ZN.SK
Bratislavský hrad

TOP 20 postrehov po presťahovaní z dediny do Bratislavy

Čo si všimne človek, ktorý sa z odľahlej dedinky presťahuje do Bratislavy? Zostavili sme rebríček niekoľkých vecí, ktoré si Bratislavčan nevšimne, no čerstvý človek neminie.

Hlavné mesto Slovenska priťahuje neustále nových a nových ľudí pre množstvo príležitostí. Bratislava už dávno narazila na svoj strop, no stále je dosť veľká a rozsiahlejšia, než iné mestá Slovenska. Ak sa presťahujete do hlavného mesta z akejkoľvek dedinky kdekoľvek na Slovensku, musíte si zvyknúť na niekoľko vecí. Zásadných rozdielov oproti tomu, kde ste žili doteraz, je viac. Nie, tento článok sa nesnaží nikoho uraziť. Ale pripomína fakt, že ak vyrastáme na vzdialenom mieste na Slovensku, vždy bude jedna z návštev celkom prvá v živote a postrehov môžete mať ešte viac.

Bratislavský hrad

1. Siréna a záchranári

Keď doma zaznela siréna, otáčali ste sa, plní neistoty, komu sa čo stalo. Sanitka šla na vyšný koniec, tam býva stará Jožina, snáď sa jej nič nestalo… Vždy máte istotu, že sanitka je symbolom nešťastia niekoho blízkeho, či známeho. Najmä keď žiadna tehotná mamička nebýva niekde okolo. V Bratislave zaznie siréna prechádzajúceho zásahového vozidla a… nič. A o pár hodín zahučí zase niekde inde.

2. Pešo asi nie

Doma ste to mali od autobusu pár minút pešo. Bratislava je veľká, domovom veľkého množstva ľudí, miestom mnohých ciest a koľajísk. Pešo to skrátka nie vždy ide. Bývanie pri bratislavskej autobusovej stanici sa zháňa ťažko. Ale nie je to tak zlé. Len sa treba naučiť skombinovať niekoľko spojov, nejaký ten autobus, trolejbus a električku.

3. Čože? Aká električka?

To akože ten malý vlak premáva cez mesto a má rovnaký lístok ako je lístok na autobus? Úžasné. Električka je naozaj pre niektorých ľudí zážitkom. O cestovaní v električke hovorili starí rodičia už pred desaťročiami svojmu potomstvu v rámci zážitkov, čo videli na zájazde v hlavnom meste. Nuž a niektoré električky sú naozaj krásne.

Električka Bratislava
zdroj: IMHD.sk

4. Lístkový šok a šok z MHD

Životu nebezpečné môže byť nastupovanie do prostriedkov MHD predkom a dožadovanie si lístka. „Všade vo svete nastupujem a kupujem lístok, len Bratislava je iná!“ Skúsenosti z pár obcí a miest môžu ľudí naučiť, že lístok predáva vodič. Klopkať mu na okienko nie je dobrý nápad, rovnako ako stáť mu vo výhľade, alebo pokúšať sa o rozhovor. Ak nevyjde červený parný stroj, potom sa nemusí oplatiť čakať. Revízorov nezaujíma kultúrny rozdiel a vaše skúsenosti. Nuž a skúsiť nezaplatiť pokutu sa vypomstí v tichosti o niekoľko rokov, akoby ste boli beštiálny zločinec.

5. „Aký je krásny deň…“

Doma ste čakali pred potravinami, kým pekár donesie pečivo. Prehodili s nejakou tetou, známou len z videnia, možno ste sa aj niečo dozvedeli. V Bratislave oslovíte neznámeho človeka v rovnakom zástupe čakajúcich a bude na vás pozerať neistým pohľadom. Výborní sú srdeční Bratislavčania a ľudia rovnako čerství, ako vy, ktorí sa predsa radi porozprávajú.

6. Ujo a teta

Že doma môžete nazvať aj v dvadsiatich rokoch nejakého staršieho pána „ujom“, či staršiu pani „tetou“ je milé. Len tak nečakane sa to v hlavnom meste neodporúča.

7. Známe osobnosti

Keď sa v malom meste či obci objaví Latinák, máte zážitok na celý život. Mária stretla Zuzanu Kronerovú v Čadci na námestí v roku 1996 a nezabudne na to do smrti. Fascinujúce bolo aj stretnutie s Leopoldom Haverlom pre Jána zo Zuberca a to sa každý jeden so známou osobnosťou stretol len pohľadom a úsmevom. Pre mnohých dôchodcov je dodnes zážitok stretnutie s Vladimírom Mečiarom. V Bratislave potom otvárate ústa na Borisa Farkaša, lebo nakupuje v rovnakej IKEA ako vy. Áno, je len jedna. Nestačíte sa čudovať, že presne po rovnakej ulici ako vy kráča aj Diana Mórová, vidíte aj ďalší ksicht z Paneláku, tú tetu z Búrlivého vína a tiež toho speváka, čo sa ukázal v Superstar. Sú ulice, kde si španielski študenti z okna odklepú cigaretu a popol padá na hlavu šiestim známym osobnostiam.

8. Spík dojč?

Celý život ste sa s angličtinou a nemčinou stretávali len v škole, v knihe, či na Pro 7 s Eurosportom a odrazu práca v reštaurácii v Bratislave a tvrdá realita od japonských turistov. „Tí ľudia na mňa fakt hovoria po anglicky? A sakra!“.

9. Aha, Japonec!

Vlastne keď už sme pri Japoncoch, v Bratislave objavíme aj rôznych exotických turistov, ktorí sa sem prídu pozrieť na miestne obyvateľstvo, ako si my chodíme obzerať dedinky v Egypte, či v Chorvátsku. V Bratislave je naozaj veľmi veľa cudzincov. Turisti sem skočia neraz v rámci návštevy Viedne a občas je to príležitosť vidieť skutočných Japoncov, Kórejcov (dobre, napríklad v Žilinskom kraji až tak vzácni nie sú), ale aj originálnych černochov. Typický Slovák v odľahlom regióne vie niečo o utečencoch a žiaľ ako utečenec z hlavných správ mu potom pripadá každý neslovenský ksicht.

Japonskí turisti

10. Na prechádzku len do mesta a do parku

V rodnej obci v horách sa dá skočiť do lesa. Na hríby, na jahody, na maliny, alebo len tak ponaháňať srnky, bažanty, poľné zajace. V Bratislave máte na väčšine miestach les ďaleko. Hríby v ňom nenájdete. Možno ak prístrešok nejakého spoluobčana, odhodené striekačky, či bordel z niekoho prerábky bytu.

11. Aha, semafor

Na Slovensku existujú desiatky miest, kde celé roky nevideli semafor. Prípadne mestá, kde je jeden semafor a všetci vedia kde. Aj ja z takého pochádzam. V Bratislave nájdete veľa semaforov, veľmi veľa zelených, červených, oranžových, smerových, blikajúcich. Vodičák si si robil vo vedľajšom meste s jediným semaforom s permanentným šťastím na zelenú a teraz toto?

12. Veľa áut

V Bratislave je veľa áut. Nezaparkuješ hocikde s lístočkom a číslom, alebo len tak s pocitom, že každý vie ako vyzerá tvoje auto. Niekde dokonca za parkovanie vyberajú aj peniaze. Zistíš to až keď vidíš akúsi divnú vec na kolese a nastupuje panika. Tak to je teda niečo!

13. „Ejboa, nečo tu šmerdzi“

Horské vánky, zalesnené čisté zelené plochy vystrieda Slovnaft, smrad kakaa z Figara, či Mondelézu, vrakunskej čističky a výfukov množstva áut. Ale nie je to vždy pravda. Sú dedinky, kde vládne zápach hnojísk, maštalí, miestneho družstva a iných zdrojov. Ale zmena je stále zmena.

14. Bezdomovci

Stále je na Slovensku viacero miest, ktoré sú poznačené pohodlným životom bez povedomia o tom, ako vyzerá a zapácha bezdomovec. Potom sú niektorí ľudia očarení rovnako tak ako Farkašom v IKEA aj bezdomovcom pri Trnavskom mýte. Alebo ešte lepšie, mnohými bezdomovcami na hlavnej vlakovej stanici. „Tak takto teda smrdí bezdomovec?“

15. Všetko je všade

V bežnom dedinskom obchode je toho málo. Samoška ani COOP Jednotka to nezachránia. Predražené večierky u súkromníka sú občas šialený vtip. Bratislava je veľká. Kúpite tu všetko. Čerstvé jahody tu Maruška zoženie kedykoľvek, vybrať si môže zo stoviek druhov vína, pečiva, múk, mlieka, čohokoľvek. Kúpite si auto od výmyslu sveta, pokojne aj drahé Ferrari, kúpiť sa dá dávka heroínu, a problém nemusíte mať ani pri kúpe tropickej palmy v kvetináči, či s výberom snubného prsteňa pre možno budúcu nastávajúcu.

16. To som už videl. V televízore.

Sú miesta, ktoré sa objavili v seriáloch, filmoch, teda, až tak veľa slovenských filmov z Bratislavy nie je. Ale určite na pohľadniciach. A nie je to len o miestach. Aj také auto nemenovanej televízie je odrazu zážitok. Samozrejme, občas sú štáby televízie aj mimo Bratislavy, najmä keď si nakrúcajú pokrčené plechy a vyčkávajú na veliteľa hasičov, aby dal jedinú vetu v rámci vyjadrenia v reportáži vždy začínajúcej slovami „Mladý vodič“ alebo „Mladá vodička“, lebo mladí môžu za všetky nehody. Aj keď len parkovali. Ale to je o inom. Bratislava je plná miest a budov, ktoré sú známe a vidieť ich na vlastné oči je skrátka zážitok. Teda, ako pre koho. Čumila, parlament, hrad a UFO si aj tak na fotografiách odnáša každý jeden slovenský turista.

Bratislava UFO Nový most

17. Vyššia šanca na paranormálne javy

Bratislava je veľká a teda máte väčšiu možnosť naraziť na paranormálne javy. Môžete stretnúť akéhosi chlapíka, predstavujúceho sa ako Gazdík, s trčiacimi drôtmi z úst. Presviedča vás, že už ste sa stretli a silou mocou chce byť váš kamarát. Bezdomovcov, ktorí pýtajú a keď nedostanú, tak vám dajú nakladačku, alebo aspoň vynadajú. Umelca, ktorý namiesto farieb na tvár používa výkaly. Tunely v ušiach, vystrihané hlavy, poprepichované všetko čo šlo. Ale aj vodiči, ktorí po napršaní a v zlom počasí automaticky spomalia. A potom sú tu vodiči, ktorí vás cez plnú čiaru zablokujú aj takýmto krásnym spôsobom a vy sa po tom brzdení nestačíte čudovať.

Bratislava doprava

18. Veľa ľudí

Je tu akosi viac ľudí. A nikto známy. Neznáme tváre. Ľudia kráčajú rýchlejšie, upravenejší, dávajú si viac pozor na svoje veci. Na niektorých miestach je dokonca tak veľa ľudí, že máte podvedome pocit, že sa tam niečo stalo, alebo vyšli všetci naraz z kostola. A rovno 10 kostolov a všetkými smermi.

19. Viac odpadu

Viac ľudí produkuje viac odpadu. A viac ľudí znamená aj viac tých, ktorým je jedno, kde odpad skončí. Na zastávkach sa fajčiť nemá, no špakmi od cigariet naplníte lopatu. Na ulici síce smetný kôš je, no ak nemá dno, pochopíte, prečo sú smeti naokolo. Lenže aj keby bol kôš celý, nie každý doň vhodí obal od čohokoľvek. Nuž a potom sa občas objaví aj iný druh odpadu, hodený na sídlisku. Na dedine by hneď vedeli, kto mal doma takú skriňu, či posteľ.

Bratislava a odpady

20. Zlé parkovanie = väčší problém

V Bratislave zle parkovať znamená naštvať oveľa viac ľudí, ako keby ste zle zaparkovali pred obecným úradom, či pred niekoho domom. Takéto zábery potešia najmä náruživých prispievateľov do stránok venovaných šialených parkujúcim vodičom a kápom s rukou na volante z hora, ktorým vždy patrí hlavná cesta a dávajú to najavo. Zlé parkovanie je naozaj všade, no v Bratislave sa ľahko pre tento druh umenia ocitnete na internete… Alebo vám niekto prevetrá stierače.

Bratislava parkovanie

Alebo iný zaujímavý záber, rovnako tak z Bratislavy…
Parkovanie Bratislava

Poznámka na záver: nie, nie som z Bratislavy, ale krásnej odľahlej oblasti, a mám rád Bratislavu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu