ZN.SK
Liek a bolesti brucha, ochorenie, trávenie

Pruh: odborne hernia – brušná prietrž, jej príznaky a liečba

Dnes už zrejme každý človek pozná pojem, resp. ochorenie, ktoré nesie odborný názov hernia. V súvislosti s týmto ochorením sa môžeme stretnúť aj s označením brušná prietrž.

Dnes už zrejme každý človek pozná pojem, resp. ochorenie, ktoré nesie odborný názov hernia. V súvislosti s týmto ochorením sa môžeme stretnúť aj s  označením brušná prietrž.  V laickej verejnosti  je mu pripisovaný aj nesprávny názov kýla (prevzaté z češtiny). Je dobre, ak ochorenie poznáme iba z počutia. Ak sa nás  začne bezprostredne dotýkať, potom  je dobrá každá rada.

Definícia pruhu

Pobrušnica (peritoneum) je tenká serózna blana,  ktorá pokrýva povrch orgánov uložených v brušnej dutine a zároveň z vnútornej strany brušnú dutinu vystiela. Za určitých okolnosti môže dôjsť k jej oslabeniu (napríklad jazvy po operáciách),  potom vzniká vakovité vydutie, pričom sa do priestoru presunie časť brušných orgánov.

Hernie erHdelíme na vonkajšie – viditeľné na povrchu,  alebo vnútorné – umiestnené vo vnútri brušnej dutiny.

Podľa umiestnenia ich delíme na:

  • pupočnú herniu (hernia umbilicalis) v oblasti pupku
  • slabinovú herniu (hernia inguinalis) v okolí slabín
  • hernia pri jazve ( hernia in cicatricae) v mieste pooperačnej rany.

Pruh sa spravidla vyskytne akútne (náhle). Pokiaľ pruh nie je liečený, môže dôjsť ku komplikáciám, napríklad k zápalu pobrušnice alebo odumieraniu orgánov, ktoré sa do výdute dostali.  Vznikajú tráviace problémy a môže sa rozvinúť náhla brušná príhoda.

Príčiny vzniku hernie

Hernie môžu byť vrodené, často ohrozujú novorodencov nízkou pôrodnou hmotnosťou. Najčastejšie ide o herniu pupočnú alebo slabinovú. U získanej hernii sa najčastejšie hovorí o  „menejcennosti tkaniva“. Hernia sa môže objaviť aj u ľudí, ktorí náhle zmenili hmotnosť (prírastok, úbytok). K vzniku hernie môžu prispieť aj tlaky v brušnej dutine spôsobené intenzívnym a urputným kašľom, zápchou, rastúcim objemom tekutiny v brušnej dutine pri ochorení pečene, u mužov aj pri sťaženom močením (zväčšená prostata) a u žien v tehotenstve.

Prevencia pred pruhom

I keď je prevencia dôležitá, v prípade hernie je značne obmedzená. Napriek tomu sa na prvom mieste odporúča zdravá životospráva, vyvarovať sa fajčeniu, liečiť dlhotrvajúci kašeľ, starať sa o vyprázdňovanie (stolica, moč). Udržiavať si optimálnu hmotnosť a dodržiavať primeranú fyzickú aktivitu s posilňovaním brušných svalov. Prospešná je  rýchla chôdza, rekreačný beh, jazda na bicykli.

Prejavy ochorenia

Spravidla ide o vyklenutie alebo bolesť. Pacient udáva palivu bolesť v oslabenom  mieste brušnej dutiny. Postupne možno nahmatať hladký ohraničený útvar, ktorý sa dá zatlačiť späť do brucha, ak je hernia voľná. V prípade priškrtenia je takýto útvar bolestivý na dotyk a postupne narastajú problémy z porušenej črevnej činnosti. Zvracanie, nafúknuté brucho, zástava odchodu plynov a stolice.

Kedy vyhľadať lekára?

Pri podozrení na výskyt hernie netreba problém odkladať, ale ihneď  vyhľadať lekára. Riešením je operácia, buď klasická, otvorená metóda alebo laparoskopická metóda operácie, ktorá je výhodná najmä z hľadiska rýchlej rekonvalescencie. Dnes už vďaka modernej medicíne nejde o vážny zdravotný stav.

Ako sa starať o pooperačnú ranu

Pooperačnú ranu si musí pacient udržiavať v suchu, chrániť pred infikovaním. Lekári odporúčajú, aby sa pacienti po operácii vyhýbali nadmernej fyzickej námahe a aby  nič ťažké nedvíhali.

Na záver ešte jedna rada. Neliečená hernia môže viesť „k akútnemu bruchu“ – život ohrozujúcej komplikácii. Platí tu známe porekadlo chirurgov: „Nad akútnym bruchom nesmie vyjsť, ani zapadnúť slnko.“ Znamená to, že pri náhlej brušnej príhode sa nesmieme vyčkávať! Chorého treba, čo najrýchlejšie dopraviť na odborné pracovisko.

Mohlo by zaujímať tiež:

Anna

Anna Zdravotnícka prax a bohaté skúsenosti v oblasti zdravotníctva sú hlavnou témou najnovšej redaktorky magazínu Zaujímavostí a noviniek - zn.sk



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu