ZN.SK
Vianoce stres

Nedovoľte, aby vás stres pripravil o kúzlo Vianoc

Udalosti tohto roka všetkým výrazne zmenili pohľad na život a prehádzali dovtedajšie priority. Počas vianočných sviatkov sa od nás vyžaduje, aby sme boli usmievaví…

Udalosti tohto roka všetkým výrazne zmenili pohľad na život a prehádzali dovtedajšie priority. Počas vianočných sviatkov sa od nás vyžaduje, aby sme boli usmievaví a šťastní a aby sme rovnako šťastnými spravili aj našich blízkych. Pritom niekedy stačí len venovať tomu druhému svoj čas. Prinášame vám preto pár tipov, ako prežiť náročný predvianočný čas v zdraví a zároveň ako si posilniť imunitu s tipmi od osobného a kondičného trénera Michala Patakyho.

Vianoce stres

Ujasnite si, čo je pre vás skutočne dôležité

Zázračnú formulku, že Vianoce by mali byť o rodine, pokoji a láske ste už počuli stokrát, ale ako sa tohto hesla držať aj v bežnom živote? Nebojte sa, že pred Vianocami po Slovensku cestuje inšpekcia z hygieny a kontroluje každý zaprášený kút a zabudnuté sošky na poličke. Ani asociácia cukrárov a pekárov nepríde skontrolovať dostatočnú zásobu perníkov na sviatky. Hlavne si každú aktivitu, ktorú si pred sviatkami naplánujete, užívajte. Ak sa aj rozhodnete poriadne upratať, pustite si k tomu koledy alebo obľúbenú hudbu, zapojte do upratovania aj deti a všetkých rodinných príslušníkov a tešte sa skôr zo spoločne stráveného času, ako z prehnanej čistoty.

Zabojujme spolu proti stresu

Nákupné centrá pred sviatkami praskajú vo švíkoch a všade na nás číha zhon. V práci sa snažíme uzavrieť rok s najlepšími výsledkami a dokončiť všetky projekty. K tomu sa pridá zháňanie vianočných darčekov, upratovanie a pečenie a pohroma je na svete. Imunita prudko klesá a ochorenia na nás číhajú z každej strany. Stalo sa aj vám, že ste 24. decembra zaľahli do postele s horúčkou a sviatky ste si vôbec neužili? Celkové nervové vypätie a stres je hlavnou príčinou oslabenej imunity, ktorá následne vedie k viacerým ochoreniam. Mali by sme sa naučiť predchádzať mu alebo ho aspoň eliminovať.

Preto vám prinášame zopár tipov, ktoré stres výrazne eliminujú:

  • Pobyt na čerstvom vzduchu – v zimnom období trávime oveľa menej času na čerstvom vzduchu a celkovo nám chýba pohyb. Preto by sme sa mali snažiť byť aspoň hodinu denne na čerstvom vzduchu, čím príjemne zrelaxujeme, ale aj rozhýbeme svoje telo. Kondičný tréner Michal Pataky pridáva skvelý tip: „Určite by som odporučil trochu otužovania. Nemusíte hneď skákať šípku do zamrznutého jazera. Stačí sa prejsť chvíľu bosý alebo sa skúste trochu menej obliecť napr. pri ceste do obchodu alebo venčení.“
  • Cvičenie – aj keď nemusíte byť vychýrený športovec, mali by ste do svojho života zaradiť aspoň občasné prechádzky do prírody, rýchlejšiu chôdzu alebo behanie. Zlepšíte si tak nielen fyzickú kondíciu, ale aj duševnú pohodu. Endorfíny, ktoré vylučujeme pri športe nám navodzujú pocit šťastia a aj keď sa nám najprv do športu nechce, mali by sme sa prekonať a určite to bude stáť za to. „Vyhnite sa však veľmi intenzívnym tréningom neskoro večer. Po 19 – 20:00 by ste už nemali stimulovať organizmus k prehnaným výkon, najmä v tomto zimnom období,“ dodáva tréner Pataky.
  • Dostatočný odpočinok – nie je nič horšie ako unavený vystresovaný človek, ktorý si nedostatkom spánku znižuje imunitu. Denne by ste mali spávať 8 hodín, aby si telo dostatočne oddýchlo a zregenerovalo. Ak máte problém so zaspávaním, skúste minimálne 30 minút pred spánkom odložiť mobil a nezaspávať pri prezeraní webových stránok. Tréner Michal Pataky by odporučil aj blokáciu modrého svetla z LED žiaroviek a monitorov, ktoré sa nachádzajú v obchodných centrách. „Toto modré svetlo po zotmení pôsobí na náš organizmus stresujúco a narúša spánok. To vedie k horšej imunite a znižovaniu obranyschopnosti, ale aj k priberaniu hmotnosti. Navyše budete mať oveľa menej energie na zvládanie pracovných povinností.“

Michal Pataky usporiadanie hodnoty

  • Nezabúdajte na pitný režim – Veľa ľudí nevie, že pri zdravom životnom štýle a imunite je rovnako dôležitý aj pitný režim. Hotovým zázrakom v boji proti stresu je vodík, ktorý do tela vieme prijímať v podobe vodíkovej vody. Redukuje oxidačný stres, pôsobí protizápalovo a bojuje proti chorobám nesprávneho životného štýlu. Práve s jeho doplnením Vám pomôže FLASKA, ktorá  vyrába vodíkovú vodu. Jej hlavným benefitom je podpora imunity a cievneho systému, dobíjanie energie a urýchlenie regenerácie po športe. Doprajte vášmu telu pitný režim v tej najkvalitnejšej forme.
  • Zdravá strava – vyvážená a zdravá strava je dôležitá nielen pri udržiavaní dobrej kondície, ale najmä pri budovaní imunity. V zimnom období by sme mali siahnuť najmä po lokálnych vitamínových bombách, ako sú jablká a hrušky a tradičná kyslá kapusta, samozrejme nie s údeným kolenom. „Všeobecne by sme mohli odporučiť všetku kvasenú zeleninu ako prílohu. Takisto sú vhodné tučné ryby (napr. losos, sardinky či makrela alebo kaviár) a huby. Vhodné sú aj vajcia, či ghee maslo,“ upresňuje tréner Michal Pataky.
  • Psychická pohoda – skúste sa tieto Vianoce menej zameriavať na to, aby bolo všetko perfektné, ale radšej sa snažte, aby ste boli na seba milí a vľúdni a mali srdcia otvorené pre všetkých. Každý rok zaveďte vo vašej rodine inú charitatívnu činnosť. Môžete obdarovať zvierací útulok vo vašom okolí alebo prichystať vianočné balíčky pre seniorov do domovov dôchodcov. Možností je veľa a stále platí, že koľko lásky rozdáš, toľko sa ti dostane.
  • Dodajte telu potrebné vitamíny – v boji proti stresu a na posilnenie imunity je dôležitý nielen vitamín D, ale aj horčík spolu s vitamínom B6, ktorý pomáha jeho vstrebávaniu. Z prírodnej lekárne je to napríklad ľubovník, medovka alebo levanduľa.

Michal Pataky usporiadanie hodnoty

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu