ZN.SK
Elektrická energia

Rakovina: najrozšírenejšie mýty, omyly a fakty o rakovine

Žiadna iná choroba nie je predmetom toľkých mýtov ako rakovina. Pred niekoľkými rokmi si American cancer society (cancer.org) nechala vypracovať prieskum…

Žiadna iná choroba nie je predmetom toľkých mýtov ako rakovina. Pred niekoľkými rokmi si American cancer society (cancer.org) nechala vypracovať prieskum o niektorých falošných názoroch na rakovinu, aby sa zistilo, v akej miere sú tieto názory rozšírené. Nesprávne presvedčenia môžu  viesť k negatívnemu správaniu jednotlivcov k zdraviu: napríklad viera v to, že rakovina môže viesť k šíreniu malígnych buniek. Alebo tvrdenie, že rádioterapia je nebezpečnejšia ako samotná choroba, môže viesť k odmietnutiu liečby ktorá je častokrát jedinou reálnou nádejou.

fajčenie žena

American cancer society tiež uvádza, že 28% respondentov je presvedčených, že liek na rakovinu už dávno existuje, ale že táto skutočnosť je z nejakého dôvodu utajovaná. To je pomerne časté tvrdenie aj na Slovensku. Konšpirátori používajú tvrdenie o tom, že farmaceutické firmy utajujú existenciu lieku, aby mohli ďalej zarábať. Hoci zabúda sa na to, že rakovina má viacero druhov a univerzálny spôsob liečby by bol aj v budúcnosti sci-fi.

Predstavte si, že v minimálne jednej tretine najbežnejších foriem rakoviny by sa dalo predísť.A to správnym životným štýlom, zvýšeným investovaním do prevencie, včastnou diagnózou a včastnou liečbou.Týmto spôsobom by sa mohlo každý rok zachrániť 3,7 milióna životov.

Najrozšírenejsie fakty a mýty


1.VÄČŠINA ONKOLOGICKYCH PACIENTOV UŽ MÁ V RODINNEJ ANAMNÉZE RAKOVINU –  MÝTUS

Väčšina druhov rakoviny nie je dedičných. Zmätok vyplýva zo skutočnosti, že o rakovine sa často hovorí, že je „genetickou chorobou“. Choroba génov však nie je dedičnou chorobou: gény môžu v dospelosti skutočne mutovať a v určitej podobe sa môžu dediť po rodičoch. A je dôležité mať na pamäti, že zdedenie zmutovaného génu, ktoré zvyšuje riziko rakoviny, nemusí nutne znamenať vznik rakoviny počas vášho života.

2. GRILOVANIE MÄSA VYLUČUJE KARCINOGÉNNE LÁTKY – PRAVDA

Hlavným vinníkom sú chemikálie, ktoré pochádzajú z transformácie mäsových bielkovín vystavených vysokým teplotám. Nesmieme však zabúdať, že ani iné spôsoby varenia nie sú bez rizika: napríklad vyprážané jedlá všeobecne obsahujú viac tuku, a preto sú škodlivé pre zdravie srdca a ciev.

Rib Eye steak

Najlepšie je vyhnúť sa konzumácii spálených tukových častí, ktoré sú najnebezpečnejšie, a zvoliť menej tučné mäso, akým je napríklad kuracie mäso, pričom však treba odstrániť kožu.

3. PO ROKOCH FAJČENIA JE UŽ ZBYTOČNÉ PRESTAŤ –  MÝTUS

Štúdie dokazujú, že aj keď riziko nie je úplne vylúčené, pravdepodobnosť rakoviny pľúc sa zníži, keď prestanete fajčiť. Po 10 rokoch od poslednej cigarety je riziko zhruba polovičné v porovnaní s rizikom fajčenia. A riziko ochorenia na ďalšie druhy rakoviny súvisiace s fajčením (mnoho druhov rakoviny hlavy a krku, močového mechúra, pečene, obličiek, pankreasu, vaječníkov, žalúdka atď.) sa postupne znižuje bez fajčenia. Každá ďalšia cigareta zvyšuje riziko, takže kedykoľvek sa človek rozhodne prestať fajčiť, bude mať z toho benefity.

4. CVIČENIE ZABRAŇUJE RAKOVINE – PRAVDA

Niektoré druhy rakoviny sú citlivé na účinky pohybu, čo znižuje ich výskyt: priamy vzťah sa preukázal pri rakovine hrubého čreva, a prsníka, zatiaľ čo pri iných, napríklad pri rakovine prostaty, nie sú údaje stále dostatočné na vyvodenie pevných záverov. Športovci ochorejú menej ako tí, ktorí vedú sedavý životný štýl, pretože pohyb spôsobuje, že telo produkuje ochranné látky, znižuje hladinu zápalu v tele a zvyšuje koncentráciu protirakovinotvorných látok (napríklad niektorých ženských hormónov a inzulínu).

fitness

Cvičenie je užitočné aj pri prevencii kardiovaskulárnych chorôb a pri predchádzaní osteoporózy. Preto platí, že čím skôr začnete, tým lepšie.

5. ČINNOSŤ V MLADOSTI NEOVPLYVŇUJE NÁSLEDKY V STAROBE –  MÝTUS

Veľa návykov životného štýlu získaných v detstve alebo dospievaní má silný vplyv na riziko rakoviny aj v starobe. Stačí sa zamyslieť nad dôležitosťou správnej výživy alebo nad fajčením (návyk často získavaný v dospievaní).

Zlé návyky môžete vždy napraviť, ale neosvojiť si ich je stále najlepšou prevenciou.

V tejto oblasti majú rodičia  a učitelia dôležitú úlohu a mali by byť príkladom: je zbytočné trvať na tom, aby tínedžer nefajčil, ak rodičia „vyfajčia“ balíček cigariet denne. Prípadne keď fajčia v prítomnosti detí a cigaretový dym vnímajú ako bežnú súčasť života.

6. VYSOKONAPÄŤOVÉ VEDENIE SPÔSOBUJE RAKOVINU U DETÍ – PRAVDA

Laboratórne pokusy potvrdili dôležitú úlohu extrémne nízkofrekvenčných elektromagnetických polí pri vzniku a šírení rakovinotvorných nádorov. (hlavne leukémie u detí). Počas výskumu sa tiež zistilo že päťdestiat hertzové elektromagnetické polia oslabujú imunitnú sústavu, a zmierňujú vylučovanie melatonínu, čo sa považuje za razantný objav vo vzťahu elektromagnetických impulzov a mechanizmov vyvolajúcich rakovinotvorné nádory.

Elektrická energia

Na základe analýzy údajov medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) dospela k záveru, že elektromagnetické polia generované stožiarmi vysokého napätia by sa mali považovať za „možný karcinogén pre človeka“. Ostatne podobným štúdiám sa venujú odborníci už dlho. (https://academic.oup.com alebo  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov )

7. POUŽÍVANIE MIKROVLNKY SPÔSOBUJE RAKOVINU –  MÝTUS

Mikrovlnné rúry, podobne ako rádiá, vyžarujú vysokofrekvenčné elektromagnetické žiarenie. Bolo vykonaných niekoľko štúdií a zistilo sa, že neexistujú žiadne zdravotné riziká. Mikrovlnné rúry sú navyše tienené: potenciálne nebezpečné môžu byť iba veľmi staré a znehodnotené spotrebiče a aj to iba vtedy, ak sú v prevádzke dlhší čas. Aj preto je mnoho varovaní na prístrojoch. Škodlivé môže byť také zariadenie, v ktorom sa niekto hral a upravoval na spôsob „domáceho kutila“. Nikdy však neriskujte trestný čin všeobecného ohrozenia čo i len snahou o úpravu konštrukcie mikrovlnky.

mikrovlnka mikrovlnná rúra

8. NEHODY A TRAUMY MÔŽU SPÔSOBIŤ RAKOVINU –  MÝTUS

V minulom storočí kolovali hoaxy o tom, že zásadné traumy v živote môžu viesť k tvorbe rakovinových buniek. Ale pravdou je opak: nádor môže spôsobiť, že postihnutá časť tela bude zraniteľnejšia voči nehodám (napríklad nádor na kostiach). Nehoda nespôsobí príchod nádoru ale odhalí nádor, ktorý už existuje.

9. RAKOVINA JE DNES ČASTEJŠIA AKO KEDYSI – PRAVDA AJ MÝTUS

Kým niektoré typy rakoviny, ako napríklad rakovina pľúc u žien, sa vyskytujú častejšie, iné ako napríklad rakovina krčka maternice alebo žalúdka, sú menej časté. Prípadov rakoviny je viac, ale je to spôsobené tým, že sa zvýšil priemerný vek populácie. Ľudia ochoria najmä v starobe. Okrem toho diagnostika sa zlepšila. To umožnilo objaviť viac nádorov, ktoré sú tým pádom častejšie ako v minulosti, ale na druhej strane ľudia zomierajú menej.

10. SMOG SPÔSOBUJE RAKOVINU ČASTEJŠIE AKO FAJČENIE –  MÝTUS

Znečistenie ovzdušia spôsobuje mnoho pľúcnych chorôb (astma, chronická bronchitída), vrátane rakoviny pľúc, ale rakovina spôsobená fajčením sa vyskytuje oveľa častejšie ako rakovina spôsobená znečisteným ovzduším.

ovzdušie, znečistenie, smog

11. RADIOTERAPIA MÔŽE SPÔSOBIŤ RAKOVINU – PRAVDA

Pravdepodobnosť, že sa tak stane, je však oveľa nižšia ako riziko úmrtia na už existujúci nádor, ktorý nie je dostatočne liečený. Radioterapia môže tiež podporiť genetické mutácie v zdravých bunkách.

Rádiológia, rontgen

Väčšina z týchto poškodení buniek sa sama zregeneruje v krátkom čase. (viac o rizikách x-ray lúčov na organizmus a podporu vývoja rakoviny na www.cancer.org)

12. ODSTRÁNENÍM NÁDORU SA ROZŠÍRIA RAKOVINOTVORNÉ BUNKY DO TELA –  MÝTUS

Toto je mylná informácia pochádzajúca zo začiatku minulého storočia, keď sa odstraňovalo veľa nádorov v čase, keď už pacient mal metastázy. Skutočnosť, že sa krátko po operácii objavil nový nádor v inom orgáne, vyvolala túto myšlienku. Je ale skutočne možné, že čiastočným odstránením nádoru môžu niektoré bunky, ktoré zostanú na mieste, viesť k metastázam, ale tento jav sa stal v súčasnosti zriedkavým keďže už máme modernejšie technológie, ktoré sú schopné objaviť dokonca nádory niekoľkých buniek.

Pripravila Janka Cy.

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu