ZN.SK
modrina

Prečo sa tvoria na koži modriny a ako sa ich zbaviť?

Skúsenosti s modrinami má určite každý človek. Existuje však choroba zvaná hemofília, pri ktorej je tvorenie modrín u ľudí viac ako časté. Ako vznikajú modriny?

Skúsenosti s modrinami má určite každý človek. Pokiaľ sa tvoria modriny v dôsledku pádov alebo nárazov, nie je na tom nič neobvyklé. Existuje však choroba zvaná hemofília, pri ktorej je tvorenie modrín u ľudí viac ako časté. Lekára je potrebné vyhľadať ak sa modriny tvoria príliš ľahko, bez príčiny, šíria sa samé a stávajú sa bolestivejšími.

modrina

Aký je dôsledok ich vzniku?

Modriny vzniknú na tele jednoducho tak, že vplyvom nárazu či pádu dôjde pod kožou k poškodeniu drobných cievok. Následkom toho sa krv vyleje do podkožia. Tým, že nie je hlboko pod pokožkou, presvitá až na jej povrch a zanecháva za sebou stopu v podobe modrín. Niekedy až tak, že naozaj vyzeráme ako keby nás niekto zbil. Ženy sú na tom o niečo horšie ako muži, pretože sa im krvné podliatiny tvoria ľahšie.

Modriny majú farebné štádia

Keď sa na koži vytvorí modrina, tak v jej štádiách viackrát zmení svoju farbu. Najprv po náraze zmodrie či sčervená. Presne to sa deje v okamihu, keď sa krv rozleje z cievok do podkožia. Postupom času, zhruba po niekoľkých dňoch, potom zmení farbu na zelenú a hnedú. V poslednej fáze je žltkastá, potom úplne mizne.

Hemofília, ak sa modriny stávajú vážnejšie

Ak je tvorba modrín príliš veľká, robia sa vám aj pri normálnych dotykoch, nie teda len po nárazoch a pádoch, môže byť problém oveľa väčší. V tomto prípade sa často jedná o ochorenie nazývané hemofília. Liečba tejto choroby je ďaleko ťažšia a je potrebné ju nutne prebrať s lekármi. Našťastie sa hemofília zvyčajne spozná už v ranom veku, len minimálne sa objavuje u dospelých.

Cucflek ako podkožná modrina

Známe cucfleky sú populárne najmä u mladých pároch, ktorí si chcú svojho partnera označkovať. Jedná sa o drobnosť, ktorá je nepríjemná skôr z vizuálneho hľadiska. Cucflek je jednoducho podkožná modrina, ktorá vznikne v dôsledku dlhšieho sania kože ústami.  Dá sa povedať, že dojde k popraskaniu žiliek, ktoré sú pod kožou.

Pár tipov na rýchlejšie hojenie modrín

Už ste asi zistili, že modriny sa nedá zbaviť z hodiny na hodinu. Jej zahojenie sa však dá urýchliť.

  • Podporte cirkuláciu – po dvoch dňoch striedavého chladenia môžete začať modrinu prehrievať, 3x denne si na 10 minút priložte nahriaty uterák.
  • Doprajte si trochu slnka – ultrafialové žiarenie pomôže rozložiť metabolity krvného farbiva a tým sa urýchli vyblednutie modriny.
  • Znížte prekrvenie – niekoľkokrát priložte na modrinu studený obklad, maximálne na 10 minút a opakujte to po 20 minútach.
  • Obmedzte prítok krvi – pokiaľ si poraníte končatinu, posaďte sa alebo ju zdvihnite nad úroveň srdca.
  • Masírujte – druhý deň po poranení, môžete začať modrinu niekoľkokrát veľmi jemne masírovať.
  • Prikladajte chladné obklady
  • Vyskúšajte masti s obsahom heparínu
Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu