, vyvolala túto myšlienku. Je ale skutočne možné, že čiastočným odstránením nádoru môžu niektoré bunky, ktoré zostanú na mieste, viesť k metastázam, ale tento jav sa stal v súčasnosti zriedkavým keďže už máme modernejšie technológie, ktoré sú schopné objaviť dokonca nádory niekoľkých buniek.
Pripravila Janka Cy.