Skúsenosti s modrinami má určite každý človek. Pokiaľ sa tvoria modriny v dôsledku pádov alebo nárazov, nie je na tom nič neobvyklé. Existuje však choroba zvaná hemofília, pri ktorej je tvorenie modrín u ľudí viac ako časté. Lekára je potrebné vyhľadať ak sa modriny tvoria príliš ľahko, bez príčiny, šíria sa samé a stávajú sa bolestivejšími.
Modriny vzniknú na tele jednoducho tak, že vplyvom nárazu či pádu dôjde pod kožou k poškodeniu drobných cievok. Následkom toho sa krv vyleje do podkožia. Tým, že nie je hlboko pod pokožkou, presvitá až na jej povrch a zanecháva za sebou stopu v podobe modrín. Niekedy až tak, že naozaj vyzeráme ako keby nás niekto zbil. Ženy sú na tom o niečo horšie ako muži, pretože sa im krvné podliatiny tvoria ľahšie.
Keď sa na koži vytvorí modrina, tak v jej štádiách viackrát zmení svoju farbu. Najprv po náraze zmodrie či sčervená. Presne to sa deje v okamihu, keď sa krv rozleje z cievok do podkožia. Postupom času, zhruba po niekoľkých dňoch, potom zmení farbu na zelenú a hnedú. V poslednej fáze je žltkastá, potom úplne mizne.
Ak je tvorba modrín príliš veľká, robia sa vám aj pri normálnych dotykoch, nie teda len po nárazoch a pádoch, môže byť problém oveľa väčší. V tomto prípade sa často jedná o ochorenie nazývané hemofília. Liečba tejto choroby je ďaleko ťažšia a je potrebné ju nutne prebrať s lekármi. Našťastie sa hemofília zvyčajne spozná už v ranom veku, len minimálne sa objavuje u dospelých.
Známe cucfleky sú populárne najmä u mladých pároch, ktorí si chcú svojho partnera označkovať. Jedná sa o drobnosť, ktorá je nepríjemná skôr z vizuálneho hľadiska. Cucflek je jednoducho podkožná modrina, ktorá vznikne v dôsledku dlhšieho sania kože ústami. Dá sa povedať, že dojde k popraskaniu žiliek, ktoré sú pod kožou.
Už ste asi zistili, že modriny sa nedá zbaviť z hodiny na hodinu. Jej zahojenie sa však dá urýchliť.
0 komentárov